زمان انتشار : ۱۲ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 489326 |

ویترین روزنامه ها/ پرداخت مناسبتی روزنامه‌ها درباره مشکلات معلولان در جامعه/ انتقاد به‌موقع «جام جم» درباره وضعیت تخت‌های خالی بیمارستان‌ها برای بیماران مبتلا به انفلانزا

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «چشم های بسته جامعه روی معمولان» تیتر انتقادی روزنامه همشهری است که پای صحبت های تعدادی از معمولان و مدیرعامل جامعه معلولان ایران نشست تا از مشکلاتشان بگویند. اگرچه برخی از روزنامه ها به مناسبت روز جهانی معلول به این سوژه پرداختند با این حال همشهری پرداخت بهتری داشت. این روزنامه انتقاد کرد که تجربه گردشگری برای معلولان همواره با چالش هایی چون یافتن خودرو، اقامتگاه مناسب، استفاده از معابر و حمل و نقل همراه است. پرداختن به مشکلات معلولان و پیگیری مشکلاتشان حرکت مثبتی است که امروز برخی از روزنامه ها انجام دادند با این حال نباید تنها در روز خاصی و مناسبتی این کار انجام شود بلکه رسانه باید دائماً تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیر مشکلات آن ها باشد تا مبادا خود رسانه ها هم در ذهن مخاطبان متهم به «بی توجهی و چشم بستن» نسبت به شرایط و مشکلاتشان شوند.

«آنفولانزا نگیرید تخت خالی نیست» تیتر انتقادی و کنایه ای روزنامه جام جم درباره وضعیت خدمات دهی بیمارستان ها به افراد مبتلا به آنفولانزا است. روزنامه سعی کرد با ۲۰ بیمارستان دولتی و خصوصی در تهران و شهرستان ها تماس بگیرد تا از وضعیت تخت ها برای این بیماران جویا شود. آنچه در این گزارش محل بحث و نگرانی بود شرایط بد بیمارستان ها و نبود امکانات و تخت خالی برای بیماران است. روزنامه در این گزارش توضیح داده که برخی از بیماران مبتلا به آنفلانزا در اورژانس کنار همراهانشان ساعت ها منتظر تخت خالی مانده اند و انتقاد کرد: «درست است که آنفلانزا امسال چند هفته زودتر در کشورمان بروز کرده و به نوعی جامعه غافلگیر شده ولی با گذشت نزدیک به دو هفته از شیوع این بیماری در کشور، این همه کمبود تخت برای بستری مبتلایان جای سوال دارد. آیا نباید وقتی شرایط بحرانی می شود بیمارستان ها مهیای بحران شوند؟ آیا بیماری که پزشک متخصص، بستری شدن را برایش تجویز کرده باید در صف بستری شدن بماند آن هم نه در بخش ایزوله بلکه در به بخش اورژانس؟ چرا هیچ مسئولی در وزارت بهداشت این مسئله را باز نمی کند و از بیماستان های غلغله و اورژانس های شلوغ حرف نمی زند؟ …»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here