زمان انتشار : ۹ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۷ | کد خبر : 489187 |

ویترین روزنامه ها/ سوژه پردازی عالی«ایران» برای گفتگو با عامه مردم/ اعتراض«جام جم» به مصوبه های بی نتیجه در مقابله با آلودگی هوا

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «اگر شما روزنامه داشتید چه می‌نوشتید؟» سوژه خوب روزنامه ایران است که سعی کرد باب گفتگو را برای مردم باز کند و گوش شنوایی برای دغدغه و نگرانی های آن ها باشد. روزنامه با بیان اینکه فضای عمومی کشور بعد از اجرای طرح مدیریت سوخت شاهد نقد و نظرهای گروه‌های مرجع مانند سیاسیون، دانشگاهیان، نمایندگان مجلس، جامعه شناسان، نمایندگان صنوف و سازمان‌های مردم نهاد و تجزیه و تحلیل‌های مردم درباره مسائل و چالش‌های پیش آمده ناشی از اصلاح قیمت بنزین شده است. نقش مطبوعات و رسانه ها را در پرداختن به مطالبات و انتظارات مردم و انتقال و انعکاس آن به مسئولان کشور مهم ارزیابی کرد. به همین دلیل گزارشگران خود را در سطح شهر تهران به سراغ مردم فرستاد تا نظر آن ها را جویا شود که اگر روزنامه نگار بودند به چه مسائل و سوژه هایی می پرداختند.

پرداختن روزنامه به چنین سوژه ای و نشستن پای صحبت ها و دغدغه های مردم حرکتی مثبت و قابل تقدیر است با این حال بهتر است روزنامه کار را در قالب سلسله گزارش هایی در سایر شهرها ادامه دهد و نظر مردم شهرستان ها بخصوص شهرهای محروم را هم جویا شود چراکه با مشکلات و دغدغه های اساسی تری درگیر هستند و افزایش قیمت بنزین و نگرانی از افزایش قیمت سایر کالاها، آن ها را هم سردرگم کرده است. بنابراین بهتر است روزنامه «ایران» تریبونی برای صدای مردم همه ایران باشد نه فقط تهران.

این روزها که نفس کلانشهرها بخصوص تهران گرفته و هوا برای همه گروه ها ناسالم اعلام شده است، روزنامه جام جم در تیتری انتقادی به بررسی ۶۰ طرح و مصوبه مقابله با آلودگی هوا پرداخت و نوشت: «بی هوایی به رغم ۶۰ مصوبه هوایی». روزنامه در رو تیتر اشاره کرد که تصویب و اجرای این مصوبات از سوی نهادهای مربوطه تاثیری بر کاهش معضل آلودگی هوا نداشته اند.

تیتر انتخاب شده با تکرار  کلمه «هوا» در دو معنای متفاوت جذابیت خاصی را به تیتر بخشیده است. از طرفی تیتر با این نقد همراه است که چرا با وجود ۶۰ مصوبه هوایی در راستای داشتن هوای پاک برای شهروندان،  این حجم از مصوبات مسئولان بی نتیجه بماند و نفس شهر به شماره بیفتد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here