زمان انتشار : ۱۱ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۶ | کد خبر : 489304 |

ویترین روزنامه ها/ انتقاد صریح «همدلی» درباره فروش پلاک های رند به صاحبان خودروهای خاص/ طرح مفهومی «ابتکار» از آزار کودکان کار

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روز گذشته ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که صدای اعتراض مردم و رسانه ها را در آورد. در این ویدئو فردی به قصد تمسخر، یک کودک کار را در سطل زباله می اندازد و خوشحال از شیرین کاریش صدای قهقه اش گوش مخاطب را آزار می دهد. انتشار این ویدئو با اعتراض گسترده مردم و رسانه ها همراه بود تا جایی که بعد از چند ساعت خبر دستگیری فرد کودک آزار منتشر شد. روزنامه ابتکار عکس یک را به طرح جالبی از این مسئله اختصاص داد و در گزارشی به بلاتکلیفی لایحه حمایت از کودکان کار پرداخت. «سقوط اخلاق در سطل زباله» تیتر هوشمندانه ای بود که روزنامه برای این گزارش کار کرد که با طرح انتخابی تناسب خوبی داشت. ابتکار در بخشی از گزارش نوشت: «این تصویر، صدای شکستن ستون فقرات جامعه ما است. انداختن کودک کار در سطل زباله تنها آزار یک کودک بی پناه نیست بلکه نیشخند گرسنه گان و فروریختن اخلاق و فرهنگ جامعه ایرانی است. جامعه ای که هر روز شکاف میان فقیران و ثروتمندانش بیشتر می شود و بر شمار کودکان کارش افزونتر. کودکانی که خود قربانیان خشونت اقتصادی اند. با این حال اما از خشونت ها و آزارهای جنسی و روانی نیز بی نصیب نمی مانند. خشونتی که عموماً از سوی سرپرست کودکان کار به مراجع قانونی گزارش نمی شود و در خلوت کودکان باقی می ماند. چرا که فرد مورد اعتمادی وجود ندارد تا کودک به او مراجعه کند. در بسیاری موارد، کودکان خیابانی از سوی سرپرستان یا افرادی که او با آنها زندگی می کنند مورد آزار و اذیت و بهره کشی قرار می گیرند و اینجا است که پای قانون به میان می آید. گرچه قوانین کنونی ایران در رابطه با کار کودکان با ابهامات بسیاری روبه رو است، اما وجود خلاهای قانونی برای حمایت از کودکان خیابانی و حتی اجرایی نشدن مواد قانونی که در حمایت از حقوق کودکان در قانون فعلی وجود دارد، قوانین موجود را بیش از پیش ناکارآمد کرده است.»

«بچه متصل های لاکچری» تیتر یک روزنامه همدلی است و به این مسئله پرداخت؛ بعد از استفاده شخصی ژن‌های خوب از آمبولانس‌ها پلیس تایید کرده که پلاک‌های رند به صاحبان خودروهای خاص فروخته شده است. اگرچه تیتر در نگاه اول و نزد مخاطب عام، سخت فهمیده می شود با این حال روزنامه سوژه جالب و بحث برانگیزی را مورد انتقاد قرار داده و در پایان گزارش هم اشاره کرده که واژه «بچه متصل» به معنای آقازاده و یا فرد صاحب رانت از فیلم «خط ویژه» به کارگردانی «مصطفی کیایی» گرفته شده است.

در بخشی از این گزارش آمده است که « داستان بچه‌پولدارها به خوراک و پوشاک و مدرسه خاص و آمبولانس‌های آژانسی و … خلاصه نمی‌شود، این افراد لاکچری علاقه زیادی به اعداد و ارقام رند نیز دارند. خط تلفن‌های رند با قیمت چندین و چند برابرقیمت‌ بازار و… حالا هم سخن از پلاک‌های رند به میان آمده است که می‌گویند پیمانکاران آنها را در اختیار خودروهای خاص یا بهتر است بگوییم در اختیار جوانان خاص یا همان بچه‌متصل‌های خودمان واگذار می‌کنند تا آنان ضمن حفظ فاصله خود با سایر شهروندان، مثل همیشه چند قدم از سایرین نیز جلوتر باشند. ما این را نمی‌گوییم اما وقتی سیمای ملی در یکی از برنامه‌های خبری خود به نقل از رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، آن هم با لحن خاصی می‌گوید که پلاک‌های رند و حتماً خیلی هم گران به خودروهای خاص واگذار می‌شود، آدم ذهنش به سمت بچه‌متصل‌ها یا همان آقازاده‌های شیک متمایل می‌شود. اینگونه نیست؟

موضوع طمع بچه‌پولدارها به پلاک‌های رند تابستان امسال داغ شد، درست زمانی که عکس‌هایی از خودروهای سوپرلوکس با پلاک‌های رند در صفحات اجتماعی منتشر شد، بعد از آن شایعات زیادی درباره خرید و فروش پلاک‌های رند مطرح شد و در این شایعات، حرف از قیمت‌های نجومی چند صد میلیونی نیز به میان آمد و گفته می‌شد پلاک‌های رند با قیمت‌های نجومی مانند بسیاری از امکانات دیگر در اختیار بچه‌پولدارها با ماشین‌های میلیاردی‌شان قرار گرفته و حتی برخی از آنان دغدغه ست کردن پلاک ماشین خود با شماره گوشی‌های همراهشان را دارند.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here