زمان انتشار : ۱۰ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۲۰ | کد خبر : 489249 |

ویترین روزنامه ها/ انتقاد صریح«همدلی» به سیاست دولت در پرداخت یارانه نقدی/ تحلیل چند جانبه«همشهری» از کم کاری برخی نهادها در کنترل آلودگی هوا

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «سیرهای گرسنه» تیتر خلاقانه روزنامه همدلی است که سعی کرد برای جذابیت بیشتر از پارادوکس جهت انتقاد خود استفاده و به این مسئله اشاره کند که ۴۰ درصد خارج نشینان، ۶۵ درصد اصناف پردرآمد، ۵۱ درصد پزشکان و ۴۱ درصد دارندگان خودروهای گران‌ قیمت نسبت به قطع یارانه خود اعتراض دارند. همدلی در بخشی از گزارش خود تاکید کرد: «با توجه به کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی و تورمی که بنا بر اعلام آمار رسمی به حدود ۴۰درصد رسیده، به نظر می‌رسد که این ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان دیگر ارزش این همه چانه‌زنی آن‌هم از سوی دهک‌های درآمدی بالا را نداشته باشد؛ چرا که سکانداران اقتصادی به جای تبیین سیاست‌های راهبردی برای توسعه بخش تولید باید در اندیشه راستی‌آزمایی و توجیه افرادی باشند که با داشتن تحصیلات آکادمیک در درآمدهای نجومی، هنوز هم به دنبال دریافت یارانه نقدی از دولت هستند. شاید یادمان رفته که سیاست پرداخت یارانه نقدی به حساب خانوارها، در راستای استفاده از درآمدهای افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای تقویت بخش تولید بود؛ سیاستی که در همان ابتدای راه به بیراهه رفت و با حاشیه‌هایی که از همان روزهای ابتدایی اجرا ایجاد کرد، مسئله توجه به تولید و توسعه کشور را به سایه برد. به نظر می‌رسد هر سیاستی که در کشور به اجرا گذاشته می‌شود به دلیل ایجاد حاشیه‌ها و سروصداهای مختلف، اصل ماجرا را از ذهن مسئولان پاک می‌کند.»

بررسی تعهدات قانونی و برزمین مانده ۱۴ دستگاه برای کنترل و کاهش آلودگی هوای کلانشهرها کار خوب روزنامه همشهری است که در تیتری معمولی نوشت: «آلودگی هوا دغدغه همیشگی». آنچه در صفحه اول روزنامه برجستگی خاصی پیدا کرده اختصاص کامل آن به مسئله عملکرد ضعیف برخی سازمان ها، نهادها، وزارتخانه ها و… است که همشهری سعی کرد از همه زوایا به بررسی این معضل بپردازد. از طرفی تصویر انتخاب شده؛ فردی با ماسک شیمیایی به نوعی نشان از وضعیت خطرناک تهران است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here