زمان انتشار : ۱۷ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۹ | کد خبر : 489530 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی ابهامات و مشکلات رمز پویا به روایت «خراسان و صبح نو» / انتقاد «آفتاب یزد» به پولی شدن اطلاعات «مرکز آمار»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «دردسرهای یک رمز متغیر» سوژه کاربردی روزنامه صبح نو که گزارشی از مشکلات شهروندان در دریافت رمزهای پویا کار کرد. روزنامه با مراجعه به بانک ها از درخواست کنندگان فعال سازی رمز پویا درباره مشکلاتشان پرسید. از جمله مشکلاتی که در این باره داشتند عبارت بود از ؛ کار نکردن نرم افزار مربوطه بر روی گوشی اپل، نداشتن گوشی هوشمند یا قدیمی بودن مدل گوشی، زمان ناکافی برای خرید اینترنتی به دلیل کندی اینترنت و… بود. صبح نو ضمن آموزش نحوه دریافت رمز دوم پویا توضیح داد که «این رمز برای نخستین‌بار در سال‌۱۹۱۹ ابداع شد. در آن سال فردی به نام «گیلبرت ورنام» که مهندس آزمایشگاه‌های بل بود این رمزها را ساخت که در نهایت برای ۶۰‌ثانیه معتبر است. این اتفاق نیز در کشور ما از ابتدای دی‌ماه فراگیر شده و تمام استفاده‌کنندگان از کارت‌های بانکی در تراکنش‌های اینترنتی باید رمز دوم داشته باشند.»

روزنامه خراسان هم در گزارشی بیشتر سعی کرد تا به سوالات و ابهامات موجود درباره رمز دوم پویا پاسخ دهد و در تیتری معمولی نوشت: «رمز ۶۰ ثانیه ای» این روزنامه تاکید کرد که «از دی ماه سال ۱۳۹۸، رمز های دوم ثابت از کارت های بانکی حذف خواهد شد و از این تاریخ به بعد خرید های اینترنتی و پرداخت های نیازمند رمز دوم، با استفاده از رمز دوم ثابت امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین با توجه به تعداد بالای کارت‌های صادر شده در شبکه بانکی، از هموطنان ارجمند تقاضا می‌شود پویا سازی رمزهای دوم کارت‌های بانکی خود را به روزهای پایانی مهلت تعیین شده موکول نکنند و هر چه  سریع تر برای فعال سازی آن اقدام کنند. در ضمن هیچ سایتی نمی تواند رمز دوم یک بار مصرف را برای شما فعال کند پس مراقب وب سایت ها و پیامک های جعلی هم باشید.»

روز گذشته سایت تجارت نیوز خبری از پولی شدن سایت مرکز آمار منتشر کرد و توضیح داد: «در حالی که تا پیش از آن هر کسی می‌توانست به جزییات آمارهای اقتصادی که مرکز آمار ایران منتشر می‌کرد دسترسی پیدا کند، اما این مرکز در اقدامی دسترسی به جزییات آمار را پولی کرده است. برای نمونه اگر کسی بخواهد جزییات آمار بیکاری را بداند باید سه هزار و ۲۴۰ تومان پرداخت کند تا این اطلاعات را داشته باشد.» روزنامه آفتاب یزد هم در گزارشی به انتقاد از این مسئله پرداخت و در تیتری انتقادی نوشت: «آمار فروشی «مرکز آمار»؟» امین حاجی لطفی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با آفتاب یزد اظهار داشت که این اتفاق اگر صحت داشته باشد جای شگفتی چندانی ندارد و سایر سازمان‌ها و بخش‌های مرتبط با ارائه خدمات هم پیشتر به نحوی به اینگونه درآمدزایی‌ها ورود کرده بودند. او تاکید کرد: «به نظر می‌رسد با توجه به کاهش شدید بودجه و افزایش مخارج سازمان‌ها و نهادها، دولت به خودگردانی سازمان‌های تحت تابع خود روی آورده است که معنای مصطلح و عامیانه‌اش این است که خودتان خرج خودتان را در بیاورید! ممکن است به مانند سایر مراکزی که در بخش‌های اطلاع‌رسانی فعال هستند و اطلاعات و اخبار خاص خود را به افراد و بخش‌های مختلف می‌فروشند اینگونه مراکز نیز جامعه هدف خود را محققان، دانشجویان و پژوهشگران قرار داده باشند تا از این راه درآمد زایی کنند.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here