زمان انتشار : ۲۱ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۶ | کد خبر : 488534 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ احتمالی «ابتکار» به «راز ترافیک تهران» /نگاه ویژه «صبح نو» و «جام جم» به اثرات تحریم بر زندگی بیماران «پروانه‌ای»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، دو روز پیش سید حمیدرضا هاشمی، رییس خانه بیماران ای بی (EB)  اظهار کرده بود که به دلیل تحریم دارویی ایران و عدم تامین پانسمان مورد نیاز، ۱۵ کودک مبتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. بررسی این موضوع به صفحه اول روزنامه های صبح نو و جام جم آمد. روزنامه صبح نو ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بیماران ای بی -معروف به «بیماران پروانه ای»- بعد از اعمال تحریم های دارویی، در تیتر نوشت: «پروانه ای ها در پیله تنهایی». اگرچه سوژه مهم و البته نگران کننده ای است و پرداختن روزنامه به چنین سوژه ای و مطرح کردن آن در صفحه اول نکته مثبت این شماره از روزنامه محسوب می شود با این حال روزنامه خلاقیتی در انتخاب تیتر نداشت و تیتری تکراری برای وضعیت این بیماران بعد از تحریم ها انتخاب کرد.

روزنامه جام جم هم عکس یک را به این بیماری اختصاص داد و در تیتر نوشت: « اثر پروانه ای تحریم ها». اگر چه روزنامه با توضیحات زیرتیتر و عکس به کمک تیتر آمده تا بتواند منظور خود را از  اصطلاح «اثر پروانه ای» برای مخاطب باز کند اما همچنان دو برداشت نوعی بیماری و یک نظریه علمی را از «اثر پروانه ای » برعهده مخاطب گذاشته است و از این جنبه تخصصی می شود. زیرا خود اثر پروانه ای یک نظریه است . این نظریه بدین معناست که تغییر جزیی در شرایط اولیه (وجود بیماری قبل از تحریم ها و قطع داروهای ارسالی برای این بیماری) می تواند به نتایج وسیع و پیش بینی نشده در ستاده های یک سیستم (سخت شدن شرایط نگه داری از بیماران و مرگ حتمی آن‌ها) منجر گردد. از این لحاظ انتخاب تیتر می تواند هوشمندانه و خلاقانه باشد زیرا هم به یک نظریه علمی نگاهی داشته و هم وضعیت یک بیماری را در ستاده های این نظریه گنجانده است که تغییراتی مثل تحریم ها چه عواقبی برای بیماران به بار آورده است.

روزنامه ابتکار هم عکس یک را به معضل سنگین شدن ترافیک تهران همزمان با روزهای آلودگی در پایتخت اختصاص داد و در تیتری توجه برانگیز از «راز ترافیک تهران» نوشت. روزنامه ضمن اشاره به این مسئله که سال هاست شهروندان تهران با مسئله ترافیک دست و پنجه نرم می کنند، تاکید کرد که افزایش ترافیک تهران در روزهای گذشته، فراتر از حالت عادی است و تبدیل به یک سوال در افکار عمومی شده است! ابتکار توضیح داد: «پیش‏تر نیز تهران در اوایل آذرماه ۹۵ چنین شرایطی را تجربه کرد. در آن زمان سناریوهای گوناگونی برای این رویداد متصور شد؛ از افزایش استفاده خودرو شخصی به دلیل سرمای هوا و تداخل سفرها به دلیل تعطیلی‌ها گرفته تا دلایل سیاسی! اما هیچ‏کدام از این موارد به قطعیت تایید نشد. با این حال برخی از این شرایط همچون برودت هوا یا بارش باران و برف در هفته گذشته وجود نداشته‌اند تا ترافیک امسال را به گردن آن‌ها بیندازیم. شاید نکته متفاوت در این میان که بتواند در ترافیک عجیب پایتخت موثر باشد، تغییر سازوکار زوج و فرد به محدودیت تردد فصلی خودروها باشد. برخی معتقدند این شیوه باعث شده که اقبال صاحبان خودرو به استفاده از خودرو شخصی در بازه‌های خاص افزایش یابد. در عین حال هزینه در نظر گرفته شده برای خودروهایی که فراتر از سهمیه‌شان در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا و ترافیک حاضر می‌شوند را بازدارنده نمی‌دانند. به علاوه، کاهش عوامل کنترل کننده انسانی و نیز کاهش شدت برخورد با خودروهای متخلف از دیگر دلایل افزایش تردد خودروها دانسته می‌شود».

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here