زمان انتشار : ۲۵ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۰ | کد خبر : 489921 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش میدانی «جام جم» از مشکلات مردم «کوت عبدالله» با طغیان فاضلاب های شهری/ نگرانی «همشهری» از ترک تحصیل کودکان دو زبانه

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، مدتی پیش گزارش هایی تصویری از خبرگزاری تسنیم و مهر از بحران فاضلاب کوت عبدالله خوزستان و اثرات آن بر سلامت مردم کار شد که بازتاب زیادی در رسانه ها پیدا کرد. امروز روزنامه های همدلی، جام جم و ابتکار با انتشار این تصاویر گزارشی درباره وضعیت این منطقه و مشکلاتی که با آن روبه رو هستند کار کردند. روزنامه ابتکار در تیتری معمولی از «زندگی در فاضلاب» نوشت و ضمن انتقاد به شهرداری این منطقه در بخشی از گزارش، مصاحبه ایسنا با معصومه خنفری فرماندار کارون را کار کرد. روزنامه همدلی اما تیتری بهتر و متناسب تری با عکس انتخاب شده کار کرد و نوشت: «نمایی بسته از خروش فاضلاب در کوت‌عبدالله» و در گزارش خود سعی کرد گزارش ایرنا را درباره وضعیت این منطقه را کار کند.

روزنامه جام جم با این حال سعی کرد بهتر و مسئولانه تر به این معضل بپردازد. به طوری که خبرنگار این روزنامه در گزارشی میدانی پای درد دل ساکنان کوت عبدالله نشست و از مشکلاتشان نوشت و در تیتری تاکیدی نوشت: «کوت عبدالله را کمک کنید». انتخاب هوشمندانه این تیتر به نوعی نشان دهنده وضعیت بحرانی این شهر و لزوم یافتن راهکاری کارشناسی و دائمی است. جام جم علاوه بر آن با معصومه خنفری، فرماندار کارون درباره دلایل چرایی حل نشدن مشکل فاضلاب کوت عبدالله پرسید که خنفری مشکل کوت عبدالله را نداشتن شبکه فاضلاب خواند و توضیح داد: «چون شبکه فاضلاب ندارد خروجی آب هایش از طریق جوی های روباز است. این منطقه قبلاً تالاب و محل تجمع آب های موسمی و سطحی بوده است و خروجی فاضلاب مناطق اطراف مثل گاومیش آباد و بخشی از کوت عبدالله قدیم و گندمکار هم به این منطقه سرریز می شود. اما در طول زمان کم کم این منطقه توسط مردم پر می شود». او به راه حلی های موقتی این مشکل اشاره کرد که هر بار با مکنده ها فاضلاب را تخلیه می کردند و در ادامه تاکید کرد که کارشناس این حوزه نیست و راهکاری برای حل آن ندارد و مصاحبه نیمه تمام ماند.

روزنامه همشهری سوژه مهمی را به صفحه اول آورد و در یکی از مطالب فرعی خود از ضرورت آموزش پیش دبستانی در مناطق دو زبانه نوشت و اشاره کرد که خیلی از کودکان ابتدایی به دلیل دو زبانه بودن در همان سال های اول مدرسه با این تصور که هوششان پایین است ترک تحصیل می کنند. روزنامه در تیتر خوبی به «غم ترک تحصیل کودکان دو زبانه» اشاره کرد.

«نیم قرن خاکستری» تیتر انتقادی روزنامه جام جم است که به بررسی سابقه آلودگی هوای تهران از ۵۰ سال پیش تاکنون پرداخت و انتقاد کرد که «حدود ۵۰ سال از اولین هشدارها نسبت به آلودگی هوای تهران می گذرد اما هر سال شرایط ناگوارتر می شود. سال گذشته هوای تهران ۳۹ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود اما امسال هنوز سال به آخر نرسیده تعداد این روزها به ۵۲ رسیده است».

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here