زمان انتشار : ۲ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۱ | کد خبر : 488838 |

اقتصاد و اینترنت

شفقنا رسانه- جعفر محمدی در روزنامه اعتماد نوشت: رشد قابل توجه سهم اینترنت در اقتصاد جهان باعث شده هر تصمیمی که درباره تغییر شرایط آن یا محدود کردن دسترسی به این فضا در نظر گرفته شود، تاثیری جدی بر عملکرد اقتصادی هر کشور بگذارد. آنچه که در روزهای گذشته شاهد آن بودیم نیز، این فرضیه را تایید می‌کند.

تجارت امروز را باید در دو سطح سنتی و نوین ارزیابی کرد. هرچند در قطعی اینترنت، تجارت سنتی نیز آسیب می‌بیند، اما ارزیابی دقیق از میزان خسارت وارده به آن زمان بیشتری خواهد برد اما در عین حال می‌توان شرایط تجارت‌های نوین را با دقت بیشتری رصد کرد. در روزهای گذشته کسب و کار خرد فعال در حوزه مجازی با کاهش ۹۵ درصدی در عملکرد مواجه شده‌اند، آمارها نشان می‌دهد که حضور گردشگران در سایت‌های مربوط به ایران کاهشی جدی داشته و در دیگر بخش‌ها نیز همین روال دیده می‌شود، از این رو طولانی شدن روند قطع اینترنت می‌تواند برای این بخش‌ها خسارات فراوانی به بار بیاورد.

با وجود آنکه بخش‌هایی از تجارت ارتباط مستقیمی با اینترنت جهانی نداشتند و در روزهای گذشته نیز روال کاری‌شان ادامه داشته اما آنچه مسجل است، ارتباط مستقیم برخی بخش‌ها با شبکه‌های جهانی اینترنت است. باید در نظر داشت که این راه‌حل که برای این حوزه‌های خاص دسترسی به اینترنت جهانی ممکن باشد نیز در عمل انجام شدنی نیست. زیرا از یک سو وقتی برای مثال ارتباط ایمیل این بخش‌ها فراهم شود، ‌امکان رد و بدل شدن اطلاعات به وجود می‌آید که این موضوع با هدف اصلی قطع اینترنت یعنی توقف رفت و آمد پیام‌ها و حفظ امنیت در تضاد خواهد بود. از سوی دیگر اینکه بخشی اینترنت داشته باشد و بخشی نه بار دیگر فضای رانت و ارتباط‌گیری برای استفاده از این امکان را فراهم خواهد کرد، از این رو بخش‌بندی کردن اینترنت چندان امکان‌پذیر نیست.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که آنچه درباره شبکه ملی اطلاعات مطرح می‌شود، صرفا به معنی قطع اتصال به اینترنت جهانی نیست و در واقع اساسا چنین معنایی ندارد. شبکه ملی اطلاعات می‌تواند به کاهش وابستگی به شبکه‌های خارجی مجازی منجر شده، هزینه‌های کشور را کاهش دهد و سطح توان فنی را بالا ببرد. اینکه در روزهای گذشته و با تصمیم قطع شدن اینترنت، این فضای داخلی وارد عمل شد، با ماهیت بحث ارتباط مستقیم ندارد.

هرچند شبکه داخلی در این اتفاق توانست کارایی خود در بعضی بخش‌ها را نشان داده و نیازها را تاحدی پاسخ دهد اما در عمل، این موضوع نیز مشخص شد که ما فاصله زیادی تا عدم نیاز به شبکه‌های جهانی داریم. برای روشن شدن بحث باید سه محور فنی، خدماتی و محتوایی را در شبکه اینترنت بررسی کنیم. تجربه روزهای گذشته نشان داد که فضای داخلی می‌تواند از نظر فنی حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد و در حوزه‌های مجاز بخش زیادی از نیازهای کشور را پاسخ دهد، هرچند هنوز فاصله‌ای طولانی تا رسیدن به سطح قابل قبول داریم. اما در سطح خدماتی، کار با اشکالات جدی مواجه است. از سویی ما هیچ موتور جست‌وجوگر داخلی که بتواند نیازهای گسترده داخلی را پاسخ دهد نداریم و از سوی دیگر پیام‌رسان‌هایی مانند ایمیل نیز تماما خارج از ایران هستند و نمونه‌ای برای آنها وجود ندارد، از این رو راهی بسیار طولانی تا برطرف کردن محدودیت‌های خدمت‌رسانی باقی مانده است. حتی در صورتی که مشکلات خدمت‌رسانی برطرف شود، بعد سوم یعنی حوزه محتوایی عملا قابل جبران نخواهد بود. اگر فرض را بر این بگذاریم که موتور جست‌وجوگر ایرانی نیز فعال شد، این موتور باید بسیاری از محتواهای مورد نیاز را از طریق سایت‌های خارجی عرضه کند و برطرف کردن این مشکل نه‌تنها امکان‌پذیر نیست که حتی با توجه به سرعت بالای رشد اینترنت، هر روز دشوارتر نیز می‌شود. از این رو شاید تقویت شبکه ملی ارتباطات بتواند بسیاری از مشکلات و نگرانی‌های داخلی را حل کند اما در نهایت این تصور که بتوان فضای مجازی داخلی را به‌طور کامل از فضای خارج از کشور مستقل کرد، لااقل در شرایط فعلی دور از ذهن است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here