زمان انتشار : ۳ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۶ | کد خبر : 488890 |

ویترین روزنامه‌ها/ تاکید «صبح نو» بر معضلات انباشه‌شده حاشیه‌نشین‌ها/ نتایج نگران‌کننده «همشهری» از تحلیل محتوای پوشش اخبار حوادث اخیر در روزنامه‌ها

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «حاشیه های مهم تر از متن» سوژه مهم روزنامه صبح نو درباره رشد حاشیه نشینی و بی توجهی دولت به این مناطق است و تاکید کرد، التهابات هفته گذشته در شهرها و شهرک‌های اطراف پایتخت به‌دلیل گران شدن بنزین نشان داد که گسترش بی‌رویه جمعیت حاشیه‌ای تهران و شهرهای بزرگ مانند باروتی است که هر لحظه امکان انفجار دارد. صبح نو سعی کرد در این گزارش به مشکلات حاشیه نشینی و عواقب بی توجهی به آن بپردازد و توضیح داد که «حاشیه‌نشینان شهرهای بزرگی همچون تهران، هم از لحاظ فیزیکی و جغرافیایی در حاشیه‌اند و هم از منظر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به حاشیه رانده شده‌اند. بیشتر این افراد کسانی هستند که به‌دنبال شغل و زندگی بهتر، از شهرها و روستاهای کم برخوردار مهاجرت کرده و در حاشیه شهرهای بزرگ و با امکانات بیشتر ساکن شده‌اند؛ غافل از آنکه بسیاری از امکانات شهری و فرصت‌های شغلی به حاشیه‌ها نمی‌رسد و همین امر باعث ایجاد بحران‌های فردی برای حاشیه‌نشینان و بحران‌های اجتماعی و امنیتی برای شهرها می‌شود.»

این روزنامه در ادامه تاکید کرد که «هرچه فاصله میان وضع موجود و انتظارات مردم کمتر شود، تهدیدها و رشد آن کمتر می‌شود. از سوی دیگر هرآنچه که باعث گسترش انتظارات این قشر از جامعه و انباشت نارضایتی‌های آن‌ها شود می‌تواند باعث شکل‌گیری پدیده‌های امنیتی مانند اغتشاش، شورش، اعتصاب و مواردی مانند آن‌ها شود. توسعه ناموزون و تبعیض‌آمیز، نابسامانی و رکود اقتصادی، فقر و محرومیت اجتماعی، تلاش بی‌سرانجام برای معاش و سرپناه و همچنین مهاجرت و دوری از ارزش‌های قومیتی و وابستگی‌های خانوادگی، حاشیه‌نشینان را آسیب‌پذیرتر از سایر شهروندان کرده و انباشت ناکامی و سرخوردگی‌های ناشی از مسائل مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌تواند آن‌ها را وادار به کنش‌های و واکنش‌های فردی و گروهی کند و کشور را با چالش‌های امنیتی پیچیده‌ای روبه‌رو کند.

 

«رسانه ها خالی از صدای مردم» تیتر تحلیلی روزنامه همشهری است که بعد از بررسی پوشش خبری ۱۰ روزنامه اصلی درباره حوادث هفته گذشته به نتایج قابل تاملی دست یافته است. از جمله اینکه روزنامه ها کمتر به سراغ مردم رفته اند و گزارش های تحلیلی و مردمی کمتری در خصوص این حوادث منتشر کرده اند. به نظر می رسد آنچه ضروری است که در چنین مواقعی مورد نقد قرار گیرد عملکرد رسانه ها از سوی کارشناسان خبره است. هر چند می توان گفت ارتباط کم رسانه ها با مردم و ارائه گزارش های مردمی مد نظر روزنامه همشهری  معضل جدید رسانه ها نیست و سال هاست رسانه ها به همین شکل مطالب خود را منتشر می کنند  که چنین رویه ای می تواند یکی از دلایل عدم اعتماد مردم به روزنامه ها و رویگردانی از آن ها هم باشد.

 

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here