زمان انتشار : ۲۵ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۴ | کد خبر : 488780 |

ویترین روزنامه ها/ موضع حمایتی «ایران» از افزایش قیمت بنزین/ گزارش تحلیلی «خراسان» از طرح های مسکنی/ هشدار«دنیای اقتصاد» به موج تازه ای از گروه‌های ضد تحلیلی در بازار بورس

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «نگفتم نمی‌آیم» تیتر یک کوتاه و البته مهم روزنامه همدلی درباره رد ادعای عدم حضور لاریجانی در انتخابات است. خبرنگار همدلی در مسیر قله دارآباد با گروه کوهنوردی علی لاریجانی روبه رو می شود و با وجود پوشیده بودن صورتش با چفیه او را می شناسد و درباره ماجرای شرکت نکردنش در انتخابات می پرسد. لاریجانی پاسخ می دهد: «من که هنوز خودم چیزی را اعلام نکرده‌ام. باید دید چه می‌شود و مصلحت در چیست. باید ببینیم اوضاع چطور می‌شود و بعد تصمیم بگیریم و حالا معلوم نیست.» همدلی در این گزارش سعی کرد ضمن اشاره به ادعاهای گذشته سیاستمداران درباره شرکت نکردن لاریجانی در انتخابات، تصمیم واقعی ایشان را بیان کند و در آخر تاکید کرد اگر می‌خواهید با سران قوا دیدار کنید، باید حداقل تا بالای یک قله بروید.

روزنامه ایران گزارش کاملی درباره اینکه چرا بنزین گران شد، کار کرد و بخش زیادی از صفحه اول را به آن اختصاص داد. موضوع مهمی که بامداد روز گذشته منتشر و با اعتراض مردم در جامعه و شبکه های اجتماعی همراه شد. روزنامه سعی کرد در ابتدا به دلایل رئیس جمهور برای گران شدن بنزین بپردازد و توضیح داد که تصمیم سخت و ملی افزایش قیمت بنزین با هدف عادلانه سازی یارانه بنزین صورت گرفته است و تاکید کرد که تحت هیچ شرایطی درآمد حاصل از افزایش بنزین، صرف کسری بودجه نمی شود. «ایران» ضمن اشاره به این نکته که همزمان با افزایش قیمت بنزین طرح حمایت از ۱۸ میلیون خانوار کلید خورد، به نکات مهم پرداخت جدید یارانه ها و سهمیه بندی بنزین پرداخت. جدای از نگاه حمایتی روزنامه در پرداختن به مسئله افزایش قیمت بنزین، نقطه قوت این گزارش، دسته بندی نکات مهم و بیان آن ها در صفحه اول روزنامه است. روشی که مخاطب در کسری از ثانیه به اطلاعات مورد نیازش دست می یابد.

«چگونه خانه دار شویم؟» تیتر کنجکاو برانگیز روزنامه خراسان است که به بررسی مقایسه ای طرح های مسکنی دولت و بانک مسکن پرداخته است تا ضمن معرفی آن ها توضیح دهد، کدام طرح برای چه کسانی مناسب تر است؟ روزنامه توضیح داد که «در طرح جدید مسکنی، قرار است واحدهایی ساخته و بر اساس قیمت تمام شده واگذار شود. مهم ترین مزیت این طرح هم همین قیمت تمام شده است که انتظار می رود به دلیل تخفیف در قیمت زمین و مجوزها، به نحو قابل توجهی کمتر از قیمت بازار باشد. از این موضوع مهم و البته مبهم (چون جزئیات متقنی درباره هزینه تمام شده اعلام نشده است) که بگذریم طرح ملی مسکن هیچ مزیت دیگری ندارد. وام آن هم حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد است. البته شما می توانید از تسهیلات صندوق مسکن یکم یا تسهیلات مربوط به بافت فرسوده برای خانه دار شدن از طریق این طرح هم استفاده کنید. یعنی به جای دریافت وام ۱۸ درصدی این طرح، در صندوق مسکن یکم سپرده گذاری و از تسهیلات ۸ درصد استفاده کنید. یا این که در صورت خرید مسکنی در بافت فرسوده بازسازی شده از تسهیلات آن طرح استفاده کنید(اگر از طریق صندوق یکم مسکن بافت فرسوده بخرید نرخ سود ۶ درصد خواهد بود اما در غیر این صورت، شفاف سازی نشده است).»

«بورس در سیبل شبه‌کارشناس‌ها» انتقاد کارشناسانه روزنامه دنیای اقتصاد است که به بررسی ریشه‌های تحلیل‌گریزی در بازارهای مالی پرداخت. روزنامه تاکید کرد که «فضای اصلاحی بورس تهران در هفته‌های اخیر، موج تازه‌ای از گروه‌های ضدتحلیلی را به راه انداخته است که نه تنها برای فعالان کنونی، بلکه برای عموم مردم و آینده بازار سهام خطرناک است. افرادی که در لباس کارشناس به سم‌پاشی اذهان می‌پردازند و کسب سود در بورس را صرفا متکی بر رانت یا شانس عنوان می‌کنند. توجیه ناکامی و ساده‌اندیشی، ریشه‌های ظهور و جذابیت این نوع ادعاهاست که اگر تحلیلگران واقعی به مقابله با آن نپردازند تبعات جدی نظیر گریز عموم مردم از سرمایه‌گذاری در بورس و بی‌توجهی سهامداران به تحلیل را در پی دارد.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here