زمان انتشار : ۲۴ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۴۹ | کد خبر : 489901 |

گزارش کامل از جزئیات دومین نشست کمیته همکاری های رسانه ای ایران و روسیه

شفقنا رسانه– دومین نشست کمیته همکاری های رسانه ای ایران و روسیه در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر ماه به میزبانی وزارت مخابرات، توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی روسیه و به ریاست آلکسی وولین معاون وزارت مخابرات، توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی روسیه و محمد خدادی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در شهر مسکو برگزار شد.

به گزارش شفقنا رسانه، زمینه های همکاری و هم افزایی در حوزه رسانه  بین دو کشور ایران و روسیه در راستای تقویت مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نیز پیگیری توافقات و تفاهمات اولین دور گفتگوهای سال گذشته از موضوعات مورد بحث در این نشست بود.

در این سفر علیرضا شیروی مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی معاون خبرگزاری ایرنا و مدیرعامل موسسه مطبوعاتی ایران، پیمان جبلی معاون برون مرزی سازمان صدا وسیما، مجید قلی‌زاده مدیرمسئول خبرگزاری تسنیم، محمدعلی نادعلی زاده مدیرمسئول پایگاه خبری جماران، مهران کرمی مدیرمسئول روزنامه همشهری، فرشاد مهدی پور صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه صبح نو،  مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه‌ شرق، علیرضا بختیاری مدیر مسئول روزنامه دنیای اقتصاد و مسعود حیدری مدیرعامل خبرگزاری ایلنا ، محمد خدادی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را همراهی کردند.

در این سفر جهت آشنایی با تجربیات روسیه از مراکز رسانه ای این کشور بازدید به عمل آمد و با صاحب نظران و اندیشمندان روسیه در این زمینه به گفتگو پرداختند. همچنین شرکت در  همایش ایران‌شناسان روس از دیگر برنامه های این هیئت رسانه ای در روسیه بود. ضمن اینکه هیات رسانه ای ایران از برج رادیو و تلویزیون مسکو، شبکه راشاتودی و شبکه تلویزیونی زویزدا (ستاره سرخ) وابسته به وزارت دفاع روسیه دیدار کرد.

لازم به ذکر است براساس گزارش جماران، دو کشور در این مدت در عرصه های مهمی همچون اقتصادی و بازرگانی، انرژی و حوزه های علوم و فناوری های پیشرفته و روابط بین دانشگاهی و انسانی ساختار همکاری های خود را گسترش داده اند.

ضرورت گسترش همکاری ها در عرصه های خصوصی و نهادهای جامعه مدنی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی iran.ru مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه که در این نشست حضور داشت با اشاره به روابط بین ایران و روسیه گفت: روابط دولتی بین دو کشور در سطح خوبی قرار دارند، اما لزوم حضور گسترده تر سازمانهای غیر دولتی دو کشور بیش از پیش احساس می شود.

او انجام بخش اعظمی از همکاری ها و توافقنامه ها در سطح دولتی و بین نهادهای دولتی را یکی از مشکلات موجود در روابط بین تهران و مسکو دانست و تاکید کرد: دو کشور باید همکاری های خود را در عرصه های خصوصی و نهادهای جامعه مدنی گسترش دهند. من امیدوارم توافقاتی که در کمیته همکاری رسانه ای بین ایران و روسیه  حاصل شده اند، موجب ارتقای آگاهی و درک ملت های دو کشور گردند.

همکاری ایران و روسیه در مسیر منافع امنیتی دو کشور به حساب می آید

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد خدادی ، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در راس هیات بلند پایه رسانه‌ای ایران به روسیه سفر کرده است، گفت: ایران و روسیه دو کشوری هستند که منافع مشترک بسیاری دارند ضمن اینکه در موضوعات امنیتی هم با یکدیگر مشارکت دارند و هم در بحث های اقتصادی به دلیل همسایگی فرصت های بی شماری در برابر دو کشور قرار گرفته است با این وجود به دلیل نبود اطلاعات کافی، امکان انتخاب بجا و به هنگام و استفاده از فرصت های گوناگون سرمایه گذاری آنچنان که باید فراهم نشده است.

او خاطر نشان کرد: در خصوص گردش اطلاعات و مقابله با اخبار جعلی هم گفت وگوهای مفصلی صورت گرفت ضمن اینکه بحثی هم در خصوص آموزش مشترک داشتیم تا بتوانیم مهارت رسانه ای خود را در مدل های مختلف توسعه دهیم و هم افزایی ظرفیت داشته باشیم.

به گزارش روزنامه راسیسکایا گازتا، خدادی در این نشست تاکید کرد: که ما در منطقه خود شاهد جنگ اطلاعاتی تحمیلی هستیم. همکاری بین رسانه های ایران و روسیه، زمینه ای را برای توسعه همکاری دو کشور و متعاقبا تامین امنیت ما فراهم می آورد. ایران و روسیه باید نه تنها در فرمت دو جانبه همکاری کنند بلکه باید سایر کشورهای خاورمیانه را به همکاری جلب نمایند.

تعامل و همکاری ۱۰ استان از روسیه و ایران در حوزه فرهنگ

به گزارش ایرنا، خدادی با اشاره به حساس بودن منطقه و روبرو بودن با مولفه های متون و پیچیده از جمله جنگ رسانه ای داعش، گفت: جنگ رسانه‌ای داعش خیلی قوی تر از جنگ زمینی این گروه تروریستی است چرا که حامیان آن همچنان به حمایت‌های خود از این گروه ادامه می‌دهند.

به گفته وی، رسانه های ایران و روسیه امروز با سه فضای رقابتی، تقابلی و تخریبی مواجه هستند از این رو همکاری آنها یک انتخاب نیست بلکه شرایطی است که بستر منافع مشترک دو کشور را فراهم می‌کند و می‌توان آن را در مسیر منافع امنیتی دو کشور هم به حساب آورد. چراکه جریان رسانه ای غرب تلاش می کند نخست دست به رقابت با رسانه های ما بزند تا تاثیرگذاری بیشتری بر افکار عمومی کشورهای ما داشته باشد.

او گفت: زمانی که رسانه های غربی احساس می کنند از رقابت با رسانه های روسیه و ایران جامانده اند، تلاش می کنند جریان رقابت رسانه ای را به صحنه تقابل رسانه ای تبدیل کنند. به همین دلیل رسانه های غربی تلاش می کنند دست به روسیه زدایی در نزد افکار ایرانیان و ایران زدایی در نزد مردم روسیه بزنند و وقتی که می بینند در این مسیر نیز به موفقیت دست نیافته اند به تولید اخبار جعلی و تخریب دو کشور روی می آورند.

خدادی پیشنهاد کرد: از هر کشور ۱۰ استان به صورت نمونه وارد همکاری مستقیم با استان های یکدیگر شوند و به همکاری فرهنگی در حوزه های مختلف همچون سینما و تئاتر بپردازند.

امیدواریم پیشنهاد آقای خدادی در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به تصویب برسد

پاول استفانوف، معاون وزیر فرهنگ روسیه هم ضمن اعلام آمادگی روسیه جهت توسعه همکاری در حوزه رسانه و فرهنگ با ایران گفت: ما از همکاری های دوجانبه در جشنواره های مشترک و همایش‌های بین‌المللی با ایرانی ها نه تنها استقبال می کنیم بلکه خواهان توسعه روزافزون آن هستیم.

او همچنین تشویق هنرمندان دو کشور و کمک به چاپ کتاب و ترویج کتابخوانی و برقراری ارتباط میان استان های دو کشور را از جمله اهداف روسیه خواند و تاکید کرد: باید ارتباط مستقیم میان شرکت های سینمایی دو کشور برقرار شود تا مردم ایران و روسیه شاهد تولید فیلم های مشترک میان سینماگران دو کشور باشند.

استفانوف پیشنهاد خدادی مبنی بر برنامه ریزی ماهانه برای اجرای برنامه های فرهنگی و تعامل ۱۰ استان دو کشور را بسیار خوب و مورد پذیرش مسکو خواند و اظهار داشت: ما در همین رابطه به زودی ۱۰ استان و گروه های هنری مربوطه را به طرف ایرانی معرفی خواهیم کرد و امیدواریم این پیشنهاد در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور نیز به تصویب برسد تا بندی لازم در توسعه همکاری دو کشور شود.

دو کشور قربانیان اصلی اخبار دروغین یا جعلی هستند

الکسی کنستانتینویچ ولین، معاون وزیر توسعه دیجیتالی، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه هم با بیان اینکه امروز بسیاری از کشورها خواهان پیوستن به همکاری‌های رسانه‌ای ایران و روسیه هستند، گفت: دو کشور قربانیان اصلی اخبار دروغین یا جعلی هستند که از روی کینه توزی علیه مسکو و تهران منتشر می‌شوند. به همین دلیل امروز شبکه راشاتودی روسیه برنامه ویژه‌ای دارد تا در آن برای مخاطبان اخبار دروغین را از اخبار درست تمیز کند.

به گفته او، رسانه‌های دو کشور علاقه‌مند به توسعه و گسترش روابط هستند و تمایل دارند به تبادل اطلاعات میان خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون برای پوشش مناسب تحولات داخلی دو کشور و همچنین رخدادهای بین‌المللی بپردازند.

او تولید مشترک میان رسانه‌های روسیه و ایران را عرصه دیگری از همکاری عنوان کرد و در این زمینه اظهار داشت: شبکه تلویزیونی ستاره روسیه آماده است با رسانه‌های ایرانی دست به تولید مشترک در حوزه نظامی، تسلیحاتی و نیروهای مسلح بزند.

به گزارش روزنامه راسیسکایا گازتا، وولین گفت: ما با کمال میل خبرنگاران رسانه های ایران را در برنامه های  Sputnic Proو Russia Today  می پذیریم تا کار با کانتنت دیجیتالی را آموزش ببینند. مبارزه با خبرهای جعلی باید حوزه جداگانه ای باشد که امروز متاسفانه روسیه و ایران قربانی آنها هستند.

او همکاری در خصوص رویکرد دو کشور درباره اینترنت و نیز کمک به نمایندگان رسانه‌های دو کشور در خاک یکدیگر و دادن اطلاعات اولیه یا خام به آنان را از دیگر توافقات دو طرف ذکر کرد.

امیدوارم به زودی شاهد ایجاد سایت ها و زیرسایت هایی به زبان های فارسی و روسی باشیم

به گزارش ایرنا مجید قلی زاده، مدیرعامل خبرگزاری تسنیم هم در این سفر گفت: در جهان امروز بیش از هر زمانی ایجاد اتحادیه رسانه‌ای میان ایران و روسیه احساس می‌شود و ایجاد چنین اتحادیه ای در عصر پسا سلطه ضروری است. دو کشور امروز ارتباطات خوبی در زمینه راهبردی با هم دارند اما می توان زمینه های همکاری را به حوزه های فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و مخصوصا رسانه گسترش داد. امروز تمامی اندیشمندان جهان به دنبال این هستند و به این نتیجه رسیده اند که جهان در حال گذار و رفتن به عصر «پسا سلطه» است.

او تاکید کرد: رسانه ها می توانند کمک بزرگی در بوجود آمدن عصر پسا سلطه کنند چرا که از سویی ارتباط مستقیمی با بدنه مردم دارند و واقعیت های جامعه را بهتر درک می کنند و از سوی دیگر به خاطر داشتن افراد عمدتاً فرهیخته می توانند مباشران و مشاوران خوبی برای مسئولان دو کشور در عصر پساسلطه باشند.

او با بیان اینکه ارتباطات ایران و روسیه چه در سطح مردمی و چه مسئولان به دلیل کسب شناخت دو طرف از طریق رسانه های غربی، تحت تحمیل قدرت زبانی و رسانه ای غرب بوده است، گفت: معتقدم که یکی از دستاوردهای مهم این سفر با توجه به عزمی که در بین مسئولان و رسانه های دو کشور وجود دارد می تواند این باشد که ما بزودی شاهد ایجاد سایت ها و زیرسایت هایی به زبان های فارسی و روسی باشیم.

ایران و روسیه از یک عدم شناخت متقابل رنج می برند

پیمان جبلی، معاون امور برون مرزی رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران هم در این باره گفت: ایران و روسیه از یک عدم شناخت متقابل رنج می برند به طوری که رسانه های دو طرف از وضعیت کشور مقابل خود اطلاع و آگاهی دقیقی ندارند و افکار عمومی دو کشور هم نسبت به واقعیت های کشور مقابل آشنایی جدی ندارند با اینکه دو کشور مهم، بزرگ و قدرتمند و دارای ارزش راهبردی هستیم اما در این سطح هنوز افکار عمومی دو کشور آماده ورود به مرحله جدید نشده اند و شاید این مسئولیت جدی بر عهده رسانه هاست که این آمادگی را بوجود آورند.

او تاکید کرد: آشنایی متقابل رسانه های ایران و روسیه، قطعاً می تواند به نفع گسترش روابط و تعمیق ارتباطات بین مسئولان و ملت های دو کشور باشد چرا که رسانه ها سازنده افکار عمومی هستند و می توانند مشوق دولت ها و ملت ها برای گسترش روابط باشند.

جبلی ادامه داد: ما در معاونت برون مرزی صدا و سیما از مدت ها پیش ارتباطات خود را با رسانه های روسی بویژه رادیو و تلویون روسیه و شبکه بین المللی راشاتودی برقرار کرده ایم و تفاهمات خوبی هم در زمینه های مختلف داشتیم و برنامه های مشترکی هم توسط دو طرف دنبال شده است. این سفر هم فرصتی شد برای ما که بتوانیم تفاهمات قبلی را با همتای روسی خود دنبال کنیم ضمن اینکه امیدواریم نشست های بعدی در صحنه رسانه ای کشور پربارتر باشد تا بتوانیم به خوبی از این فرصت استفاده کنیم.

 

باید دیپلماسی رسانه ای را فعال کنیم تا تسهیل کننده دیپلماسی رسمی دو کشور باشد

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق هم با اشاره به این مسئله که در دنیای امروز بحثی تحت عنوان دیپلماسی عمومی راه افتاده و یکی از شعبات آن دیپلماسی رسانه ای است، گفت: این سفر نیز در همین راستا صورت گرفته است و تلاش می شود با برقراری ارتباط با رسانه های روسی در واقع دیپلماسی رسانه ای فعال شود تا تسهیل کننده دیپلماسی رسمی دو کشور باشد.

 

این هم اندیشی ها می تواند به رشد روابط دو کشور کمک کند

فرشاد مهدی پور، مدیر مسئول صبح نو هم در این باره گفت: اگرچه روابط ایران و روسیه در حوزه سیاسی نسبتا قوی و پرقدرت است با این حال در حوزه های دیگر مانند فرهنگی، اقتصادی و حتی رسانه ای ضعیف تر هستیم. حال آنکه برگزاری نشست های هم اندیشی و تبادل اندیشه میان مسئولان رسانه ای دو کشور می تواند به رشد روابط کمک بکند.

او تاکید کرد: آنچه مهم است اینکه ما، روسیه، چین، سوریه، عراق، لبنان و رسانه های سایر کشورها که در مجموعه رسانه‌هایی که آلترناتیو جریان اصلی رسانه محسوب می شویم نیاز به ایجاد کمپین‌ها، نهادها و حتی واحدهایی داریم که بتواند در کنار یکدیگر عملیات رسانه ای مقابل جنگ روانی و رسانه ای گسترده غرب را به دست بگیرد.

مهدی پور مشکل تفاوت زبانی را یکی از موانع خواند و گفت: تمامی کشورهای یاد شده زبان خاص خود را دارند و تنها در صورت برطرف کردن این مشکل در زمان کوتاه می توان شاهد همگرایی آنها در حوزه تولید، انتشار و توزیع گسترده پیام بود.

سهم اندک تولید محتوای رسانه های ایران در جریان رسانه ای جهان

محمد علی نادعلی زاده، مدیر مسئول جماران هم در این سفر گفت: ما چه به عنوان رسانه های جمهوری اسلامی ایران و چه بعنوان رسانه های شرقی، هنوز نتوانسته ایم سهم تولید محتوایی که باید را در جریان رسانه ای جهان داشته باشیم.

اینگونه سفرها باعث می شود تا صاحبنظران رسانه ای دو کشور به درکی مشترک با یکدیگر برسند تا تولید محتوای بهتری داشته باشیم و بتوانیم سهم خود را از جریان یکسویه اطلاعات بهتر از گذشته بدست آوریم.

 

به همکاری در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری در کنار همکاری‌های رسانه‌ای توجه شود

مهدی شفیعی، مدیرعامل روزنامه ایران هم با بیان اینکه در این سفر مذاکرات خوبی با رسانه های شاخص روسیه صورت گرفت، تاکید کرد: ایرنا از دیرباز رابطه خوبی با رسانه های روسی داشته است و مشخصاً با تاس، اسپوتنیک تفاهمنامه‌هایی را از دیرباز داریم.

او ادامه داد: در مذاکراتی که با مسئولان این دو خبرگزاری داشتم، بیشتر پیگیر بندهای توافقاتی بودیم که در دو سال اخیر میان ایرنا و آنها منعقد شده است و در همین راستا قرار است بزودی شاهد برگزاری دوره های آموزشی و نمایشگاه عکاسی با مشارکت رسانه های مطرح روسیه در ایران باشیم. ما بدنبال همکاری های بیشتر با همتایان روس خود در ماه های آتی هستیم.

شفیعی در این نشست همچنین پیشنهاد داد تا رسانه‌های دو کشور به همکاری در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری، اجتماعی و هنری در کنار همکاری‌های رسانه‌ای در حوزه‌های سیاسی و امنیتی توجه کنند چرا که هر دو کشور دارای ظرفیت‌های زیادی در این زمینه هستند.

 

گسترش همکاری رسانه ای برای مقابله با یکجانبه گرایی غرب

پیمان جبلی، معاون برون مرزی سازمان صداوسیما هم گفت: مواجهه با یکجانبه‌گرایی که در غرب به ویژه به رهبری آمریکا بوجود آمده است و تلاش دارد قوانین و معیارهای بین‌المللی را قربانی خواسته‌های خودخواهانه خود کند امروز یکی از معضلات پیش روی رسانه‌های دو کشور است.

او تاکید کرد: رسانه‌ها قطعا یکی از ابزار آمریکا برای تداوم سیاست‌های یکجانبه این کشور در عرصه بین‌المللی هستند و ما به عنوان دو کشور که با مشکلی مشابه روبرو هستیم تمایل داریم همکاری رسانه‌ای خود را با یکدیگر برای مقابله با یکجانبه گرایی گسترش دهیم.

رسانه ها افکار عمومی را آماده تحولات می کنند

علیرضا بختیاری، مدیر مسئول روزنامه دنیای اقتصاد هم با اشاره به مباحث مطرح شده و توجه به شرایط امروز دو کشور گفت: ما با تحریم هایی مواجه هستیم که اقتصاد کشورمان را تحت فشار قرار داده است و امروز باید راه هایی مقابله با آنها از طریق رسانه ها را پیدا کنیم بر همین اساس در جلساتی که با روس ها داشتیم در خصوص افزایش تراز تجاری بین ایران و روسیه بحث و گفت و گو کردیم تا به این پرسش پاسخ دهیم که رسانه های دو کشور تا چه اندازه می توانند در افزایش تراز تجاری دو کشور نقش آفرینی کنند.

او ادامه داد: معتقدم برقراری ارتباط میان مدیران رسانه های دو کشور می تواند شرایط همکاری دو کشور را بیش از پیش تسهیل کند چرا که این رسانه ها هستند که افکار عمومی را آماده تحولات می کنند و آنچه امروز قضاوت مردم ما را از روسیه شکل داده نتیجه ۲۰۰ سال تاریخی است که بین دو کشور اتفاق افتاده است بنابراین اگر بنا باشد روسیه کمکی به ایران در این شرایط بکند حتما باید این اطلاع رسانی و آماده سازی افکار عمومی در خصوص اتفاقاتی که در روسیه رخ داده است، از سوی رسانه ها صورت بگیرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here