زمان انتشار : ۱۸ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۵ | کد خبر : 488353 |

ویترین روزنامه ها/ واکنش خبری «جمهوری اسلامی و اطلاعات» به زلزله آذربایجان شرقی/ هشدار به موقع «همشهری» درباره آلودگی هوای کلان شهرها/ انتقاد صریح «خراسان» به افزایش قیمت نان دولتی در «مشهد»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، در بامداد روز گذشته زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.٩ ریشتر در عمق ۲ کیلومتری زمین، شهر ترک در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند و در پی آن تاکنون ۵ نفر فوت و بیش از ۵۰۰ نفر مصدوم شده‌اند. شهرهای میانه، سراب و ترکمانچای در استان آذربایجان شرقی تحت تاثیر مستقیم این زلزله قرار گرفته‌اند و تاکنون ۷ روستای مناطق زلزله زده بیشترین خسارت را دیده اند و در این میان بیشترین تخریب در روستای ورنکش با تخریب ۳۰ خانه گزارش شده است.

روزنامه هایی چون جمهوری اسلامی و اطلاعات تیتری خبری و به دور از هر گونه خلاقیت انتخاب کردند. روزنامه جوان هم سعی کرد با انتخاب اعداد مشابه کنار هم تیتر خلاقانه تری «زلزله در ۶ استان/۶کشته در میانه» انتخاب کند که موفق نشد و همچنان در رده تیترهای ساده و خبری ماند.

در این میان روزنامه رسالت سعی کرد گزارش جامعی از این رخداد تهیه کند و به بسیاری از سوال های مخاطبان پاسخ دهد و در تیتر خوبی نوشت: «مهمان ناخوانده آذری ها بازگشت» که هماهنگی خوبی با سخنان فردین فرمند، نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی دارد که گفته بود «متاسفانه باز هم در مدیریت بحران ضعیف عمل کردیم».

روزنامه «صبح نو» به جای روی آوردن به قالب خبری صرف سعی کرد گزارش قابل قبولی درباره زلزله آذربایجان شرقی و شرایط دشوار هموطنان شمال غرب کشور کار کند و در تیتری تاکیدی نوشت: «شرایط بحران نیازمند توجه بیشتر» است.

«بی خانمانی در سوز سرما» تیتر خلاقانه همشهری است که با عکس انتخاب شده هماهنگی خوبی دارد.

آفتاب یزد  هم در گفتگو با کارشناسان سعی کرد به این سوال پاسخ دهد که «آیا ایران در برابر زلزله مقاوم شده است؟» عباس تقی زاده کارشناس مدیریت بحران در این باره توضیح داد که «نکته قابل تامل در زلزله های اخیر میزان آمادگی مردم است، اگر به آمارها دقت کرده باشید پی می برید که تعداد کمتری از مصدومان از طریق خطرات ناشی از آوار تحت تاثیر قرار گرفته اند و بسیاری از افراد که شاید آمار آنها چندین برابر باشد، هنگام فرار از منازل دچار حادثه شده اند. این میزان نشان می دهد که خانوارها نه تنها آمادگی کافی در این خصوص ندارند بلکه دانش لازم را هم ندارند. مطالعات متعددی هم در گذشته نشان داده است که میزان آمادگی خانوارها در مقابله با حوادث طبیعی نسبت به آمارهای جهانی بسیار پایین است. یکی از دلایلی که کاهش تلفات در زلزله آذربایجان موثر بود به غیر از عواملی که پیش از این ذکر کردم، تجربه مردم است. به هرجهت در منطقه آذربایجان شرقی در سال های اخیر با زلزله اهر و ورزقان روبه رو بودیم این عاملی که مردم تجربه داشتند و از آن تجربه استفاده کردند در کاهش میزان خسارت و تلفات بسیار تاثیرگذار بود.»

روزنامه سازندگی هم سعی کرد در تیتر با زبان آذری  ابراز همدردی کند و نوشت: «آذربایجان باشین ساغ اولسون». بدین معنا که «آذربایجان سرت سلامت باد». به نظر می­ رسد روزنامه سازندگی با انتخاب این جمله به زبان مادری می ­خواهد بار عاطفی و همدردی بیشتری را با حادثه دیدگان زلزله بامداد جمعه در آذربایجان شرقی در میان بگذارد و تسلی خاطر آنها باشد.

روزنامه جام جم هم گزارشی میدانی از مناطق زلزله زده آذربایجان کار کرد و در تیتر خلاقانه ای نوشت: «در «میانه» آوار» این خلاقیت در تیتر روزنامه ایران هم «غرش زمین در میانه شب» دیده می شود و گزارش جامعی از این رخداد را کار کرد و با زلزله زده ها هم به گفتگو پرداخت. استفاده به جا از واژگانی که می­تواند معانی متفاوت و در عین حال تناسبی را بیافرینند یکی از دلایل جذابیت تیتر برای مخاطب و کشش او  به سمت مطالعه مطلب مدنظر و جذب آنها به روزنامه می ­شود.

«نان دولتی در تنور گرانی» تیتر هوشمندانه روزنامه خراسان برای افزایش قیمت نان در نانوایی های دولتی است. خراسان توضیح داد که «پس از هفته ها کش و قوس، کارگروه گندم، آرد و نان استان به دلیل آن چه افزایش هزینه‌ نانوایی‌ها و تغییر نکردن نرخ نان در سال های اخیر بیان شده بود، بالاخره نرخ جدید نان در مشهد را تعیین و اعلام کرد. بر این اساس قیمت نان در نانوایی های یارانه ای که پیش از این به نام دولتی معروف بودند با گندم دریافتی ۶۶۵ تومانی، بین ۱۰ تا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.»

روزنامه تاکید کرد که « مجوز افزایش ۱۰ تا ۴۰ درصدی قیمت نان دولتی در مشهد، آن هم در شرایط اقتصادی فعلی، اقدام غیرقابل دفاعی است که به نظر می رسد باید درباره آن تجدید نظر شود. اگرچه کسی منکر افزایش هزینه نانوایی ها نیست و مطمئنا تورم موجود در کشور، تاثیرات مخرب خود را بر این صنف نیز گذاشته است اما با توجه به سهم پررنگ نان در سبد غذایی خانوار، این افزایش قیمت تا ۴۰ درصد، بسیاری از خانواده ها را دچار مشکل خواهد کرد. در حالی که با در نظر گرفتن یارانه ویژه برای مدیریت قیمت نان و مدیریت کامل این موضوع، می توان علاوه بر جلوگیری از افزایش قیمت، مشکلات صنف نانوایان در تامین هزینه ها را نیز رفع کرد.»

«هفته نفس گیر شهرها» سوژه قابل بحث و البته هشداری روزنامه همهشری برای خبر آلودگی هوای شهرهای تهران، اصفهان، اراک، تبریز، کرج و قم در طی هفته جاری است.

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here