زمان انتشار : ۲۱ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۹ | کد خبر : 489758 |

ویترین روزنامه ها / بازخوانی بخش هایی از اعتراض ها در دهه ۷۰ به روایت تاریخی«سازندگی»/ انتقاد صریح «جام جم» به اقدام دولت در طرح ملی مسکن

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «شورش علیه سازندگی» تیتر یک روزنامه سازندگی و عنوان مستندی به تهیه کنندگی مهدی مطهر است. این مستند نگاهی به شورش‌های اجتماعی در شهرهای مشهد و اسلامشهر در دهه ۷۰ شمسی دارد و تلاش کرده تا با استفاده از روایت‌ها و صحنه‌های دیده نشده‌ای از تاریخ معاصر ایران به بررسی علل و عوامل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی این شورش‌ها در زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بپردازد.

روزنامه سازندگی در این مطلب سعی کرد با اشاره به اعتراض های بنزینی اخیر به تحلیل این مستند بپردازد و نوشت: «شورش علیه سازندگی مستندی است درباره یک تصمیم مهم اقتصادی که هم تبعات اجتماعی داشت و هم تبعات سیاسی و امنیتی؛ چیزی شبیه ماجرای بالا بردن قیمت بنزین که همین چند هفته پیش کم کم به یک مسئله امنیتی بدل شد. به همین دلیل و در نگاه اول این مستند انگار یک جور تاریخ را بازنمایی می کند و البته نشانمان می دهد که چطور همیشه به این تاریخ بی اعتنایی می شود.»

روزنامه جم جم هم با بیان این سوال که طرح اقدام ملی مسکن چه نسبتی با مواضع سال های قبل برخی دولتمردان درباره مسکن مهر دارد، در تیتری سوالی نوشت: «ساخت مسکن در بیابان؟» این روزنامه در متن توضیح داد که مسئولان دولت فعلا قبلاً برای «مسکن مهر» عنوان هایی چون مسکن مزخرف و نیز بیابان استفاده کرده اند و تاکید داشتند که در ساختن مسکن برای مردم باید نیازمندی هایی چون امنیت، بهداشت، برق، گاز ، اموزش و … در نظر گرفته می شد و تنها ساختن چند دیوار کفایت نمی کند. با این حال همین مسئولان در حال حاضر قصد دارند طرح ملی مسکن را در شهرهای جدیدی مثل پرند و پردیس اجرا کنند که قبلا پروژه مسکن مهر در همین مکان ها را مورد انتقاد قرار داده بودند.

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here