زمان انتشار : ۲۲ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 488634 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش میدانی«ایران» از سمپاشی های بی اثر جهت دفع زباله در «سراوان»/ اعتراض صریح «همدلی» به نبود نظارت بر عملکرد مداحان کاسب کارانه/ واژه آرایی عالی«رسالت» از مشکلات این روزهای بازنشستگان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «جنگلی از زباله» سوژه مهم و نگران کننده روزنامه ایران درباره مشکلات زیست محیطی مردم سراوان در حاشیه هیرکانی به دلیل همجواری این روستا با سایت زباله است. خبرنگار سعی کرده در این گزارش با مردم ارتباط برقرار کند و پای صحبت های آن ها بنشیند و از مشکلات ناشی از این آلودگی محیط زیستی که اهالی روستا را دچار  بیماری های پوستی، تنفسی و گوارشی کرده، بپرسد. یکی از اهالی سراوان توضیح داده است که جلوی خانه هر سراوانی ریسمانی بسته شده، ریسه‌ای که ضد حشرات است و نمونه‌اش را فقط در پارک‌ها دیده اید و گفته :«مسئولان برای ما چه کردند جز اینکه هربار آمدند و روستا را سمپاشی کردند و رفتند؛ این هم شد راه حل؟ مگر ما درختیم که سمپاشی‌مان می‌کنند.» آنچه در پرداختن به چنین سوژه هایی مهم است، ادامه پیگیری موضوع و واداشتن مسئولان مربوطه جهت حل این معضل است چراکه طبق گفته های اهالی این روستا، مسئولان در این چند سال تنها وعده رسیدگی به آن را داده اند و در قالب حرف و وعده باقی مانده است.

چند روز پیش مجید رضوی، مداح و مدیر هیات انصارالمحسن قم در مورد نگاه کاسبکارانه برخی از مداحان و قیمت‌گذاری براساس تعداد آپشن‌های مداحی به یکی از رسانه ها گفت: «مداحانی داریم که قبل از حضور در مراسم اعلام می‌کنند، اگر نوحه سبک «زمینه» بخواند ۵ میلیون تومان، «واحد» هم کنار «زمینه» بخواند ۱۰ میلیون تومان و «شور» هم بخواند ۲۰ میلیون تومان پول باید پرداخت شود». واکنش به این مسئله به صفحه اول روزنامه همدلی آمد و در تیتر خلاقانه ای از «منوی مداحی» نوشت و تاکید کرد که برخی مداحان از احساسات مذهبی مردم سوء استفاده می کنند. البته همدلی پاسخ مثبت صاحبان مجالس به توقعات نامعقول آن ها و نیز نبود نهاد نظارتی فعال برای نظارت بر عملکردشان را از دلایل ظهور مداحان میلیونی دانست.

«بازایستادگی!» سوژه عالی روزنامه رسالت که به بررسی معضلات نظام بازنشستگی کشور پرداخته است. موضوع مهمی که کمتر روزنامه ای به سراغ آن می رود. با این حال رسالت تیتر این مطلب را به نحو هوشمندانه ای انتخاب کرد و در زیر تیتر توضیح داد: «مفهوم بازنشستگی از دست رفته و بازنشستگان پس از ۳۰ سال خدمت، باز باید بایستند و کار کنند». به عبارتی رسالت به موضوع نگران کننده ای اشاره کرده که این روزها شاهد فعالیت مضاعف و خارج از توان این قشر از جامعه به دلیل حقوق پایین و نیز بالا بودن مخارج زندگی شان هستیم. این درحالی است که در خیلی از کشورهای پیشرفته سن بازنشستگی، زمان استراحت است نه کار.  در این گزارش رئیس کانون عالی بازنشستگان کشور تاکید کرده که ۶۰ درصد از بازنشستگان حداقل بگیر هستند و رئیس کانون بازنشستگان تهران هم در این باره انتقاد کرده که طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان ۱۰ سال است که بلاتکلیف مانده.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here