زمان انتشار : ۴ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۷ | کد خبر : 488934 |

ویترین روزنامه ها/ پرداخت کارشناسانه «همدلی» به معضل فرهنگی برخورد با زنان/ واکنش روزنامه ها به طرح استیضاح وزیران بعد از حوادث اخیر

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «مشت در آستین عرف؟» تیتر خلاقانه روزنامه همدلی است که  به مناسبت «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان»، به بررسی معضل فرهنگی برخورد با زن پرداخت. روزنامه در بخشی از گزارش توضیح داد «با وجود آنکه در بیشتر کشورهای جهان قوانین منع خشونت تصویب شده است، اما همچنان شاهد خشونت علیه زنان در جهان هستیم؛ خصوصا در کشورهای جهان سوم و مردسالار که کلیشه‌های جنسیتی پررنگ‌تر است، خشونت علیه زنان نیز بیشتر است. زنان در ایران نیز خاطرات و تجربه‌های دردناکی از خشونت‌ در پس‌زمینه ذهن‌ خود دارند. مردسالار بودن جامعه ایران، وجود سنت‌های و هنجارهای عرفی سختگیرانه و خلاهای قانونی در حمایت از زنان باعث شده زنان کشور ما نیز از قاعده خشونت به دور نباشند. به نحوی که همسرآزاری در بسیاری از استان‌ها در صدر علل تماس با اورژانس اجتماعی قرار گرفته و فقط سال گذشته هشت‌هزار مورد تماس تلفنی از سوی زنان مبنی‌بر همسرآزاری با مرکز اورژانس اجتماعی ثبت شده است.»

این روزنامه تاکید کرد «آماری از خشونت علیه زنان مانند بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر در دسترس نیست، چون علاوه بر نبود سازوکار مناسب برای ثبت این موارد، بسیاری از زنان خشونت دیده نیز خشونت‌های اعمال شده بر خود را گزارش نمی‌دهند، چرا که در نظام فکری مردسالار، اشکالی از خشونت مردان در خانواده طبیعی محسوب می‌شود و پنهان‌کاری زن نیز از طرف جامعه مورد ستایش قرار می‌گیرد و آن را در زیرمجموعه حیا و آبرو تعریف می‌کنند. علاوه بر نقش عرف و فرهنگ غلط در پنهان ماندن خشونت، خلاهای قانونی نیز بی‌تاثیر نیست.»

در این میان استیضاح وزیر کشاورزی و تلاش نمایندگان برای طرح استیضاح وزیر نفت و کشور موضوع مهمی بود که امروز به صفحه اول برخی از روزنامه ها آمد. به طوری که روزنامه شرق با اختصاص عکس یک به این موضوع سعی کرد به این سوال اشاره کند که آیا این «۳ استیضاح تلافی بی اعتنایی به مجلس» بوده است؟ و در متن توضیح داد که « نماینده‌ها گویا بعد از سکوت طولانی پس از اولین جلسه غیرعلنی درباره افزایش قیمت بنزین، در این هفته اعتراض به این مصوبه را با ابزار استیضاح پیش می‌برند.» اگرچه عکس انتخاب شده تلاش مطهری برای طرح استیضاح وزیر کشور را نشان می دهد با این حال بهتر بود عکس تناسب کامل تری با تیتر انتخابی داشته باشد. در این میان همدلی تیتر بهتر و روشن تری را برای این مسئله انتخاب کرد و نوشت: «کابینه در تور بنزین».

آفتاب یزد هم در تیتری کنایه ای، استیضاح وزیر کشاورزی و آماده سازی طرح استیضاح وزیر کشور و نفت از سوی نمایندگان را «تلاش مجلس برای ابراز وجود» دانست و به نوعی این استیضاح ها را نشان از  اعتراض نمایندگان به نادیده گرفتنشان در تصمیمات اخیر خواند. «تیغ استیضاح بر سر کابینه» تیتر کلیشه ای و تکراری ستاره صبح است که در زیر تیتر هم به گروکشی اصلاح طلبان و اصولگرایان برای استیضاح وزرای کشور و نفت اشاره کرد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here