زمان انتشار : ۲۳ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۴ | کد خبر : 488724 |

در یک نشست تخصصی مطرح شد؛ فعالان و راویان اخبار محیط زیست کشور دچار خلاء دانش هستند/ نسبت به ظهور «سلبریتی علمی» هوشیار باشیم!

شفقنا رسانه– نشست «نقش رسانه در ترویج علم با رویکرد شناخت ایران زمین» روز گذشته در مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، امیر عبدالرضا سپنجی در این نشست با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی، اظهار کرد: در این اصل حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی تلقی شده و فعالیت‌های اقتصادی و سایر فعالیت‌هایی که با آلودگی محیط زیست و تخریب غیر قابل جبران همراه باشد، ممنوع شده است.

وی خاطر نشان کرد: محیط زیست کشور در فضایی قرار دارد که بسیاری از فعالان محیط زیست که راویان اخبار هم هستند، از آموزش‌های زیست محیطی بهره نبردند.

مدیر روابط عمومی سازمان محیط زیست افزود: انسان مهمترین عامل تغییرات زیست محیطی است که به راحتی به خاطر منافع کوتاه مدت خود به محیط زیست آسیب می‌زند و وظیفه رسانه در این حوزه آموزش است. این در حالی است که کمپین‌های بدون دانش محیط زیستی ما را دچار مسئله می‌کند.

سپنجی با بیان این‌که جابجایی حتی یک سنگ نیز تبعات محیط زیستی دارد، گفت: نیاز کشور به تامین آب، غذا و اشتغال ۸۳ میلیون ایرانی نیز ایجاب می‌کند رسانه به آموزش در این حوزه بپردازد.

وی سپس به مفهوم توسعه پایدار پرداخت و گفت: توسعه پایدار بایستی دارای اجتماع پایدار، اقتصاد پایدار و حفظ حقوق نسل‌های آتی و حاضر و حفظ محیط زیست باشد.

مدیر روابط عمومی سازمان محیط زیست، راهکارهای تغییر نگرش جامعه نسبت به اهمیت محیط زیست را آموزش‌های همگانی در تمام سطوح سنی آموزش‌های تخصصی محیط زیستی و تشویق عوامل فعال در امر حفاظت از محیط زیست عنوان کرد و گفت: کلاس یازدهم برای آموزش محیط زیستی دیر است، این در حالی است که در دانشگاه نیز کمبود آموزش در حوزه محیط زیست احساس می‌شود و لااقل باید به عنوان یک درس اختیاری در نظر گرفته شود چرا که مدیران آینده از دانشگاه می‌آیند.

سپنجی حمایت از تشکل‌های غیر دولتی محیط زیست، حمایت از تحقیقات این حوزه، وضع قوانین و مقررات برای حفظ محیط زیست، اعمال نظارت و مجازات صنایع و افراد آلاینده و استفاده از رسانه‌ها مانند تلویزیون، رادیو و فضای سایبری را از جمله راهکارهای این بخش دانست.

وی در پایان کارکردهای رسانه در حوزه محیط زیست را اطلاع‌رسانی، بسیج افکار عمومی، آموزش و سرگرمی عنوان کرد و گفت: تعاملی بودن و گفت‌وگو  محوری بودن رسانه در تولید علم نقش دارد و باید از آن برای آموزش در حوزه محیط زیست استفاده شود.

بهاره صفوی، روزنامه‌نگار علم هم در این نشست با اشاره به ترویج علم در رسانه‌ها و با تاکید بر روزنامه‌نگاری علمی اظهار کرد: هر چقدر شناخت آدم‌ها نسبت به آن چه هستند یا زیست بومی که در آن زندگی می‌کنند، از عمق بیشتری برخودار باشد، با طبیعت همراه‌تر بوده و ضمن قدرشناسی بیشتر از آن در مناقشات مختلف سرزمینی و زیست بومی درست قضاوت خواهند کرد.

وی ترویج علم را ارتقای جایگاه و موقعیت علم و علمی کردن مطالبات عمومی عنوان کرد و گفت: اکنون در مقطع حساسی هستیم؛ چرا که دو سال آینده یک قرن را به پایان رسانده و وارد قرن پانزدهم می‌شویم. دنیا بیش از ۱۰۰ سال است که به ترویج علم روی آورده، در حالی که ترویج علم در بزنگاه‌های تاریخی در کشور ما وقفه داشته است.

این روزنامه‌نگار علمی، مطالبات عمومی را از محورهای توسعه عمومی و پایدار دانست و گفت: شبکه‌های مجازی دنیای فراحقیقت را به وجود آورده که پر از شبه علم است، این در حالی است که این فضا سهم پررنگی در ترویج علم دارد.

صفوی با اشاره به اهمیت سایر نقش‌آفرینان در حوزه ترویج علم از جمله سیاست‌گذاران علم، اجتماعات علمی و جامعه و علم در نهادهای اجتماعی، خاطرنشان کرد: باید دید که اخبار علمی در لایه‌های چندم اخبار ما قرار می‌گیرند و این که آیا توجه به آنها به خاطر گره خوردن با موضوعات اجتماعی و سیاسی هست یا خیر.

وی ویژگی اصلی روزنامه‌نگاران علم را انتقال ساده حرف‌های ثقیل دانشمندان و غیره به مردم دانست و گفت: روزنامه‌نگاران علم همچنین ناظر جامعه علمی و مطالبه‌گر هستند که این پیش‌نیازی همچون آشنایی با تاریخ علم، فلسفه علم و غیره را می‌طلبد.

صفوی افزود: برای از بین بردن شکاف علم و جامعه روابط عمومی‌ها بایستی از طریق ارتباطات با رسانه‌های علمی آشنا شوند و روزنامه‌نگاران نیز حتما باید ارتباط با دانشمندان را آموزش ببینند.

این روزنامه‌نگار علمی، بازوی ترویج علم را روزنامه‌نگاری علم دانست و تصریح کرد: روزنامه‌نگاری علمی سهم زیادی در ترویج علم دارد، در عین حال باید اهداف روزنامه‌نگاران علم زمان‌دار و مشخص باشد.

صفوی در بخش دیگری از صبحت‌های خود نسبت به ظهور سلبریتی علمی هشدار داد و گفت: سلبریتی علمی در تمام دنیا هست، در حالی که علم به ذات خود قابل دفاع است و باید نسبت به افراد سلبریتی علمی که خود موجب تولید شبه علم می‌شوند، هشیار باشیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here