زمان انتشار : ۲۰ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۲۰ | کد خبر : 488526 |

پاسخ به مطالبه­ گری از جنس سیلی در میان سیلاب

شفقنا رسانه- سید عباس اسدی∗: حرفه خبرنگاری و روزنامه نگاری در دنیا نه تنها به عنوان نمایندگان واقعی افکار عمومی شناخته شده ­اند، بلکه مطبوعات [رسانه ­ها ] و دست اندرکاران آن از زمان پیدایش رسانه­ ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی -در کنار داشتن قانون اساسی، نظام پارلمانی (مجلس) و احزاب سیاسی- معرفی شده ­اند. این در حالی است که در جوامع جهان سومی و کشورهای در حال توسعه همواره نه تنها این دو خصلت ذاتی و ویژگی مهم از خبرنگاران ساقط شده است، بلکه شاهد رفتارهای زننده ­ای از سوی مراجع قدرت با این قشر مطالبه ­گر و نماینده افکار عمومی جامعه بوده­ ایم.

نمونه اخیر این امر در شهر میناب استان هرمزگان اتفاق افتاد که خبرنگاران مینابی در یک اقدام تحسین برانگیز بعد از بارندگی برای تهیه گزارش میدانی از سطح شهر و محلات آن در بین مردم حاضر شدند تا از وضعیت شهر و مشکلات پیش آمده برای مردم، در این شهر گزارش تهیه کنند. آنها در ادامه کار و برای تکمیل گزارش، پیگیر مصاحبه با شهردار شهر و مردم شدند اما آنچه اتفاق افتاد و جامعه رسانه را د رشوکی عمیق فرو برد، نواختن سیلی در میان سیلاب کوچه پس کوچه های شهر بر گونه خبرنگاری گردید که به دنبال پیگیری مطالبه مردم از شهردار شهر بود.

به نظر می رسد این آخرین برخورد تند و زننده با خبرنگاران رسانه­ ها و صاحبان قلم نخواهد بود زیراکه در چند سال اخیر هر از گاهی برخورد فیزیکی و زننده با خبرنگاران در میادین ورزشی از سوی ورزشکاران، در میان ارکان دموکراسی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تا شوراهای محلی و  …  به یک رویه تبدیل شده است.

حال سؤال این است که چرا با ادامه چنین برخوردهای زننده ای با اهالی رسانه، هیچگونه حرکت قانونی از سوی مسئولان وزارت ارشاد اسلامی و معاونت مطبوعاتی به عنوان متولی و حامی رسانه ها، جهت حمایت از شأن و منزلت خبرنگار و ارج نهادن به آن صورت نمی گیرد تا کمتر شاهد توسل مسئولان به برخوردهای فیزیکی و زننده با خبرنگار به جای پاسخگویی و رسیدگی به مشکلات مردم باشیم.

همچنین بررسی روند رفتارهای زننده برخی از چهره های معروف ورزشی تا مسئولان کشوری و نمایندگان مجلس در مواجهه با اهالی رسانه گویای این امر است که اگر برای برخورد با این رفتار نابه هنجار تدابیری اتخاذ نشود رکن چهارم دموکراسی که مسئولان ما مدعی این اتفاق مبارک در جمهوری اسلامی هستند به مرور می میرد و از جایگاه خود ساقط خواهد شد.

 

∗∗ کارشناس ارشد علوم ارتباطات

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here