زمان انتشار : ۱۶ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۴ | کد خبر : 488316 |

یارانه مطبوعات در بیرون ایران

شفقنا رسانه- سعید درویشی∗:  اخیرا مقاله‌ای در وب سایت www.journalism.org  دیدم که تاریخ آن به سال ۲۰۱۱ است اما بخش‌هایی از آن که مربوط به یارانه مطبوعات بود، نظرم را جلب کرد.

موضوع مقاله این است که چرا روزنامه‌های امریکا بیش از سایر نقاط جهان در رنج هستند. نویسندگان مقاله که دو نفر هستند، در بندهای ابتدایی آن چند عامل را که در سلامت یا سختی‌ روزنامه‌های یک کشور نقش دارند برشمرده‌اند که شامل سود مورد انتظار روزنامه‌ها، نفوذ ظرفیت آنلاین و مسائل سیاسی می‌شود و عامل چهارم، «یارانه مطبوعات» است.

با توجه به بحث‌هایی که اکنون در جامعه رسانه‌ای کشور در خصوص یارانه مطبوعات وجود دارد، تصمیم گرفتم بخش‌هایی از مقاله را که در خصوص یارانه مطبوعات است ترجمه کنم تا مقداری هم با نگاه خارجی‌ به موضوع یارانه مطبوعات آشنا شویم.

در این مقاله آمده است:

«یارانه دولتی چهارمین عامل تاثیرگذار در سلامت صنعت روزنامه است. در چندین کشور، دولت یارانه‌های قابل توجهی را به مطبوعات اختصاص می‌دهد تا به رونق صنعت روزنامه به عنوان موضوعی از سیاست عمومی کمک کند.

میزان و ماهیت یارانه می‌تواند بسیار متفاوت باشد  و تشخیص گستردگی میزان یارانه‌ها دشوار است. این یارانه‌ها در برخی مناطق کم می‌شوند و در برخی مناطق افزایش می‌یابند.

برای مثال، ایرلند هر سال صدها هزار یورو به مطبوعاتی که زبان‌شان ایرلندی است، اختصاص می‌دهد. اتریش اخیرا (زمان انتشار مقاله) پول زیادی را صرف کاهش هزینه‌های توزیع و آموزش روزنامه‌نگاران کرده است. بلاروس ۹۰ میلیون دلار برای رسانه‌های دولتی هزینه کرد، اما برای مطبوعات مستقل پولی خرج نکرد.»

در ادامه مقاله‌ آمده است: «تا حدی یارانه‌ها ممکن است اثرات تغییر فن‌آوری را پنهان کنند. با وجود این، برخی از مدیران صنعت خبر نگران هستند که یارانه شاید مانع نوآوری شود.

برخی از کشورهای اروپایی نیز برخی از مشکلات مربوط به آگهی‌های تبلیغاتی را از طریق یارانه‌های دولتی کاهش داده‌اند، اگرچه بسیاری معتقدند که یارانه به عوض این که مشکلات را حل کند تنها می‌تواند آن را به تاخیر اندازد.

اعطای یارانه‌های مستقیم به روزنامه‌ها در برخی کشورهای اروپایی نتایج مثبت کوتاه مدت داشت اما هیچ پژوهشی نشان نمی‌دهد که یارانه‌ها منفعت بلندمدت برای این صنعت دارند.

رابرت پیکارد، اقتصاددان رسانه و مدیر پژوهشِ موسسه مطالعات روزنامه‌نگاری رویترز در دانشگاه آکسفورد می‌گوید که وقتی سیاستمداران به یارانه مطبوعات -که اغلب همگام با تورم نیست- رای می‌دهند، این صنعت برای دهه‌ها فراموش می‌شود. تاثیری که یارانه‌های روزنامه ایجاد می‌کنند این پرسش را به وجود می‌آورد: آیا مرگ تدریجی بهتر از مرگ فوری است؟

ورای تاثیرات بلندمدت یارانه‌ها، پرسش‌هایی نیز در خصوص قانونی‌بودن برخی برنامه‌های یارانه دولتی برای روزنامه‌ها مطرح شده است. برای تقریبا چهار دهه، سوئد برای حفظ رقابت رسانه‌ای در شهرهایی که حداقل دو روزنامه دارند، از یارانه استفاده کرده است. سیستم توزیع یارانه روزنامه‌ها در سوئد، در سال ۲۰۰۹ از سوی کمیسیون اروپا که رقابت میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تحت نظارت دارد، با انتقاد شدید مواجه شد. کمیسیون این اتهام را وارد کرد که یارانه‌ها قدرت بازار را منحرف کردند و از طریق کمک‌های خیلی زیاد باعث تامین روزنامه‌های بزرگ در مناطق مهم کلان‌شهرها شدند.

پیکارد همچنین گفت که عملکرد دموکراتیک یارانه تا حدی موفقیت‌آمیز بود و اجازه داد که بازار رقابت‌آمیز‌تری برای افکار فراهم شود.»

در بخشی از این مقاله به کمک نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه به روزنامه‌های این کشور اشاره شده است که بازگو کردن آن جالب است:

«وقتی که روزنامه‌های فرانسه با کمبود خواننده‌های سن جوان رو به رو شدند، سارکوزی در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که هر فرد ۱۸ ساله در این کشور می‌تواند به مدت یک سال و به طور رایگان مشترک یک روزنامه به انتخاب خودش شود. فرانسه در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که می‌خواهد وارد مرحله دوم این طرح شود. در سال ۲۰۰۹، از هر ۱۰ مشتری روزنامه‌های فرانسه، بیش از یک نفر بین ۱۵ سال تا ۲۴ سال بودند. سارکوزی همچنین علاوه بر یارانه‌ مطبوعات، ۶۰۰ میلیون یورو کمک اضطراری نیز به آنها اعطا کرد.» در ادامه مقاله به مشکلات روزنامه‌های فرانسوی در آن زمان نیز اشاره شده است.

نتیجه‌ای که از این مقاله می‌گیریم این است که در کشورهای دیگر نیز یارانه عامل قابل توجهی برای کمک به مطبوعات محسوب می‌شود اما، با وجود این، خارجی‌ها نیز هر جا که دیده‌اند یارانه به عوض حل مشکل، چالش جدید به وجود آورده شدیدا با آن برخورد کرده‌اند، مثل سوئد، یا علاوه بر یارانه، طرح‌های ابتکاری نیز برای حل مشکل مطبوعات پیاده کرده اند، مثل فرانسه. بنابراین در شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات کشورمان باید توجه شود که خود یارانه تحت تاثیر عواملی است و به تنهایی نمی‌تواند معجزه کند.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here