زمان انتشار : ۱۳ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۴۶ | کد خبر : 489393 |

عکس های منتخب روز/ روایت تصویری«ایسنا» از زندگی تلخ «محمد صالح»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر شامل عکس‌ های منتخب و مورد انتقاد خبرگزاری های ایسنا و فارس است.

به گزارش شفقنا رسانه، بختیار صمدی، عکاس خبرگزاری فارس گزارشی تصویری از وضعیت زندگی «کاک مسعود خضری» جانباز و معلول دوران هشت سال دفاع مقدس کار کرد که از نظر روایی بودن سوژه مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر آن آمده است که «کاک مسعود رانندگی می‌کند و هر روز با همراه دیرینش(ویلچر) راهی باغ شخصی‌اش می‌شود. در آنجا چایی دم می‌کند، به مرغ و خروس‌هایش آب و دانه می‌دهد، به مزرعه کوچک توت فرنگی اش می رسد و هنگام غروب پس از اتمام امورات زندگیش، رهسپار خانه می‌شود.»

گزارش تصویری خبرگزاری ایسنا از پاییز گلستان به دلیل کیفیت عالی تصاویر و زاویه دید مناسب مورد توجه قرار گرفت.

ایسنا همچنین گزارشی تصویری از وضعیت زندگی «محمد صالح» ۱۰ ساله کار کرد که پدرش افغانستانی و مادرش ایرانی است و بر اثر تشنج در دوران نوزادی دچار معلولیت از ناحیه پا شده و علاوه بر آن درگیر بیماری اوتیسم و مشکلات گفتاری است. این گزارش به دلیل سوژه پردازی مسئولانه و شرح عکس نویسی کامل مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر این گزارش آمده است که «محمدصالح در حال حاضر در اتاق کوچکی در باغی متروک مجاور کوره‌های آهک‌پزی کرمان زندگی می‌کند. پدرش احمد، معتاد است و ضایعات جمع می‌کند و می‌فروشد؛ مادرش فاطمه هم اعتیاد دارد. محل زندگی این خانواده پاتوق مصرف‌کنندگان مواد مخدر است و همین باعث شده این کودک ناخواسته به دود این مواد اعتیاد پیدا کند. او حاصل ازدواج صیغه‌ای است و به همین دلیل هنوز نتوانسته‌اند برایش شناسنامه بگیرند و در نتیجه از تحصیل و تمام مزایای اجتماعی بی‌بهره است.

خیریه طلوع بی‌نشان‌ها سه سال قبل این کودک را پیدا کرد و از همان زمان برای درمان و عمل جراحی او اقدام کرد ولی به دلیل فقدان شناسنامه، این عمل انجام نشد تا اینکه خرداد ۹۸ مجددا پیگیری‌های خیریه برای درمان از سر گرفته شد و تیرماه، محمدصالح به تیغ جراحی سپرده شد. با این حال، شرایط نامطلوب زندگی و عدم توجه کافی از طرف خانواده، روند درمان این کودک را به تأخیر انداخته و حتی موجب شد پاهای او دوباره به مشکلات اولیه‌اش برگردد. در حال حاضر شرایط حاکم بر فضای خانواده و عدم توجه کافی، درمان را برای این کودک کُند و سخت کرده است. هزینه زندگی محمدصالح هم‌اکنون از طریق مؤسسه خیریه تأمین می‌شود ولی هنوز به اجبار در خانواده‌ای زندگی می‌کند که قادر به هیچ کمکی نیستند. او حالا سرنوشت نامعلوم و مبهمی دارد و از ساده‌ترین امکانات یک کودک هم محروم است. بازی، شادی کودکانه، تحصیل و مکانی امن برای زندگی، رؤیای محمدصالح است.»

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here