زمان انتشار : ۲۳ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۸ | کد خبر : 489803 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش موشکافانه «ایران» به ابهامات کیک های آلوده/ واژه آرایی ظریف «ابتکار» به وعده های ناکام دولت در ایجاد اشتغال/ پاسخ تحلیلی«همدلی» به چرایی کاهش رفاه اجتماعی در ایران

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «سبقت تورم از بسته‌های معیشتی» تیتر تحلیلی روزنامه همدلی است که گزارشی از دلایل کاهش سطح رفاه اجتماعی با وجود سیاست های حمایتی دولت کار کرد. روزنامه توضیح داد که «به نظر می‌رسد زور غول تورم این روزها حسابی بر سیاست‌های حمایتی سکانداران اقتصادی غلبه کرده است. حالا در حالی تورم مدت‌هاست که در محدوده ۴۰درصدی می‌چرخد، که سفره‌ معیشتی دهک‌های درآمدی مختلف هر روز کوچکتر می‌شود، اما در آن سوی شهر، مردان اقتصادی با اجرای سیاست‌هایی مثل دلار ۴۲۰۰ تومانی یا بسته‌های معیشتی، دل به کاهش اختلاف طبقاتی و جبران قدرت خرید بسته‌اند. شاید این ماجرا ادامه داستان دنباله‌دار یارانه‌ای است که در سال‌های قبل وارد اقتصاد شد و به جای آنکه قدرت خرید خانوارها را افزایش دهد، روز به روز توان خرید آن‌ها را نزولی کرد. آن روزها نیز مثل حالا بسیاری از کارشناسان اقتصادی این هشدار را به دولت داده بودند که یارانه نقدی نه تنها موجب کاهش نرخ تورم در فضای واقعی اقتصاد نمی‌شود، که برای اقشار کم‌درآمد صدمه بیشتری را به دلیل رشد تورم وارد می‌کند. حکایت بسته‌های معیشتی نیز به نظر می‌رسد فرجامی چون یارانه‌ها خواهد داشت.»

همدلی در پایان گزارش تاکید کرد: « آنطور که از اظهارات بسیاری از آگاهان اقتصادی برمی‌آید، دولت باید به جای استفاده از سیاست‌های ضعیف مثل پرداخت یارانه نقدی یا بسته معیشتی اولا از رشد تورم جلوگیری کند و در درجه بعدی نیز زمینه را برای افزایش اشتغال فراهم کند.»

روزنامه ابتکار در یکی از مطالب فرعی خود ایجاد یک میلیون شغل در سال ۱۳۹۹ را یکی دیگر از وعده‌های دولت خواند که اخیراً مطرح شده است. روزنامه تاکید کرد که «دولت برای سومین سال پیاپی ایجاد یک میلیون شغل را هدف‏گذاری می‌کند. وقتی به آمارهای رسمی نگاهی می‌کنیم درمی‌یابیم که عملکرد اشتغال‏زایی دولت طی سال‌های اخیر با هدف‏گذاری انجام شده فاصله بسیاری دارد. بنابراین هنگامی که صحبت از ایجاد یک میلیون شغل در سال آتی به میان می‌آید، به نظر می‌رسد که این هدف همانند سال‌های گذشته ناکام خواهد ماند». به همین دلیل این روزنامه در تیتری انتقادی از «تکرار وعده‌های تکراری!» نوشت که با آوردن دو کلمه تکرار در ابتدا و انتهای تیتر، علاوه بر محتوای آشکار، ضرب آهنگ خاصی را به تیتر بخشید.

اگر چه خبرگان رسانه معتقدند تکرار یک کلمه در تیتر ممکن است به آن آسیب برساند اما این تکرار در برخی مواقع استثنا می شود که در مورد تیتر امروز ابتکار این استثنا به خوبی مدنظر قرار گرفته است.

«پشت پرده کیک‌های مشکوک» گزارش جامع روزنامه ایران است که سعی کرد با مسئولان استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان درباره ماجرای کیک های مشکوک صحبت کند و جزئیات کاملی را به مخاطب ارائه دهد. نکته بارز در صحبت های کارشناسان این بود که کیک های آلوده را در دست مردم دیده اند نه در مغازه ها و کارخانه های سازنده. این روزنامه همچنین با مدیرعامل یکی از کارخانه های تولید کننده کیک ها در تبریز هم صحبت کرد که این اقدام را نوعی جنگ روانی علیه  تولید کنندگان خواند و گفت: «هیچ گزارشی به نهادهای امنیتی مبنی بر آلوده بودن کیک‌های بسته بندی شده در انبار محصولات و مغازه‌های توزیع شده گزارش نشده است. ما معتقدیم عده‌ای به دلیل جنگ روانی، امنیت روانی جامعه را به خظر انداخته‌اند چرا که بحث بر سر شرکت خاصی نیست و این حرکت حساب شده است.»

 

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here