زمان انتشار : ۷ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۴ | کد خبر : 489131 |

ویترین روزنامه ها/ هشدار به موقع «ایران» درباره کمبود خون در کشور/ استفاده نامناسب «ابتکار» از تیتری تخصصی برای مخاطب عام

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «بانک خون در وضعیت قرمز!» تیتر هشداری روزنامه ایران است که سعی کرد با دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون در این باره صحبت کند. آنچه در این مطلب جلب توجه می کند نحوه انتخاب تیتر است. چراکه انتخاب و چیدمان کلمات هم نظیر کنار هم در تیتر، قدرت هشدار بالایی به آن بخشیده. استفاده از صفت (قرمز بودن) برای سوژه (کمبود خون) به نحو خوبی از سوی روزنامه ترکیب شده است تا جنبه هشداری و حساسیت آن را با کلمات بالا ببرد. روزنامه توضیح داد که « ذخایر بانک خون تهران کم شده است. طبق استانداردها میزان ذخایر خون باید بین ۵ تا ۷ روز باشد تا این حجم خون علاوه بر تأمین خون بیماران خاص جوابگوی بیماران بستری در مراکز درمانی نیز باشد. با وجود این تا ظهر روز گذشته آخرین آمار سازمان انتقال خون حکایت از این داشت که تهران تا ۴ روز بیشتر نمی‌تواند خون بیماران بستری در مراکز درمان را تأمین کند». سخنگوی سازمان انتقال خون هم مشکل اصلی در رابطه با کاهش ذخایر خونی در تهران را مربوط به برخی زیرساخت‌ها از جمله کمبود پایگاه‌های انتقال خون و نبود نیروی آموزشی دانست و تاکید کرد که این کمبود ربطی به حوادث اخیر ندارد. بلکه به‌دلیل فصل سرما سه روز پیش اهدای خون در تهران به ۸۰۰ واحد رسید که بسیار اندک بود.

روزنامه ابتکار در گزارشی غیرتولیدی بررسی دلایل افزایش قیمت بنزین از سوی سران قوا را در صفحه اول کار کرد و در تیتر سخت خوان و تخصصی نوشت: «افزایش قیمت بنزین؛ اصلاح نرخ یا شوک تراپی فریدمنی». اگرچه گزارش از لحاظ محتوا قوی و نیاز است تا نظرات کارشناسان و بررسی ابعاد و زوایای این تصمیم توسط رسانه ها در اختیار مخاطبان قرار بگیرد با این حال بهتر بود روزنامه ابتکار تیتر رسانه منبع را برای مخاطب عام قابل فهم تر می کرد تا اینکه آن را عیناً در روزنامه تکرار کند. چراکه روزنامه باید از اصطلاحات ساده، روان و قابل فهم برای انتقال پیامش استفاده کند. استفاده از اصطلاحات تخصصی فقط ابهام را برای مخاطب بالا می برد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here