زمان انتشار : ۲۰ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۵۸ | کد خبر : 489749 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از علی بهزاد؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

علی بهزاد؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات/ عکس حسین شهلایی

شفقنا رسانه-شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی اهل رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم، با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌های مناسب به مسئولان کمک می‌کردند، امروز هم می‌توانند با انتقال تجربیات خود به خبرنگاران جوان در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها به ارتقای کیفی حرفه روزنامه‌نگاری کمک برسانند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند.

با همین برآوردهاست که شفقنا‌ رسانه می کوشد هر هفته پای دیدار یکی از پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی بنشیند و تجربیات آنان را در اختیار جامعه قرار دهد.

این بار شفقنا، میزبان علی بهزاد از روزنامه نگاران پیشکسوتی است که از همان سوم دبستان در انشاهایش از علاقه به روزنامه نگاری و پزشکی می نوشت و تاکید داشت که در هر دو شغل می توان به مردم خدمت کرد. او می گوید: من وقتی کلاس اول بودم علاقه زیادی داشتم تا صفحات روزنامه را در جلوی چشم بزرگ ترها ورق بزنم و گاهی با صدای بلند و به سختی مطالب داخل آن را می خواندم. شاید باورتان نشود ولی اولین مطالبی که می خواندم تفسیر سیاسی زنده یاد امامی بود.

بهزاد از ۲۰ مهر ۵۶ به واسطه یک دوست به روزنامه کیهان معرفی می شود و تا سال ۷۴ در آنجا فعالیت روزنامه نگاری اش را ادامه می دهد. این روزنامه نگار پیشکسوت اگرچه روزنامه خوانی را با خواندن تفسیرهای سیاسی شروع می کند با این حال هیچگاه در روزنامه به دنبال سیاست نمی رود و حتی پیشنهاد دبیری سرویس سیاسی کیهان را نمی پذیرد و در صفحه فرهنگی فعالیت می کند. او تا سال ۵۹ تیتر یک روزنامه ها را انتخاب می کرد و درباره آن ها طنز می نوشت.

بزگترین رخداد حرفه ای زندگی اش را شاگردی در کنار فریدون صدیقی، استاد و روزنامه نگار پیشکسوت می داند و می گوید: در حال حاضر هرچه دارم همه به خاطر شاگری در محضر این استاد عزیز و بزرگوار است و باور دارم آنچه می دانم فریدون صدیقی به من آموخته است. او قلم سحرآمیزی دارد و با افتخار می گویم داستان نویسی ام را به پیروی از قلم او می نوشتم.

بهزاد سال ۷۱  در هفته نامه «حوادث» به مدت یک سال نویسندگی و گزارشگری صفحه «روشنی های زندگی» را بر عهده داشت که کارش نگارش داستان زندگی جانبازان بالای ۷۰ درصد بود و این دوره را به عنوان زکات دوره روزنامه نگاری اش می داند.

این روزنامه نگار پیشکسوت بعد از بیرون آمدن از روزنامه  کیهان در سال ۷۴ به مدت سه سال مشاور رئیس دانشگاه علم و صنعت می شود و فصلنامه «علم و صنعت» را راه اندازی می کند. بهزاد همچین سابقه مدیر تحریریه روزنامه «آزاد» و «ایران ویچ» را در کارنامه خود دارد.

او که علاوه بر سابقه روزنامه نگاری، فعالیت در حوزه روابط عمومی را هم در کارنامه خود دارد از سال ۶۹ تا ۷۴  به صورت پاره وقت بدون دریافت حق الزحمه با یک واحد صنعتی همکاری می کند و مسئول روابط عمومی آنجا می شود. بهزاد همچنین به مدت ۲۰ سال مدیر روابط عمومی صنایع غذایی «بهروز» می شود و به مدت چند سال به عنوان مشاور عالی انجمن صنایع غذایی ایران فعالیت می کند.

علاوه بر آن بهزاد کتاب های «پیشگامان صنعت غذا» و «صد سال عشق» را تالیف کرده است و ویرایش کتاب های «دوست من سلام» و «همیشه برخاستن» از کارهای اوست که نخستین کتاب در زمینه ی کارآفرینی خانوادگی به شمار می آید.

 

 

  • صحبت های این روزنامه نگار پیشکسوت درباره خاطرات اش از دوران کار روزنامه نگاری و نیز وضعیت مطبوعات امروز را در روزهای آینده می خوانید…

 

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here