زمان انتشار : ۱۳ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۵ | کد خبر : 489389 |

ویترین روزنامه ها/ پیگیری حرفه ای «هفت صبح» درباره پشت پرده کمبود داروی آنفلوآنزا / واکنش تند روزنامه ها به خبر معافیت مالیاتی هنرمندان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، دستور فوری محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر معافیت مالیاتی هنرمندان در لایحه بودجه سال ۹۹ با واکنش کارشناسان، اصحاب رسانه و حتی مردم عادی  همراه بود و انتقادات تندی را مطرح کردند. امروز هم برخی از روزنامه ها از جمله روزنامه جمهوری اسلامی و آفتاب یزد به این تصمیم واکنش نشان دادند. جمهوری اسلامی تیتر یک خود را به این مسئله اختصاص داد و در تیتری سوالی نوشت: «معافیت مالیاتی دانه درشت ها چرا؟». روزنامه توضیح داد که با توجه به آنچه درباره درآمدهای کلان بازیگران می دانیم، عدالت اقتضا می کند آن ها نیز مشمول پرداخت مالیات شوند. دولت اگر توانایی دریافت صحیح مالیات از هر حوزه را طبق اصول کارشناسی و عقلانی داشته باشد، اساساً نیازی به طرح هایی از قبیل گران کردن بنزین و ایجاد هزینه های روانی، سیاسی و امنیتی برای کشور ندارد.

این واکنش ها به روزنامه آفتاب یزد هم رسید و در تیتری انتقادی پرسید: «کارگران مالیات بدهند اما سلبریتی‌ها خیر؟!». روزنامه ضمن اشاره به واکنش های مختلف نسبت به این تصمیم، تاکید کرد که «حذف مالیات سلبریتی‌ها درحالی است که کارگران با اینکه حقوق ناچیزی می‌گیرند باید ۱۰ درصد مالیات بپردازند و کارمندان پیش از اینکه حقوقی دریافت کنند مالیات از حقوقشان کسر می‌شود. به نظر می‌رسد که دولت به جای این معافیت‌های مالیاتی باید ساز و کاری را در نظر بگیرد که هر کس در هر جایگاهی خود را موظف به پرداخت مالیات بداند؛ اگر موضوع معافیت از مالیات باشد، کارگران در اولویت این لیست قرار می‌گیرند و این دقیقا موضوعی است که از نگاه مسئولین امر مغفول واقع شده است».

 

«معمای تامی فلو» سوژه پیگیرانه روزنامه هفت صبح است و به این مسئله پرداخت که چرا کپسول ویژه بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نایاب است؟ روزنامه گزارشی از پشت پرده این ماجرا را کار کرد تا ببیند چه کسی در این مسئله مقصر است. هفت صبح توضیح داد «در روزهایی که حداقل ۴ هزار نفر در کشور به ویروس آنفلوآنزا مبتلا شده اند و حداقل ۶۰ نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده اند، معضل پیدا کردن کپسول های آنفلوآنزا به سوژه ای دیگر تبدیل شده. در هفته گذشته خبرهای مختلفی به هفت صبح رسید که حتی بیمارستان های دولتی مانند «شهدای تجریش» نیز کپسول آنفلوآنزا را نداشته اند و برخی بیماران راهی خیابان ناصر خسرو و دارو فروشی های غیر مجاز آنلاین شدند تا بتوانند این دارو را تهیه کنند. پیگیری های ما همچنان ادامه داشت تا اینکه متوجه شدیم امسال و تا قبل از وارد شدن موج جدید آنفلوآنزا، تنها شرکت داخلی تولید کننده این دارو که آن را با نام تجاری «تامی فلو» در بازار توزیع می کرد، امسال برخلاف قرار داد و تعهداتش با وزارت بهداشت از این کار سرباز زده است! یعنی دقیقاً در بازه زمانی که موج آنفلوآنزا شدیدتر از هر سال در کشور گسترش پیدا کرد، داروی آنفلوآنزا تولید داخل در کشور توزیع نشد و وزارت کشور مجبور شد از ابتدای همین هفته حدود یک میلیون عدد از این کپسول را به شکل فوری به کشور وارد کند. همین اتفاقات باعث شد تا در بازه زمانی دو هفته گذشته داروی انفلوانزا به سختی گیر بیاید و برخی ها هم نتوانند آن را پیدا کنند. داستان «تامی فلو» زمانی جالب تر می شود که بدانیم شرکت تولید کننده داخلی این دارو ادعا می کند حساب های این شرکت مسدود است و به همین دلیل نتوانسته اند داروی آنفلوآنزا را تولید کنند! » روزنامه سعی کرد در گزارش خود گام به گام روایت های مختلفی از زبان بیماران، پزشکان، وزارت بهداشت و شرکت تولید کننده دارو و… را بیان کند تا به دلیل اصلی کبود «تامی فلو» پی ببرد و در آخر گزارش با بیان اینکه بعد از خواندن این روایت ها باید از زاویه دیگری هم به ماجرا نگاه کنیم، تاکید کرد که «در برخی تحقیقات و منابع آمده که اثربخشی داروی آنفلوآنزا تایید نشده و تاثیری بر بهبود بیماری ندارد! حتی برخی کشورهای اروپایی اجازه تولید و تجویز این دارو را نداده اند.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here