زمان انتشار : ۲۰ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۹ | کد خبر : 488435 |

ویترین روزنامه ها/ واکنش متفاوت روزنامه ها به سخنرانی روز گذشته روحانی/ تاثیر نداشتن تحریم ها بر اقتصاد ایران به روایت تحلیلی «همشهری»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همشهری گفتگویی تحلیلی و خواندنی با سعید لیلاز، کارشناس اقتصاد سیاسی دارد و به این سوال پرداخته «چرا –معتقد است که- اقتصاد ایران با تحریم ها فرو نمی ریزد».  لیلاز  در این باره می گوید که اگر همه عناصر و متغیرهای کلیدی اقتصاد ایران را درنظر بگیریم، به این نتیجه می‌رسیم که روند این شاخص‌ها نسبت به پارسال بهتر شده است. برهمین مبنا از عملکرد دولت ناامید نیست و تأکید می‌کند که تحریم‌ها اقتصاد ایران را با فروپاشی مواجه نمی‌کند. این کارشناس اقتصاد سیاسی مهم‌ترین چالش را  ناکارآمدی ساختاری می داند و می گوید: «شکاف عمیق طبقاتی باعث شده گروه بسیاری فقیر به‌تدریج گرفتار پدیده گرسنه‌خوابی شوند. افزون بر این، فقدان سرمایه‌گذاری مورد انتظار، از سال ۱۳۹۰به این‌سو، موجب شده اقتصاد ایران از بهره‌وری پایین رنج ببرد». او در ادامه تاکید می کند که روی دیگر ناکارآمدی ساختاری به افزایش فساد و رانت بازمی‌گردد.

لیلاز  در این گفتگو توضیح داده که «الان اقتصاد ایران غیر نفتی ترین اقتصاد نفتی دنیاست، حتی میزان وابستگی ما به درآمدهای نفتی از کشورهایی نظیر روسیه و نیجریه و کشورهای صادرکننده نفت منطقه کمتر شده و در عین حال از حیث سیاسی ساختار مستقل خود را داریم».

روز گذشته در ادامه سفرهای استانی، رئیس جمهور مهمان یزدی ها شد و در میدان «امیر چخماق» به سخنرانی پرداخت. او یک بار دیگر برنامه دولت برای مبارزه واقعی با فساد را اعلام کرد. تأکید بر شفافیت، پرهیز از نگاه جناحی و تبلیغاتی و رفتن سراغ دانه درشت‌ها، مهم‌ترین محورهای سخنرانی روحانی درباره کیفیت مبارزه با فساد بود. رئیس جمهور همچنین خبر خوش کشف یک میدان جدید نفتی را نیز در جمع یزدی ها اعلام کرد و با مرور برخی آمارهای اقتصادی خبر از بهبود وضعیت کشور داد. آنچه در سخنان روحانی جنجال به پا کرد و واکنش های جناح های مختلف را برانگیخت بحث تخلفات و فسادهای میلیاردی بود که اشاره کردند.

روزنامه روزان در تیتری معمولی نوشت: «روز پرحاشیه روحانی» و تأکید کرد که «سخنان روحانی در شبکه های اجتماعی بسیار چرخید. هواداران رئیس دولت اصلاحات اغلب از اینکه روحانی از او نام برده، ابراز خرسندی کردند اما برخی دیگر این اقدام روحانی را تبلیغی و سوء استفاده از محبوبیت وی دانستند».

روزنامه شهروند هم با اختصاص عکس یک به اجتماع پر شور یزدی ها در این سخنرانی تیتری سوالی و البته ساده انتخاب کرد و نوشت: «پول ها کجا رفته است؟» و در رو تیتر تأکید کرد که رئیس جمهور بر روی پرونده های کلان اقتصادی دست گذاشت.

اگرچه تیتر «ناگفته های رئیس جمهور از دستبرد به اموال عمومی» تیتر جالبی نیست اما با این حال روزنامه ستاره صبح با انتخاب هوشمندانه سوتیترهایی سعی کرد واکنش خبرگزاری تسنیم و خبرگزاری فارس را هم نسبت به سخنان روحانی بیان کند.

«سوپرایز نفتی ایران» تیتر توجه برانگیز روزنامه دنیای اقتصاد است که به بررسی خبر روحانی از ابعاد کشف یک میدان نفتی با ۵۳ میلیارد بشکه پرداخت. روزنامه توضیح داد که «اکتشاف یک میدان عظیم نفتی یا ظرفیت اثبات شده ۵۳ میلیارد بشکه در خوزستان، جایگاه ایران را به لحاظ مالکیت ذخایر درجای نفت خام در دنیا یک پله ارتقا می دهد.»

روزنامه شرق هم از «توپ پر روحانی در میدان امیرچخماق» نوشت و در زیر تیتر آورد که رئیس جمهور خواستار «پیگیری ۲ میلیارد دلار زمان احمدی نژاد» شد. البته رسانه های اصولگرا امروز تاکید کردند که ماجرای این تخلف به دولت روحانی و خاتمی مربوط می شود.

طبق معمول روزنامه های جمهوری اسلامی و اطلاعات تیترهای ساده و به دور از هر گونه خلاقیت انتخاب کردند. تیترهایی که روز گذشته در رسانه ها بازتاب داده شد اگرچه این نقد مختص به این دو روزنامه نیست با این حال تکرار چنین رویه ای در دلزدگی مخاطب از رسانه نقشی اساسی دارد.

در این میان برخی از روزنامه ها هم به سخنان روحانی واکنش نشان دادند و برخی هم به حاشیه ها پرداختند. به طوری که روزنامه جوان با اشاره به اینکه رئیس جمهور اعتراض جوانان یزدی را «خواست آمریکا و برآمده از حنجره عده ای معدود» خوانده، در تیتری انتقادی نوشت: «اقتصاد اقتصاد صدای جوانان ایران است آقای رئیس جمهور». وطن امروز هم با انتقاد به اینکه «حسن روحانی به جای سفر به آذربایجان و پیگیری مسائل زلزله زدگان به یزد رفت» سخنانش درباره لزوم برخورد قوه قضاییه در برخورد با مفسدان دانه درشت را شروع پروژه انتخاباتی خواند و در تیتر کوتاه و کوبنده ای از «کلاه فریدونی» نوشت و تاکید کرد که « آقای روحانی! لطفا از بانک مرکزی بخواهید در گام اول گزارش فروش ۱۸ میلیارد دلار ارز مداخله‌ای در بازار آزاد در سال ۹۶ را منتشر و در گام دوم، گزارش فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی سال ۹۷ را به عموم مردم ارائه کند.»

صبح نو هم با انتخاباتی خواندن سخنان رئیس جمهور در تیتری کنایه ای نوشت: «رونمایی از رئیس کمپین انتخاباتی اصلاحات». روزنامه رسالت هم سعی کرد در گفتگو با برخی از سیاستمداران به ارزیابی سخنان رئیس جمهور بپردازد و با انتقاد به سخنان او تأکید کردند که اظهارات روحانی برای تبرئه خودش بوده و دولتش جزو ضعیف ترین دولت های بعد انقلاب محسوب می شود و… . روزنامه هم در تیتر کوتاه و تاکیدی نوشت: «فرار ممنوع!»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here