زمان انتشار : ۱۵ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۲۰ | کد خبر : 489471 |

رسانه ها چقدر برای خاک ارزش قائل اند

شفقنا رسانه- امیرحسین عباسی*: پنجم دسامبر برابر با چهاردهم آذر از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد به‌عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است.

شاید اسم خاک را در طول روز زیاد شنیده باشیم، اما درکی از اهمیت آن در زندگی خود نداشته باشیم؛ این عنصر حیات بخش نقش مهمی در امنیت غذایی و اکوسیستم دارد و یکی از پالاینده های مهم طبیعت است که خاصیت تصفیه کنندگی دارد. بنابراین برنامه ریزی برای حفظ و صیانت از خاک یکی از مهمترین  کارهایی است که برای بقا جامعه بشری توسط دولت ها انجام می شود.

این، بخشی از ارزش خاکی است که ما به عنوان ماده ای کم ارزش، از آن یاد می کنیم و ماجرا زمانی تلخ و تلخ تر می شود که فضای فرهنگی و رسانه ای کشور هم به آن اهمیتی نمی دهد.

در گذشته همین موضوع و کمبود قوانین در مورد خاک، فضایی را در کشور ایجاد کرده بود تا این عنصر مهم و هستی بخش فدای توسعه شود و خاکی که تشکیل هر سانتی متر از آن صدها سال زمان می برد، برای اهداف نهایتا ۳۰ساله درنظر گرفته شود.

زمانی که از آب و هوا در دو عنصر تقریباً تجدید پذیر و معضلات پیرامون آن صحبت می شود به مدد رسانه ها، همه ما درکی از آن داریم اما واقعاً از خاک چطور؟ آیا می دانیم که خاک می تواند به  نسل ما و نسل های آینده آسیب رساند و حتی آب و هوا را پاک یا آلوده کند؟ و تاثیر مستقیم بر امنیت غذایی ما دارد؟

جواب سوال خیر است، زیرا رادیو و تلویزیون، روزنامه ها، خبرگزاری ها، سلبریتی ها و همه فعالان فضای سایبری، هیچگاه آنگونه که نگران حال آب و هوا بودند، به فکر مکمل آن یعنی خاک نبودند. این موضوع آنقدر ریشه ای است که در مراحل قانون گذاری هم تاثیرگذار بوده تا حدی که قانون حفاظت از خاک در سال ۹۸ تصویب شد و نزدیک ۸ سال به طول انجامید.

اما چاره چیست؟

اولین گام در این موضوع فرآیند آگاهی بخشی و جریان سازی است که وظیفه صدا و سیما و دیگر نهاد های دولتی محسوب می شود تا با تولیدات مهم و در برخی موارد نگران کننده، مطالبی مانند آلودگی خاک و فرسایش آن را به مخاطبان گوشزد کنند. از دیگر اقداماتی که شکل گیری آن می تواند به حفظ این عنصر هستی بخش کمک کند ایجاد پویش های حفظ خاک و جلوگیری از آلودگی و فرسایش خاک است تا آیندگان هم بتوانند از مزایای خاک خوب بهره مند شوند.

*کارشناس ارشد علوم ارتباطات

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here