زمان انتشار : ۶ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۱ | کد خبر : 489086 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه هوشمندانه «همدلی» درباره سبد معیشتی خانوار/ پرونده خواندنی «ایران» درباره وضعیت گردشگری پزشکی در کشور

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «میلیاردرهای فقیر» تیتر هوشمندانه روزنامه همدلی است که به بررسی موضوع سبد معیشتی و تفاوت «دار و ندار» در جامعه پرداخت. همدلی ضمن اشاره به صحبت های دیروز وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره شرایط افراد مستحق دریافت سبد معیشتی توضیح داد که این شرایط بیش از هر چیز دیگری نشان از جا‌به جایی نرخ خط فقر دارد و به این معنی است که نرخ فقر صفرها را در نوردیده و به مرز میلیارد هم رسیده است. روزنامه سعی کرد با جامعه شناسان و اقتصاد دان ها در این باره صحبت کند که امان‌الله قرایی مقدم جامعه شناس با اشاره به تقسیم‌بندی جامعه به دو طبقه ۶۰ میلیونی و ۲۴ میلیونی از سوی دولت انتقاد کرد و گفت: «این مرزبندی سرشار از اشکال است، چرا که در طبقه‌ای که ندار، فقیر و نیازمند را سبد معیشتی فرض کرده‌اند نیز اختلاف‌های فاحشی وجود دارد. این نوع طبقه‌بندی ضمن این که با معیارهای جامعه‌شناسی همخوانی ندارد، باعث ایجاد نارضایتی نیز می‌شود و بی‌اعتمادی در جامعه را افزایش می‌دهد».

او تاکید کرد که «دولت باید تمهیداتی می‌اندیشید تا کسانی که واقعاً ندارند و در فقر مطلق زندگی می‌کنند، این سبد را دریافت کنند. اکنون با این طبقه‌بندی دولت، اکثریت عظیمی ندارند و اقلیتی مرفه هستند. عواقب این اقدام ضمن این که به‌هم ریختگی و نارضایتی سیاسی به وجود می‌آورد نشان دهنده بی‌سروسامانی و بیماری ساختاری است و نشان می‌دهد که حاکمیت به جای این که در رفاه و تامین اجتماعی و خوداتکایی و بالابردن اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس افراد جامعه بکوشد، آنها را متکی به خود و تهیدست بار آورده است. قطعاً این برای جامعه از لحاظ سیاسی بسیار حقارت‌آمیز است که از جمعیت ۸۴ میلیونی، ۶۰ میلیون نفر زیر خط فقر و نیازمند سبد معیشتی باشند و فقط ۲۴ میلیون بتوانند در رفاه نسبی زندگی کنند».

«صف بیماران خارجی برای پزشکان ایرانی» تیتر فرعی روزنامه ایران است که گزارشی میدانی از وضعیت گردشگری پزشکی، نقاط قوت و ضعف آن در ایران و نیز محدودیت ها و کمبودهای پزشکان تهیه کرد و با بیماران خارجی که در ۳ بیمارستان چشم ‌پزشکی فارابی، بیمارستان مرکز قلب تهران و بیمارستان محب مهر بستری شدند، به گفتگو پرداخت. اگرچه روزنامه سوژه مهم و قابل بحثی را پیگیری کرد و در محتوای داخل گزارش به اطلاعات خوبی اشاره کرد با این حال بهتر بود در انتخاب تیتر خلاقیت بیشتری بکار می برد تا در نگاه اول مخاطب را جذب خواندن محتوای داخل گزارش کند. نقطه قوت دیگر این سوژه، پرونده ای بودن آن است. به طوری که روزنامه سعی کرد علاوه بر این گزارش میدانی، یادداشتی از سید محمد حسین بحرینی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره وضعیت تبلیغات و اطلاع‌رسانی برای شناساندن توانمندی‌های پزشکی و گردشگری ایران در خارج از کشور کار کند و با دکتر سعید هاشم‌زاده رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت درباره نقش و سیاست‌های کلی وزارت بهداشت در توسعه مدیکال توریسم، چالش‌ها و فرصت‌های جذب و فالوآپ بیماران از کشور مبدأ تا ایران به گفتگو بپردازد.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی جامع به بررسی محتوای تلویزیونی شبکه بی‌بی‌سی فارسی و ایران‌اینترنشنال در اغتشاشات اخیر پرداخت و سعی کرد با تحلیل محتوای برنامه های این دو رسانه به سیاست آن ها در زمینه اعتراضات بنزینی اخیر و تهییج افکار عمومی بپردازد. فارغ از محتوای گزارش که دید کاملی از عملکرد این دو رسانه در روزهای اخیر به مخاطب می دهد طرح انتخاب شده برای صفحه اول روزنامه جذابیت خاصی ندارد و بیشتر به یک طرح جلد تبلیغاتی بر روی بازی های کامپیوتری شبیه است تا مطبوعاتی.

 

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here