زمان انتشار : ۱۴ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۴ | کد خبر : 488253 |

عکس‌های منتخب روز/ روزگار سخت کولبران به روایت عالی عکاس «ایسنا»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر شامل عکس‌ های منتخب و مورد انتقاد خبرگزاری های ایسنا، ایرنا و تسنیم است.

 

به گزارش شفقنا رسانه، فرشید اردلان، عکاس خبرگزاری ایسنا گزارشی تصویری از کولبران در منطقه اورامان و کوهستان «کوسالان» کار کرد که به دلیل سوژه پردازی خوب و شرح عکس عالی مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر این گزارش آمده است که « «کولبری» اصطلاحی است که توسط مردم محلی مناطق کردنشین به افرادی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود به حمل اجناسی بین دو طرف خط مرزی مبادرت می‌ورزند. کولبران بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه مشغول به کار هستند. کولبران به خاطر بیکاری و از روی ناچاری و در قبال دستمزد ناچیز اقدام به عبور غیرقانونی از مرز و حمل و ورود کالای خارجی می‌کنند. کالای مورد نظر که بدون پرداخت عوارض طبق تعریف قانون قاچاق محسوب می‌شود، بر روی پشت کولبران یا از طریق حمل با حیوان بارکش از مناطق صعب العبور مرزی به داخل شهرها و روستاهای مرزی انتقال داده می‌شود. بیشتر این اجناس تلویزیون، کولر، بخاری، سیگار، لاستیک خودرو، پوشاک و منسوجات هستند.»

 

خبرگزاری ایرنا گزارشی تصویری از زیبایی های پاییز در باغ های دره مرادبیگ و گنج نامه و اطراف سد اکباتان همدان کار کرد که به دلیل نورپردازی و زاویه مناسب مورد توجه قرار گرفت.

 

عکس های غلامرضا احمدی، عکاس خبرگزاری تسنیم از « خسارات سیل روستاهای ولمازو و لمراسک-مازندران» به دلیل خبری بودن سوژه، اهمیت بالای آن و لزوم توجه و چاره اندیشی مسئولان مربوطه مورد توجه قرار گرفت. در شرح این گزارش آمده است که « بارندگی شدیدی یکشنبه‌شب شرق استان مازندران را فراگرفت و طی چند ساعت بیش از ۱۴۰ میلی‌متر باران در شهرستان گلوگاه در شرقی‌ترین نقطه مازندران بارید و این بارش سیلابی سبب شد تا مناطقی از شهرها و روستاهای شهرستان‌های شرق و مرکزی استان مازندران دچار آب‌گرفتگی و خسارت شوند. سیل خسارت سنگینی به سه روستای لمراسک، ولمازو و تیله نو وارد کرده است.بخشدار گلوگاه از مفقود شدن خانم سالمند در سیل گلوگاه خبر داده است.»

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here