زمان انتشار : ۱۹ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۳ | کد خبر : 489668 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش نگران کننده «ایران» از گرایش نوجوانان به مصرف مخدرهای جدید/ انتقاد «صبح نو» به اجرای ناپخته در «اعجوبه ها»/ گزارش میدانی «همدلی» از زباله گردی کودکان و نوجوانان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران گزارشی از افزایش مصرف مخدرهای جدید در جامعه کار کرد و در تیتری سوالی نوشت: «هر تریپ چند؟» «تریپ» از  اصطلاح good trip و bad trip گرفته شده است این اصطلاح یعنی آن حس و حالی که بعد از مصرف مواد تو را از دنیا جدا می کند. اگه کسی سفر بدی داشته باشد ممکن است چنان خاطره بدی از مصرف مواد در ذهنش باقی بماند که دیگر سمت آن نرود اما برعکسش هم وجود دارد. یک تصور ذهنی خوب و یک سفر خوب می‌تواند فرد را کنجکاو کند تا دائم بخواهد آن را مصرف کند.

روزنامه ایران در ابتدا سعی کرد با جوانان ۱۸-۱۷ ساله که به سمت این مخدرها اشتیاق پیدا کرده اند صحبت کند که به آسانی دسترسی و ارزان بودنشان اشاره کردند. بعد از آن با کارشناس و پژوهشگر حوزه موادمخدر درباره نحوه اثر‌گذاری و خطرات آن ها صحبت کرد و این کارشناس توضیح داد: «صنعتی‌ها برعکس مخدرهایی مثل تریاک و هروئین، عوارض روانی دارند و به‌خاطر تغییرات هورمونی در سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می‌گذارند. تغییرات در هورمون‌هایی مانند دوپامین و سروتونین می‌تواند ناپایداری خلقی، روان‌پریشی، اضطراب، توهم و نظایر آن را به‌دنبال داشته باشد. قطعاً فرد متوهم نسبت به فردی که مشکل جسمی دارد، برای جامعه بسیار خطرناک‌تر است. روانگردان‌ها برعکس مخدرهای سنتی که وابستگی جسمی می‌آورند، وابستگی روانی دارند. یعنی خماری و درد بدن ندارند، اما فرد ممکن است حتی با یک بار مصرف کردن، وابسته شود. بیشترین عامل گرایش به این مخدرها کنجکاوی است، اما مسائل خانوادگی، دوستان و وجود فرد معتاد در خانواده می‌توانند در این امر مؤثر باشند».

«اعجوبه های آبکی» تیتر انتقادی روزنامه صبح نو به برنامه اعجوبه ها با اجرای مهران غفوریان است. روزنامه در گزارشی توضیح داده که این برنامه نتوانسته انتظارات مردم را برآورده کند و در کنار اجرای ناپخته مجری برنامه، تعریف نادرست و نامشخص از اعجوبه و عدم داوری و سنجش مهمان‌های برنامه همگی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر برای تکمیل پازل عدم موفقیت هستند و انتقاد کرد که « تلویزیون به‌عنوان یک قطب به جای ساخت و تولید ستاره و معرفی نیروهای جوان و تازه نفس، سراغ بازیگران سینما و تلویزیون رفته است و در سال‌های اخیر این اشتباه بزرگ حتی بیشتر شده و حتی بازار رقابتی نیز ایجاد شده است تا اینکه هر شبکه یا برنامه بتواند هنرمند چهره‌تری را به‌عنوان مجری خود معرفی نماید و در نهایت با استفاده از این بازیگران به‌عنوان مجری به تعداد مخاطبان بیشتری دست پیدا کنند. بحث اینکه آیا حضور این افراد چهره در تلویزیون در جذب مخاطب موفق بوده است یا نه، مبحث جداگانه‌ای است، اما از لحاظ کاری تفاوت‌های محسوسی بین بازیگری و اجرا وجود دارد و اینکه یک فرد، بازیگر شناخته شده‌ای است دلیلی بر این نیست که حتماً می‌تواند مجری خوبی نیز باشد. »

 

بعد از فیلم جنجالی انداختن کودک زباله گرد به داخل سطل زباله و اعتراض مردم نسبت به این اقدام غیر انسانی، رسانه ها از ضرورت توجه به حقوق کودکان کار نوشتند. روزنامه همدلی هم امروز عکس یک خود را به این سوژه اختصاص داد و در تیتر نگران کننده ای از «سرپناهی به نام زباله ها» نوشت و در گزارشی میدانی به وضعیت کودکان و نوجوانانی اشاره کرد که سهم شان از زندگی زباله گردی و هم نشینی با پسماندهای شهری است. روزنامه توضیح داد که «سهم عمده‌ کودکان و نوجوانانی که برای تفکیک زباله کار می‌کنند مربوط می شود به اتباع افغانستان. آنهایی که از جنگ و بیکاری فرار کرده‌اند، اکثر این بچه‌ها در محدوده سنی دوازده تا شانزده سال هستند، درحالی که طبق قانون کار ایران به‌کارگیری افراد زیر پانزده سال ممنوع است. فصل مشترک حرف‌های آنها این است که هیچ آرزویی جز داشتن همین منبع درآمد ندارند؛ آینده برای آنها معنایی ندارد. در طول روز حدود یازده ساعت میان زباله‌ها هستند، زیر باران، در سرما یا گرمای شدید، و زیر نگاه‌های ترحم‌آمیز، دستان کوچک خود را به مهمانی زباله‌ها می‌فرستند، انواع بیماری‌ها آنها را تهدید می‌کند و این گویی یک سرنوشت محتوم برای آنها است».

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here