زمان انتشار : ۲۰ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۲ | کد خبر : 489697 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش جامع «جام جم» درباره نتایج افزایش مالیات بر سیگار/ انتقاد «ایران» به اظهارات غیرکارشناسانه کاندیداهای مجلس

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه جام جم در گزارش جامعی به بررسی سناریوهایی پرداخت که دولت در صورت افزایش مالیات بر سیگار می تواند برای کشور درآمد جدیدی ایجاد کند و در تیتر خوبی نوشت: «درآمد از دود». این روزنامه به این نکته اشاره کرد که مصرف سالانه سیگار در ایران چه مقدار است و توضیح داد که در ایران ده میلیون نفر سیگاری هستند. این افراد با سیگار نخی ۳۰۰ تومان، سالانه ده هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان دود می کنند؛ یعنی تقریباً یک چهارم همه یارانه ای که دولت در سال به خانواده ها پرداخت می کند و اشاره کرد که براساس آمار کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، پایین ترین نرخ مالیات به سیگار در دنیا در اختیار ایران است.

از طرفی جام جم در مطلب دیگری به این مسئله پرداخت که آیا افزایش مالیات منجر به افزایش قاچاق سیگار می شود و تاکید کرد که براساس مطالعه ای که سازمان بهداشت جهانی انجام داده است افزایش مالیات نه تنها باعث افزایش قاچاق نشده، بلکه کاهش مصرف و افزایش درآمد دولت ها را به دنبال داشته است. ضمن آنکه فاصله قیمتی سیگار داخلی و خارجی هم اکنون آنقدر زیاد است که حتی با افزایش ۲۰۰ تومانی هر نخ سیگار داخلی (که مجموعاً سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد) باز هم خرید سیگار داخلی مقرون به صرفه است.

«عزم بهارستان با دستان خالی» تیتر کنایه ای روزنامه ایران است که با لحنی انتقادی نوشت: «مخالفان دولت با کدام کارنامه «درِ باغ سبز» نشان می‌دهند؟» روزنامه توضیح داد: «طیف‌هایی از اصولگرایان که بتدریج ترجیح می‌دهند از زیر این تابلوی سیاسی خارج و نام‌های جدیدی همچون «ارزشی‌ها» یا «انقلابی‌ها» یا «نو اصولگرایان» را برای خود انتخاب کنند، از هم اکنون خود را پیروز انتخابات مجلس یازدهم می‌دانند. آنها در مواضع خود دولت و مجلس مستقر را آماج حملات خود کرده و از هم اکنون وعده رفاه، آرامش و دوران وفور نعمت سر می‌دهند. از منظر آنها آنچه مردم ایران این روزها بخصوص در حوزه اقتصادی و معیشتی بدان دچار هستند، از سر بی کفایتی دولت و بی لیاقتی مجلس است و حالا آنها آمده‌اند که «سنگر»‌ها را یکی یکی فتح کنند. در حقیقت به نظر می‌رسد استراتژی آنها بی اعتبار کردن دو قوه مجریه و مقننه است». جدا از جناح بازی و چپ و راست بودن طیف ها یکی از مواردی که باید کاندیداها به آن توجه ویژه ی داشته باشند جوگیر نشدن و ندادن وعده هایی است که در آینده برآورده کردنشان در چنین وضعیت اقتصادی از خارج توانشان باشد. چرا که این مسئله سبب بی اعتمادی دو چندان مردم نسبت به مجلس و نمایندگان می شود. لذا ضروری است که کاندیداها ضمن مشورت با کارشناسان خبره در حوزه های مختلف به دنبال راه حل های کاربردی و قابل انجام باشند تا حمله به رقیبان سیاسی و دادن وعده و شعار.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here