زمان انتشار : ۱۲ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۱۳ | کد خبر : 489319 |

با حذف لایک در اینستاگرام، آینده اینفلوئنسرها به چه سمتی می رود؟ یک پژوهشگر رسانه های اجتماعی پاسخ می دهد

شفقنا رسانه– فرزین، پژوهشگر رسانه‌های اجتماعی معتقد است که احتمالاً اینفلوئنسرها با حذف لایک های اینستاگرام، در کوتاه‌مدت تا حدودی از اینستاگرام فاصله می‌گیرند؛ ولی به نظر می‌رسد در درازمدت با تغییر الگوریتم‌ها نمایش محتوا در اینستاگرام، بر شیوه‌های استفاده آن‌ها از اینستاگرام نیز تأثیر بگذارد و به دنبال راه‌حل‌های جایگزین بروند. او به شفقنا رسانه می گوید: قطعاً نمی‌توان در حوزه‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، اینستاگرام را به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی مبتنی بر عکس، نادیده گرفت.

 

علیرضا فرزین، مدرس علوم ارتباطات و پژوهشگر رسانه‌های اجتماعی دراین‌باره به شفقنا رسانه می‌گوید: اینستاگرام اولین شبکه اجتماعی نیست که دست به چنین کاری می‌زند، پیش‌ازاین شبکه اجتماعی پینترست (Pinterest  ) -که آن‌هم مبتنی بر عکس است- در سال ۲۰۱۷ این کار را شروع و امکان لایک کردن را حذف کرده بود. در بیانیه‌ای که پینترست برای وب‌سایت Recode (که درزمینه‌ی اخبار و رویدادهای فناوری فعالیت می‌کند) ارسال کرده بود، به قصد پینترست برای «متمایز شدن» از سایر شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک و اینستاگرام، اشاره شده بود. در این بیانیه آمده بود: «درحالی‌که سایر شرکت‎ها از شما می‎خواهند در یک دنیای مجازی زندگی کنید، پینترست شما را به زندگی در دنیای واقعی تشویق می ‎کند. ما می ‎خواهیم بگوییم خودتان باشید نه سلفی ‎هایتان. در حال حاضر سرویس‌های زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند با دوستان خود در ارتباط باشید و مطالب موردنظرتان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، اما ما اپلیکیشن منحصربه‌فردی در صنعت کشف بصری هستیم.»

او ادامه می دهد: VSCOهم که در ابتدا فقط با عنوان VSCO Cam و ابزاری برای عکاسی با موبایل شناخته می‌شد ولی کم‌کم جای خود را به‌عنوان یکی از رقبای اینستاگرام در عرصه شبکه‌های اجتماعی باز کرد، تعداد لایک‌ها را به‌صورت عمومی نمایش نمی‌ دهد. به عبارتی برخلاف تصور رایج، اینستاگرام در موضوع حذف لایک، اولین نیست.

فرزین ضمن اشاره به این مسئله که بحث پیرامون حذف لایک مدت‌ها است، توسط مدیران توییتر هم مطرح‌شده ولی تا به این لحظه عملی نشده است، می‌گوید: مدیران توییتر تصمیم دارند برای دیدن لایک‌های یک پست، یک کلیک را اضافه کنند. به‌عبارت‌دیگر کاربری که می‌خواهد تعداد لایک‌های یک پست را ببیند باید بر روی یک دکمه کلیک کند. بنابراین پس از اجرایی شدن این تصمیم، دیگر با یک نگاه اجمالی و عبوری در تایم‌لاین، تعداد لایک‌های پست‌های کاربران توییتر، دیده نخواهد شد.

این پژوهشگر شبکه‌های اجتماعی ادامه می‌دهد: کمپانی‌های فیس‌بوک، اپل و گوگل هم، سال گذشته یک‌سری نرم‌افزارهایی را منتشر کردند که کاربران با استفاده از آن‌ها بتوانند مدت استفاده از صفحه‌نمایش موبایل یا تبلت‌های خودشان را کنترل یا محدود کنند. این‌ها روندهایی است که به نظر می‌رسد در همه شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پرمخاطب شروع شده است و در آینده دامنه‌دارتر خواهد بود.

فرزین به بیان مزایای حذف لایک در اینستاگرام می‌پردازد و توضیح می‌دهد: مدیران فیس‌بوک و شرکت زیرمجموعه‌ی آن یعنی اینستاگرام، دلایلی برای این تصمیم مطرح کرده‌اند و روانشناسان و متخصصان شبکه‌های اجتماعی هم مطالب دیگری به آن اضافه کرده‌اند، که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: کاهش اختلال وسواس جبری(OCD)، کاهش اضطراب، کاهش رقابت‌های مصنوعی و ترغیب بیش‌ازپیش کاربران برای تولید محتوای غنی‌تر و عمیق‌تر. در بررسی‌هایی که صورت پذیرفته، مشخص شده که دغدغه‌ی «لایک گرفتن» و «لایک کردن» هم برای نشردهندگان محتوا و هم کاربران و دنبال‌کنندگان، اعتیادآور شده است. درواقع افزایش وسواس و اضطراب فکری برای لایکِ بیشتر گرفتن، بیشتر دیده‌شدن و بیشتر مورد تشویق قرار گرفتن، به تهدیدی جدی برای سلامت روانی کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است؛ و نیز هم‌زمان باعث شده تا کاربران هم‌زمان کمتر به دنبال «تولید و نشر» و  «دنبال کردن» محتوای ارزشمند و عمیق بروند و صرفاً توجه خود را بر محتواهای سطحی‌تر، عامه‌پسندتر و لایک‌خورتر متمرکز کنند.

او ادامه می دهد: در حال حاضر مبارزه و جنگ برای لایک، به‌نوعی باعث شده تا شبکه‌های اجتماعی از مکانی برای تعامل و ارتباط سالم، به میدان مسابقه و رقابت ناسالم برای ارزیابی تعداد طرفداران و هواداران تبدیل شوند. درواقع حذف دیده شدن تعداد لایک برای مخاطبان، باعث می‌شود تا به‌نوعی فشار برای گرفتن لایک از روی تولیدکنندگان محتوا برداشته شود و محتوای تولیدی، اصیل‌تر، خودمانی‌تر (واقعی‌تر) و عمیق‌تر شود و نیز کاربران کمتر دچار بی‌انگیزگی ناشی از حسادت بر پست‌های پرلایک دیگران می‌شوند و این حس حسادت و سرخوردگی در میان آن‌ها کاهش می یابد.

این مدرس علوم ارتباطات معتقد است که در اتخاذ این تصمیم، فقط بحث سلامت روان کاربران مطرح نیست. او می گوید: منافع بلندمدت خود کمپانی‌ها، شرکت‌ها و مالکین شبکه‌های اجتماعی هم دیده‌شده است؛ چون وقتی استرس و فشار از روی کاربران برداشته می‌شود، درنهایت خود کاربران هم به این شبکه‌های اجتماعی بیشتر به‌عنوان یک مکان سالم می‌نگرند و در درازمدت استفاده از آن را خطری برای سلامت روان خود تلقی نمی‌کنند، درنتیجه خطر بالقوه ریزش مخاطبان شبکه‌های اجتماعی (به دلیل آسیب‌های روانی احتمالی) کاهش خواهد یافت. از طرفی در آینده، بازاریاب‌ها و افرادی که از این شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان بستری برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing) استفاده می‌کردند، بیشتر به‌جای تکیه ‌بر اعداد و ارقام خام- تعداد بازدیدها و لایک‌ها- به سمت عمق و معنای محتوای تولیدشده توسط کاربران بروند. درواقع این تصمیم مشوقی برای ایجاد مباحث معنادارتر و عمیق‌تر در این رسانه‌ها می‌شود.

فرزین در ادامه به بیان چالش‌های چنین تصمیمی می‌پردازد و می‌گوید: این اتفاق باعث می‌شود تا در کوتاه‌مدت، کسب‌وکارها، اینفلوئنسرها و بازاریاب‌ها برای تبلیغات و مارکتینگ، کمتر به سراغ استفاده از این دسته از شبکه‌های اجتماعی که این تصمیم در آن‌ها عملی شده است، بروند. چون با حذف لایک، بستر هیجانی برای جلب مخاطب از بین می‌رود و ممکن است به شکلی باعث کاهش تعداد مخاطبانشان شود و درنتیجه اهداف تبلیغاتی‌شان، آن‌چنان‌که مدنظر است برآورده نشود. به‌عنوان‌مثال بعد از اجرای طرح حذف دیده‌شدن تعداد لایک‌های پست‌های اینستاگرام برای مخاطبان در ۷ کشور (کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن، ایتالیا، ایرلند و برزیل)، پیمایشی در ژوئن ۲۰۱۹ توسط وب‌سایت #paid (پلتفرمی برای ارتباط میان برندها و صاحبان ایده و تولیدکنندگان محتوا) انجام‌شده که در طی آن از ۱۹۳ نفر از تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرهای کانادایی(اولین کشوری که در آوریل ۲۰۱۹ این طرح به‌صورت پایلوت در آن اجرا شد) عضو این پلتفرم  نظرخواهی شده است. نتایج به‌دست‌آمده حاکی از آن است که ۵۵ درصد اینفلوئنسرها معتقدند که بعد از اعمال تغییرات جدید، تعداد لایک‌های پست‎هایشان کاهش یافته است. ۳۱ درصد معتقدند تعداد کامنت‌هایشان نیز با کاهش روبرو بوده، و۴۷ درصد نیز بر آن باورند که رشد تعداد دنبال‌کنندگانشان نیز روی به کاهش نهاده است.

این پژوهشگر شبکه‌های اجتماعی به بیان اثر این اقدام بر تبلیغات اینفلوئنسرها در آینده می‌پردازد و توضیح می‌دهد:  امکان دارد آن‌ها در کوتاه‌مدت از این شبکه اجتماعی روی‌گردان شوند، چون فضای کسب‌وکارشان بیشتر بر یک نوع هیجان و فضای رقابتی مبتنی است که باید قابل‌مشاهده و ملموس باشد. به همین دلیل معتقدم اینفلوئنسرها در کوتاه‌مدت تا حدودی از اینستاگرام فاصله می‌گیرند؛ ولی به نظر می‌رسد در درازمدت با تغییر الگوریتم‌ها نمایش محتوا در اینستاگرام، بر شیوه‌های استفاده آن‌ها از اینستاگرام نیز تأثیر بگذارد و به دنبال راه‌حل‌های جایگزین بروند؛ چون قطعاً نمی‌توان در حوزه‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، اینستاگرام را به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی مبتنی بر عکس، نادیده گرفت. به‌عنوان‌مثال احتمالاً به سراغ تعداد کامنت‌های هر پست بروند. به عبارتی وقتی کامنت و گفت‌وگوی بیشتری ذیل یک پست شکل بگیرد، نشان‌دهنده درگیری بیشتر کاربران با موضوع است. یا اینکه به‌جای تکیه صرف بر تعداد لایک یا بازدید به سراغ ارزیابی کیفیت محتوای مطالب بروند. راه‌حل دیگر بررسی حساب‌های کاربری اینفلوئنسرهای پرمخاطب در شبکه‌های دیگر است. به عبارتی تعداد لایک‌ها و دنبال‌کننده‌های آن‌ها در حساب‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب، لینکدین و … هم می‌تواند شاخصی برای ارزیابی کارفرمایان و سفارش‌دهندگان پروژه باشد و نشان دهد که فلان اینفلوئنسر به‌طورکلی چقدر بین کاربرها محبوبیت و نفوذ دارد.

فرزین معتقد است که حذف لایک در اینستاگرام می‌تواند به نفع استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک تمام شود، چراکه چنین شرکت‌هایی در مقایسه با کمپانی‌های بزرگ‌تر، لایک کمتری می‌گیرند و این امکان را پیدا می‌کنند تا بدون مقایسه‌شدن تعداد لایک‌هایشان امکان رقابت بیشتری پیدا کنند و حتی اگر در عرصه بازاریابی و جذب مخاطب شکست هم بخورند، شکست‌شان بلافاصله توسط رقبا دیده نشود و تنها خودشان از نتایج بازاریابی و تبلیغات‌شان در این شبکه اجتماعی ارزیابی دقیقی داشته باشند. در چنین شرایطی همه کاربران می‌کوشند تا پست‌هایشان را به سمت محتواهای عمیق‌تر و تعامل معنی‌دارتر میان خود و مخاطبانشان سوق دهند.

 

مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here