زمان انتشار : ۲ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۸ | کد خبر : 488847 |

حسینی: اهالی رسانه با پویایی خود، سواد سیاسی و رسانه ای مردم را بالا ببرند/ هاشمی: رسانه ها مهمترین مسیر دستیابی مردم به شناخت و آگاهی از کاندیداها هستند

شفقنا رسانه– نشست «نقش رسانه های خبری در افزایش مشارکت مردم در انتخابات»، در  پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران با حضور سید ضیا هاشمی مدیر عامل ایرنا و سید محمد حسینی وزیر پیشین فرهنگ و  ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

به گزارش شفقنا رسانه، سید محمد حسینی وزیر پیشین فرهنگ و  ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست گفت: یکی از نقاط قوت انقلاب اسلامی مشارکت مردم در انتخابات بوده است که با دستان خودشان نقش عمده ای در سرنوشتشان ایفا کرده اند. شاید در حال حاضر مانند دوره های قبل مسئله انتخابات جدی و داغ نشده باشد. اگرچه در شهرستان ها تعدد کاندیدا، مسائل قومیتی، مذهبی و… باعث شده تا نماینده ها و رسانه ها دست به کار شوند ولی در حال حاضر به نظر نمی رسد فضای انتخاباتی در کلان شهرهایی مثل تهران ایجاد شده باشد.

رسانه ها به دنبال پاسخ به ابهامات و سوالات در حیطه انتخابات باشند

او ادامه داد: اگرچه مردم گلایه ها و توقعاتی دارند ولی نیاز است تا اهمیت انتخابات و تاثیر حضور حداکثری به مردم گوشزد شود. بنابراین رسانه های رسمی اعم از مکتوب و برخط باید به دنبال پاسخ به ابهامات و سوالات در حیطه انتخابات باشند. باید با دانشگاهیان، فرهنگیان، روحانیون، هنرمندان و … درباره اینکه چرا باید در انتخابات شرکت کنیم و چه نقشی دارد، بحث کنند تا شرایط برای ایجاد یک رقابت خوب فراهم شود.

به عقیده حسینی این بار هم احتمالاً معاندین انقلاب اسلامی در خارج از کشور مردم را برحذر بدارند و بحث تحریم را مطرح کنند. او تاکید کرد: باید همه دلسوزان و افراد متعهد به نظام با هوشیاری کامل اقداماتی انجام دهند تا بتوانیم شاهد انتخابات پرشورتری به ویژه در کلان شهرها باشیم. چراکه در شهرستان ها فعالیت نماینده ها در حوزه های انتخابی شان و دیدار با مردم از عواملی است که مردم را پای صندوق های رای می کشاند ولی در شهرهایی مثل تهران که نمایندگانش با مردم ارتباط موثری ندارند این مسئله جدی تر است.

به گزارش شفقنا رسانه، سید ضیا هاشمی مدیر عامل ایرنا  هم در ادامه نشست گفت: معمولاً مشارکت در مجلس شورای اسلامی با توجه به اقتضائات خاصی که داشته بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بوده است. البته در دوره های مختلف به میزان رقابت ها، جو سیاسی-اجتماعی، جو طبیعی و… بستگی داشته است. شرایط امسال هم به گونه ای است که پیش بینی ها حکایت از مشارکت بالا ندارند ولی با این حال با توجه به ویژگی های انتخابات مجلس شورای اسلامی که باید ۲۹۰ نفر انتخاب و هزاران نفر هم نامزد شوند، بنابراین جمعیت کثیری با آن پیوند می خورند. پیوندهای اجتماعی، فکری و… باعث می شوند تا جمعیت قابل توجهی در انتخابات شرکت کنند.

هاشمی با اشاره به این موضوع که ممکن است تحولات داخلی، خارجی، سیاسی، اقتصادی و… فضای مشارکت را تحت تاثیر قرار دهند، گفت: نمی توان با قاطعیت پیش بینی کرد که فضای مشارکت چه مقدار است ولی می توان گفت که درصد قابل توجه و متعادلی خواهد بود. البته میانگین مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است چون فضای رقابت و تعامل سیاسی شفاف است. از طرفی مردم بر این معتقدند که انتخابات ریاست جمهوری در تحولات مدیریتی و اقتصادی کشور اثرگذارتر است. یعنی مشارکت در اینجا هدفش تاثیرگذاری بر روندهای سیاسی و مدیریتی خواهد بود. به همین دلیل به نظر می آید که این بخش از انتخابات برانگیزاننده تر و مشارکت بیشتری را جذب می کند.

او ادامه داد: در نگاه عمومی تاثیرگذاری مجلس و پارلمان به عنوان مجموعه نمایندگان نسبت به حوزه ریاست جمهوری با واسطه و غیرمستقیم است. در حالی که در ریاست جمهوری ملموس و مستقیم است. از طرفی در مجلس برایند آرا تعیین کننده خواهد بود. بنابراین ۳۰ نفری که برای حوزه تهران انتخاب می شوند نسبت به ۲۹۰ نفر حضور معنی داری دارند. به همین دلیل جریان هایی که بتوانند بر روی ۳۰ نفر تاثیرگذار باشند در آینده کشور و سرنوشت پارلمان اثر ملموس تر و مانوس تری دارند.

مدیرعامل ایرنا اظهار داشت: ممکن است بگوییم در شهرستان هایی که یک کرسی وجود دارد، شاهد مشارکت قابل توجهی هستیم. باید بگویم در آنجا انگیزه های دیگری در میان است. رای دهنده در بین تعداد معدودی، نماینده خود را انتخاب می کند و طبیعتاً شناخت هم بیشتر است. ولی در شهرهایی مثل تهران که قرار است بین صدها کاندیدا ۳۰ نفر انتخاب شوند خود فرایند پیچیده ای است و نیازمند آگاهی از فرایند شناخت و گزینش افراد است. بنابراین مجموعه این عوامل در تصمیم نهایی کنشگر سیاسی نقش دارد.

هاشمی ضمن طرح این سوال که مشارکت آگاهانه چگونه میسر می شود و از چه فرایندهایی بدست می آید، تاکید کرد: انتخاب افراد باید مبتنی بر شفافیت و آگاهی لازم باشد. طبیعتاً در جامعه پیچیده، گسترده و مدرن فرایند شناخت از طریق روابط سنتی بین فردی اتفاق نمی افتد. بلکه نیاز است تا از طریق نهادهای جدید بدست بیاید. در اینجاست که نقش رسانه مهم می شود. رسانه هم برای کاندیداهایی که می خواهند توانمندی هایشان را به مردم عرضه و ان ها را متقاعد کنند، مهم می شود و هم برای مردمی که می خواهند انتخاب شایسته ای داشته باشند. البته بخشی از مردم در محیط های اجتماعی کوچکتر ممکن است قبل از تصمیم به مشارکت، کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کرده باشند. اما نقش رسانه در بخش وسیع تر افرادی که تصمیم به مشارکت دارند، تعیین کننده می شود. چون رسانه مهم ترین مسیری محسوب می شود که می تواند این شناخت و آگاهی را در اختیار مردم قرار دهد.

او افزود: ما در جوامع جدید با تنوع رسانه ها و قدرت انتخابشان مواجه هستیم. به عبارتی تنوع رسانه هایی که در فضای مجازی فعالیت می کنند، سرعت انتقال، تنوع داده ها، تحلیل ها و تصویرسازی ها افزایش پیدا کرده است بنابراین گاهی در معرض تعارض تصویرسازی های مختلف قرار می گیریم. یعنی درباره یک موضوع، فرد و ایده، تصویرها و قضاوت های مختلف عرضه می کنند که در اینجا وارد یک رقابت رسانه ای می شویم. در اینجاست که مسئله فیک نیوز ظهور پیدا می کند. همانطور که محصول رسانه ارزشمند می شود، مانند هر کالای دیگری بدل آن هم وارد عرصه مطالبه گری و انتخاب می شود. در چنین شرایطی رسانه هایی می توانند نقش اصلی ایفا کنند که از مرجعیت خبری و اعتمادپذیری کافی برخوردار باشند.

راهبرد رسانه ها در انتخابات مهم است

هاشمی با اشاره به اولویت هر کدام از دو مولفه سرعت و دقت در بین رسانه ها گفت: از یک طرف رسانه هایی که مرجعیت بیشتری در اعتبار خبر دارند معمولا رسانه هایی هستند که برای آن ها دقت مقدم بر سرعت است. از طرف دیگر رسانه هایی هستند که سرعت در اولویت آن ها است و این رسانه ها نقش بیشتری در ایجاد ذهنیت اولیه ایفا می کنند. بنابراین این رقابت باعث می شود تا برخی از رسانه ها به سمت اعتبار منبع و دقت در محصول گرایش پیدا کنند و برخی هم از امتیاز در سرعت برخوردار شوند.

هاشمی با تاکید بر اهمیت بالای مشارکت مبتنی بر آگاهی و شفافیت گفت: در فرایند انتخابات که تنوع رویدادها و منبع اخبار زیاد می شود با یک آشفتگی مواجهه می شویم و لازم است تا رسانه ها از طریق سرمایه اجتماعیشان-پیشینه قوی در توجه به اعتبار منبع- اثرگذاریشان را افزایش دهند و به قرائت و تفسیر های رسمی از واقعیت برسند. از طرفی با بهره گیری از محصولات جدید خبری بر جذابیت خبر بیفزایند و تحلیل ویژه ای داشته باشند.

مدیرعامل ایرنا تاکید کرد: در فرایند فعالیت رسانه ها اگر اصل مشارکت، آگاهی و شفافیت را مبنا قرار دهیم، طبیعتاً عرصه پرسش و سوال از کاندیداها عرصه مهمی است. مهم است که رسانه ها با چه راهبردی وارد شوند، آیا قرار است فقط تصویر ساز و ارائه دهنده دیدگاه ها و نظرات کاندیداها باشند و یا می خواهند از موضع مردم مطالبه گری کنند و سوالات مردم را پاسخ دهند. ممکن است در فرایند انتخابات یکسری سوالات و ابهامات مطرح شود که پاسخ گویی به آن ها برای ارتقاء شفافیت و مشارکت فعال و ماندگار تعیین کننده باشد. طبیعتاً طرح ها و عده های آتی، اولویت های فکری، منابع مالی فعالیت های تبلیغاتی، قضاوت و تحلیل درباره وعده هایی که قبل از آن داشتند و… از مسائلی است که برای مردم مهم است. وقتی این سوالات توسط رسانه ها طرح شود و کاندیداها ملزم به پاسخ گویی به این سوالات باشند می تواند در ایجاد شفافیت و سلامت در رقابت های انتخاباتی کمک کند. باید توجه داشت که در این چند ماه منتهی به انتخابات میزان و نحوه فعالیت و عملکرد رسانه ها از جمله عناصر موثر در میزان مشارکت مردم باشد.

رسانه ها می توانند برای متقاعد کردن افکار عمومی پیشگام باشند

به گزارش شفقنا رسانه، «سید محمد حسینی» وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه نشست گفت: در پدیده های اجتماعی رسانه ها نقش بی بدیلی را ایفا می کنند. اینکه آیا اهالی رسانه درک صحیحی از پدیده های اجتماعی دارند، مسئله مهمی است تا عقب نمانند و بتوانند به موقع اطلاع رسانی کنند. از یکسو باید رسانه ها مورد ارزیابی قرار بگیرند و نقاط قوت و ضعفشان معلوم شود و از طرف دیگر باید دید مسئولین و دستگاه ها چقدر به نقش و اثرگذاری رسانه ها واقف هستند. چقدر از آن ها برای پیشبرد اهداف کلان کشور از رسانه استفاده می کنند. این ها نکات مهمی است و طبیعتا رسانه ها می توانند برای متقاعد کردن افکار عمومی پیشگام باشند. بنابراین باید اهالی رسانه دائما در حال ارتقاء و پویایی باشند و سطح آگاهیشان را بالا ببرند و با تحلیل درست از وقایع بتوانند سطح سواد رسانه ای مردم را هم بالا ببرند.

حسینی با تاکید بر این مسئله که با وجود رسانه های متعدد و متنوع در کشور همچنان از جهت تاثیرگذاری رسانه کمبود داریم. او گفت: رسانه های ما می توانند اقداماتشان مکمل هم باشد. یعنی اگرچه رسانه ملی نمی تواند درباره افراد اظهار نظر کند با این حال می تواند معیارهای یک نماینده شایسته را بگوید، پشت صحنه رسانه های بیگانه را افشا کند و… . از طرفی رسانه های کوچک تر هم می توانند جزئی تر ورود کنند. درباره افراد، چهره ها و جریانات سیاسی و پیشینه ها و کارنامه آن ها بنویسند. همگان باید در راستای منافع ملی حرکت کنند ولو اینکه با شرایط، گرایش های سیاسی، علایق و سلایقشان سازگار نباشد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پررنگ شدن نقش سرمایه و پول در انتخابات گفت: افرادی که قدرت مالی بیشتری دارند امکان تبلیغات بیشتر و در نتیجه رای آوری بیشتری هم دارند. باید همه اینها به مردم اطلاع رسانی و به آحاد جامعه گفته شود. باید مشخص شود این همه سرمایه گذاری برای پیروزی در انتخابات آیا واقعا برای خدا و رضای اوست؟ یا می خواهند از موقعیت بعدی خود بهره برداری کنند؟ بنابراین اگر رسانه های ما خوب عمل کنند، مردم هم می توانند با آگاهی بیشتر فرد شایسته ای را انتخاب کنند.

متاسفانه به سمت مدل انتخابات غرب رفته ایم

حسینی انتقاد کرد: متاسفانه ما به سمت مدل انتخابات غرب یعنی همان سبک تبلیغات مخرب، رقیب هراسی و… رفته ایم. در حالی که رسانه های ما باید به این سمت بروند که بگویند اگر فلان جریان، قدرت را در دست گرفت برای حل مشکلات مردم چه اقداماتی خواهد کرد. با کلی گویی و مبهم گویی مسئله ای حل نخواهد شد. بنابراین رسانه ها باید تمامی مسائل را با افراد کاندیدا مطرح کنند و کاندیداها هم به صورت شفاف برنامه ها و تعهدات خود را اعلام کنند.

او با اشاره به نبود احزاب قوی و قدرتمند در کشور، تاکید کرد: رسانه ها باید جور احزاب را هم بکشند. در حال حاضر حدود ۱۰۵ حزب و گروه داریم که فراگیر و قدرتمند نیستند. خب در چنین شرایطی مسئولیت رسانه ها سنگین تر می شود و  باید تلاش کنند در نبود احزاب قوی، جامعه را به سمت و سوی درستی هدایت کنند.

به گزارش شفقنا رسانه، مدیرعامل ایرنا در ادامه این نشست به اهمیت نظارت بر فعالیت رسانه‌ها در چارچوب ضوابط در زمان انتخابات اشاره کرد و گفت: بخشی از تقابل میان رسانه ها به تفاوت طبیعی برمی گردد بخشی هم یک تقابل و جبهه گیری است که گاهی خارج از اصول حرفه ای رسانه ای است. بنابراین باید نهادهای نظارتی در چارچوب قانون، براساس شفافیت، با حفظ ضوابط و فرایندهای منطقی بر این مسئله کنترل داشته باشند. با این حال به طور طبیعی تنوع و تفاوت به این مسئله کمک می کند که جامعه تفاوت ها را بیشتر تحمل کند و با رویکردها و منظرهای مختلف آشنا شود و این شرایط را فراهم کند تا سلیقه های مختلف هم دیدگاه های خود را مطرح کنند.

هاشمی با بیان اینکه ما در دوران تکثر روز افزون رسانه ها قرار داریم، گفت: در حال حاضر با هزاران رسانه شناخته شده و ناشناخته در کشور مواجهه هستیم و مطمئنا در آستانه انتخابات این تکثر بیشتر می شود. بنابراین در ماه های آتی با این مسئله مواجهه خواهیم شد که سایت هایی با هدف تبلیغات فعال می شوند و بعد از انتخابات فعالیتشان متوقف می شود. هرچقدر فضای انتخابات پررنگ تر و جدی تر باشد این چالش و رقابت جدی تر خواهد شد. اصل ظهور و بروز این رقابت ها اگر در چاچوب اخلاق رسانه ای باشد موردی ندارد و می تواند منجر به مشارکت مردم شود.

او تاکید کرد: رقابت های انتخاباتی باید به گونه ای باشد که بر کارآمدی رسانه و اعتماد به آن اثر مثبت داشته باشد. نقش رسانه کمک به شفافیت و ارتقاء سواد سیاسی مردم است. در جریان انتخابات فضای سیاسی کمک می کند تا سواد رسانه ای افزایش پیدا کند و رسانه ها هم کمک می کنند تا سواد سیاسی مردم بالا برود. این مسئله کمک می کند تا شاهد مشارکتی اثرگذار و پایدار باشیم. چرا که مشارکت حداکثری نه تنها یک امتیاز است بلکه ضرورت مصالح یک کشور است. یعنی هرکسی که به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد دارد باید بداند که کاهش مشارکت به نفع هیچ کس نیست.

هاشمی ادامه داد: رسانه های رسمی ما باید این امکان را فراهم کنند تا گروه ها و افراد مختلف بتوانند گزینه هایی را بشناسند که معرفی  کننده نظرات و دیدگاه های آن ها و پاسخگوی مطالبات مردم باشند تا بتوانند انگیزه مشارکت حداکثری را برای مردم فراهم کنند.

مدیر عامل ایرنا با بیان این که موضوع عدالت و توجه به از بین بردن تبعیض مسئله مهمی است، تاکید کرد: اگر در انتخابات به جای توجه به رفع تبعیض و مطالبات مردم، بازی های سیاسی صرف مدنظر قرار گیرد. حتی اگر شاهد مشارکت بالایی از مردم باشیم با این حال منجر به دلزدگی پس از انتخابات می شود. انتخابات فرصتی است تا از طریق رسانه ها، صاحب نظران، کاندیداها، نخبگان سیاسی و علمی وارد عرصه گفتگو شوند و گفتگوهایی شکل بگیرد که بتواند سطح رقابت های سیاسی را ارتقاء و امید به آینده  و مشارکت را افزایش دهد.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here