زمان انتشار : ۲ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۸ | کد خبر : 488822 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه تحلیلی «دنیای اقتصاد» به سیاست گذاری های حوزه گردشگری/ تیتر انتقادی «جام جم» درباره طرح جدید ترافیک/ تاکید «آفتاب یزد» بر توجه به وضعیت زلزله زده ها

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «مسیر معکوس جذب گردشگر»  سوژه مهم روزنامه دنیای اقتصاد است و سعی کرد به این سوال پاسخ دهد که اشتباه تاکتیکی متولی گردشگری؛ توریسم از کجا شارژ  می شود. روزنامه توضیح داد که «اشتباه تاکتیکی در سیاست گذاری حوزه گردشگری باعث شده حلقه اول در فرایند رونق بخشی به بازار توریسم از پشتیبانی های هدفمند محروم بماند و مسیر معکوس در پیش گرفته شود. بررسی تجربه ها و مطالبات درباره مسیر صحیح شارژ این بازار نشان می دهد کشورهای مطرح و پر درآمد در زمینه جذب توریست خارجی، ابتدا مخاطب سیاست های محرک را «گردشگر داخلی» قرار دادند. در کشورهایی که به مقاصد اصلی توریست های خارجی تبدیل شده اند، چهار پنجم از درآمد سالانه حوزه گردشگری شان از محل سفر تفریح گردشگران داخلی حاصل می شود. هرچقدر بازار گردشگری یک کشور به واسطه حجم بالای سفر شهروندانش پویا باشد، سطح ارائه خدمات اقامتی، گردشی و همچنین تنوع عرضه در آن بازار بیشتر می شود و با شکل گیری رقابت در ارائه خدمات، آن کشور به مقصد جذاب توریست از دیگر کشورها تبدیل می شود.»

«طرح پرترافیک» تیتر عالی و انتقادی روزنامه جام جم است و به بررسی ۱۲ ایرادی پرداخته که پلیس از طرح ترافیک جدید گرفته است. ایراد اول؛ تشویق این طرح به افزایش سفرهای درون شهری و داشتن تناقض با اساس طرح یعنی کاهش آلودگی هوا است. ایراد دوم؛ افزایش ازدحام بیش از اندازه خودرو در کمربندهای طرح ترافیک جدید -بزارگراه امام علی(ع) و شهید همت- و آوار ازدحام در معابر خارج از این دو بزرگراه است. ایراد سوم؛ افزایش آمار تصادفات موتور سیکلت و ایراد چهارم؛ پیش بینی افزایش تقاضای سفر در ایام پایانی هر فصل با توجه به امکان ذخیره زمان رایگان و پیش بینی تعداد تصادفات جاده ای و شهری در ایام پایانی هر فصل است. این روزنامه ایراد پنجم را اتوبوس های فرسوه و خراب عنوان کرد و ایراد بعدی را نداشتن نگاه آینده نگر و کارشناسانه در این طرح از جهت پوشش سفرهای ضروری دانست. ایراد دیگر این طرح  بالا رفتن انگیزه تخلفاتی مثل مخدودش کردن پلاک بعد از اجرایی شدن طرح جدید است. ایجاد بستر مناسب جهت تردد بدون محدودیت و آسان اقشار پردرآمد در محدوده طرح جدید و سوق دادن افراد کم درآمد به سمت استفاده از معابر پیرامونی، افزایش نارضایتی کسبه و ساکنین مستقر در محدوده طرح به علت محدودیت تردد و پرداخت عوارض، ازدحام شدید پس از طرح و نیز تاکید بر اینکه بعد از اجرای این طرح نه هوا تمیز شد و نه ترافیک کم از ایرادات بعدی طرح جدید ترافیک است.

روزنامه آفتاب یزد با اختصاص عکسی از وضعیت زندگی زلزله زده های میانه در سرمای برف، تاکید کرد در شرایطی که تمام اخبار پیرامون موضوع بنزین است، نباید زلزله زده ها را فراموش کنیم. روزنامه در گزارش مسئولانه ای به بررسی شرایط آن ها پرداخت و تاکید کرد که نیازمند توجه هستند. تاکید آفتاب یزد به این مسئله که با آمدن یک بحران، بحران قبلی نباید به فراموشی سپرده شود مسئله مهمی است که رسانه ها باید به آن توجه کنند.

روزنامه اعتماد گزارشی از واکنش ها به اصلاح نرخ بنزین و اعتراض های مردم را کار کرد و در تیتر تاکیدی نوشت: «حق اعتراض صدای مشترک همه تریبون ها». روزنامه توضیح داد که « ۸ روز از افزایش نرخ بنزین و موج اعتراض‌ها به آن می‌گذرد. از اعتراض‌ها اندکی فرو کاسته شده، ناآرامی‌ها در اغلب شهرها و شهرستان‌ها فروکش کرده و اتصال اینترنت در بعضی نقاط شهری، به تدریج در حال برقراری است. با این حال واکنش‌ها به این اصلاح اقتصادی مهم و تاثیرگذار همچنان ادامه دارد. اغلب مقامات و مسوولان موافقت خود را با اصل تصمیم «اصلاح نرخ بنزین» دست‌کم پس از اعلام نظر رهبری بیان کرده‌اند، اما حرف و حدیث با محوریت «تبعات حاصل از این اصلاح اقتصادی» به پایان نرسیده است. برخی از اعتراض و شیوه‌های آن گفته‌اند، از کمی و کاستی‌های قانونی و حقوقی و به رسمیت شناختن این اصل مهم. برخی بر مرزبندی میان معترضان با کسانی که در جریان اعتراض‌ها دست به اقدامات خشونت‌بار زده‌اند، تاکید دارند. گروهی همچنان به اطلاع‌رسانی دولت نقد دارند و از اقناع افکار عمومی با رعایت ملاحظات امنیتی صحبت کرده‌اند و عده‌ای نیز توجه دولت و همه دستگاه‌های نظارتی را به اقدامات پساگرانی بنزین جلب کرده‌اند تا مبادا فساد یا عدم نظارت موج جدیدی از اعتراض‌ها را شکل دهد. با این حال آنچه به صورت مشترک از همه تریبون‌ها شنیده می‌شود به رسمیت شناختن حق اعتراض است، حقی که از مردم تا سیاست‌ورزان به دنبال راه‌هایی برای احقاق آن هستند.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here