زمان انتشار : ۸ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۰۹ | کد خبر : 489164 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از مرتضی شادمانی؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

شفقنا رسانه-شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی اهل رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم، با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌های مناسب به مسئولان کمک می‌کردند، امروز هم می‌توانند با انتقال تجربیات خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها به ارتقای کیفی حرفه روزنامه‌نگاری کمک برسانند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند.

با همین برآوردهاست که شفقنا‌ رسانه می کوشد هر هفته پای دیدار یکی از پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی بنشیند و تجربیات آنان را در اختیار جامعه قرار دهد.

این بار شفقنا، میزبان مرتضی شادمانی از پیشکسوتان مطبوعات بود. شادمانی از طریق حروف سرب با مطبوعات آشنا می شود و در سال ۴۸ وقتی ۱۷ سالش بود به توصیه برادرش که مدیر یک چاپخانه بود، با حروف چینی آشنا می شود. او می گوید: وقتی به چاپخانه می رفتم، شاهد بودم که حروف چین ها با چه مشقتی کار را جلو می برند. البته من از این کار لذت می بردم، به همین دلیل به خودم گفتم باید این کار را یاد بگیرم.

بعد از چند ماه، او شناختش بر روی گارسه کامل  می شود و در کنار حروف چین های حرفه ای آنجا کار حروف چینی روزنامه را شروع می کند. بعد از حروف چینی روزنامه، شروع به یادگیری فرم بندی سربی صفحات می کند. با توجه به اینکه همواره با سردبیران، نویسندگان و خبرنگار مطرح آن زمان تماس مستقیم داشت، از ریز و درشت مطبوعات شناخت پیدا می کند.

او می گوید: کار صفحه بندی الان با استفاده از کامپیوتر خیلی راحت شده است ما در گذشته برای چاپ تصویر هر سوژه ای در روزنامه، تصویرش را بر روی کلیشه های فلزی گراور می کردیم. به این فرم، صفحه آرایی سربی می گفتیم.

شادمانی از سال ۵۲ بعد از گذراندن دوره سربازی با پسر دکتر مصباح زاده، بنیان گذار روزنامه کیهان آشنا می شود و برای کار صفحه بندی و فرم بندی به دفتر روزنامه دعوت می شود و در کیهان اینترنشنال جهت فرم بندی کامپیوتری صفحات شروع به کار می کند و بعد از مدتی مجری صفحات آخر، دوم و سوم و کم کم مجری صفحه اول کیهان اینترنشنال می شود. شادمانی روایت می کند: صفحه اول به دلیل تغییرات دائمی اش خیلی حساس است و همواره با سردبیر، دبیر سرویس، معاون سردبیر و… ارتباط مستقیم داریم. در این ارتباط با جزئیات و زوایای کار مطبوعات آشنا می شدیم و خدا را شکر می کنم که در این مدت کنار سردبیران، دبیران و بزرگانی چون محمد بلوری، محمود مختاریان، مرحوم پرویز آذری کار کردم و از محضرشان درس یاد گرفتم.

این پیشکسوت مطبوعات بعد از سه سال کارش را در صفحه فارسی کیهان ادامه می دهد. در کیهان فارسی صفحه بندی رویی صفحات با سرب و صفحات لایی با سیستم کامپیوتری بسته می شد. بعد از مدتی به دلیل سرعت و دقت بالا در عملکردش به سرویس فنی روزنامه می رود. شادمانی توضیح می دهد: سرویس فنی روزنامه کار جمع آوری عکس ها و مطالب، انتخاب و ارائه آن ها به شورای سردبیری را برعهده دارد. بعد از این که شورای سردبیری تیتر، سوتیتر و عکس را مشخص می کرد کار صفحه آرایی ما شروع می شد. برای اینکه مهارتم بر روی صفحات رویی بالا برود، صفحات روز گذشته را برمی داشتم و خارج از وقت کاری در روزنامه این صفحات را با فرم دیگری اجرا می کردم. در سال های ۵۶ و ۵۷ که امکانات سربی دچار مشکلاتی شده بود، کار سیستم های سربی را هم بر روی کامپیوتر انجام می دادیم در آن زمان مسول اجرای صفحات اول روزنامه در دوران حساس انقلاب بودم .

شادمانی علاوه بر کیهان سابقه کار صفحه آرایی فنی در روزنامه رستاخیز هم دارد. او تا سال ۷۳ کارش را در روزنامه کیهان ادامه می دهد و از ۷۳ وارد روزنامه ایران می شود تا سال ۷۸ در آنجا به عنوان طراح و مجری صفحه اول روزنامه به فعالیت خود ادامه می دهد. او از سال ۷۸ به دعوت حسین انتظامی و مجید رضاییان، مدیر هنری و مجری صفحات اول روزنامه جام جم می شود و تا سال ۸۵ در آنجا می ماند.

شادمانی همچنین مسئول ماکت سازی و اجرای صفحات اول نشریاتی چون مجله صنعت چاپ، مجله تدبیر، روزنامه آتیه، مجله همراه و… بود. او در حال حاضر به عنوان کارشناس چاپ افست فعالیت می کند.

 

 

مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here