زمان انتشار : ۲۳ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۸ | کد خبر : 488700 |

ویترین روزنامه ها/ هشدار مسئولانه «آرمان ملی» از فاجعه باران های اسیدی بر سر تخت جمشید/ بهره خوب «سازندگی» از یک اصطلاح برای بازداشت «رسول دانیال زاده»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، مدتی پیش معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری مرودشت از تهدید پتروشیمی این شهرستان برای اثر جهانی تخت جمشید خبر داد. روزنامه آرمان ملی هم در گزارش هشدار دهنده ای از «فاجعه بارش باران‌های اسیدی بر سر تخت جمشید» نوشت و توضیح داد که «در سال‌های اخیر موضوعاتی همچون رطوبت سد سیوند، رشد گلسنگ، فرونشست زمین در مرودشت و … در رابطه با این میراث جهانی مطرح شده و حالا کارشناسان بر این باورند فعالیت پتروشیمی شیراز که در دامنه کوهی در مسیر شیراز به سمت مرودشت واقع شده، می تواند موجب بارش باران‌های اسیدی بر روی ستون‌ها و سنگ نگاره‌های تخت جمشید شود. به گفته کارشناسان، وجود آلاینده‌های شیمیایی و غلظت بیش از حد عناصر مانند گاز SO۲ در هوا علاوه بر تاثیر مستقیم از طریق باران‌های اسیدی به‌صورت غیرمستقیم نیز باعث تخریب سطوح سنگی می‌شوند و برخی میکروارگانیسم‌ها مانند گونه‌ای از گلسنگ‌ها با جذب این گاز رشد بیشتری کرده و تاثیر مخرب‌تری را بر پیکره آثار سنگی وارد می‌کنند. این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که گروه خارجی مرمتگران بدون مرز، نیز در حال مرمت بخش‌هایی از مجموعه جهانی تخت جمشید در قالب فصل دوم کار خود در این مکان هستند، عملیات این مرمت از اواخر مهرماه ۹۸ آغاز شده و حدود یک ماه و نیم ادامه دارد.»

اینکه روزنامه سوژه مهم و نگران کننده ای را به صفحه اول آورد و حفظ میراث مشترک ایرانیان را به عنوان یک نماد ملی گوشزد کرد، نکته مثبتی است با این حال برجسته  کردن کلمات تیتر با رنگ های مختلف حرکت جالبی نیست. اگرچه روزنامه ها برای اشاره به معانی پنهان گزارش خود و جلب توجه مخاطب چنین کاری می کنند ولی در اینجا تنها صفحه، رنگی شده و جذابیت خاصی ندارد.

«بازداشت بدهکار دونبش» تیتر جالب روزنامه سازندگی برای خبر بازگردانده شدن رسول دانیال زاده است. روزنامه در زیر تیتر توضیح داد که این متهم و ابر بدهکار بانکی با افرادی از همه جناح های سیاسی کشور روابط حسنه ای داشته است. انتخاب تیتر به ویژه کمک گرفتن از اصطلاح « دونبش» که مختص حوزه معماری است، برای رساندن پیام به مخاطب هوشمندانه  بوده. از این منظر روزنامه این اصطلاح را در معنای ارتباط دوستانه با دو جناح سیاسی کشور به کار برده است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here