زمان انتشار : ۱۴ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۶ | کد خبر : 488250 |

ویترین روزنامه ها/ انتقاد صریح«خراسان» به بایگانی شدن قانون «مشوق فرزندآوری» در بخش‌های دولتی/ اما و اگرهای شکار حیوانات به روایت تحلیلی «همشهری»/ واژه آرایی عامیانه «همدلی» در واکنش به تبلیغات اخیر چند همسری

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «سقط قانون مرخصی ۹ ماهه زایمان» تیتر هوشمندانه و انتقادی روزنامه خراسان در واکنش به اجرایی نشدن قانون مشوق فرزندآوری بعد از گذشت ۶ سال است. به عبارتی مجلس ۲۰ خرداد ۹۲ در مصوبه ای که۱۴روز بعد از آن به دولت ابلاغ شد، تصویب کرد: «به دولت اجازه داده می شود مرخصی زایمان مادران را به ۹ ماه افزایش دهد و همسر ان آنان نیز از دو هفته مرخصی اجباری(تشویقی) برخوردار شوند.» روزنامه توضیح داده است، این قانون درحالی در بایگانی بخش های دولتی خاک می خورد و اجرا نمی شود که معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در چند سال اخیر همواره از پیگیری اجرای این قانون سخن گفته است و در ادامه تکلیف نشدن الزام برای اجرای آن، تامین نشدن منابع مالی آن، نداشتن امنیت شغلی پس از بازگشت از مرخصی را سه دلیل مهم برای اجرا نشدن و عدم استقبال از این قانون دانست.

«جنگ شکار در ایران» تیتر نگران کننده روزنامه همشهری درباره معمای شکار است. روزنامه سعی کرد در گفتگو با مخالفان و موافقان شکار به بررسی این موضوع بپردازد. مخالفان شکار در این باره انتقاد کردند که نابودی حیات وحش با ۳ میلیون اسلحه مجاز و سهمیه  ۳۰۰ میلیون فشنگ آغاز شده است و موافق شکار هم معتقدند با بستن مسیر شکار قانونی، گونه های حیات وحش توسط شکارچیان متخلف درو می شوند. پرداختن به چنین سوژه هایی آن هم با درنظر گرفتن دیدگاه موافقان و مخالفانِ آن، به معنای نگرش جامع به مسئله بوده و نکته مهمی است که رسانه ها از جمله روزنامه ها باید به آن توجه داشته باشند.

مدتی است که پوستری تبلیغاتی از یک کارگاه آموزشی تحت عنوان « مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری» در شبکه های اجتماعی واکنش هایی به همراه داشته است.   روزنامه همدلی در تیتر یک خود با عنوان «شلوار دوتایی» به بررسی این سوژه اجتماعیِ جنجال برانگیز پرداخته است ولی تیتر خوبی برای آن انتخاب نکرد. به عبارتی همدلی در تیتر از یک حَکَم عامیانه که نقل محافل غیر رسمی است استفاده کرد. در چنین مواقعی که روزنامه می خواهد به تحلیل یک پدیده و ارائه راهکار بپردازد، بهتر است که از تیترهای جذاب و تحلیلی تری بهره بگیرد.

در بخشی از این گزارش همدلی با اشاره به پوستر تبلیغی منتشر شده در شبکه های اجتماعی نوشت: «به رغم این که طراح این پوستر جنجالی تلاش کرده از خانواده چندهمسری تصویری مثبت و شاد بسازد، اما چون این موضوع برخلاف واقعیت‌های موجود جامعه است، این پوستر بیشتر از آن که زندگی گرم خانوادگی را نشان دهد، نوعی استفاده ابزاری از زنان را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند، به نحوی که انزجار بسیاری از مردم و مسئولان را برانگیخته است».

روزنامه اشاره کرد، موسسات ترویج چند همسری که مجوز فعالیت آن جای بحث فراوان دارد، در ترویج این امر تنها نیستند و به برخی از برنامه های صداوسیما در این باره اشاره کرد و توضیح داد: «صداوسیما نیز با تولید برنامه‌هایی با محتوای تشویق به چندهمسری به دنبال رواج پدیده‌ای در کشور هستند که مانند وصله ناجوری نه با فرهنگ، نه باعرف، نه با شرایط جمعیتی کشور و … همخوانی ندارد. هفته گذشته در برنامه «بدون توقف» شبکه سوم سیما که با موضوع «چندهمسری» برگزار شده بود، یک روحانی حضور یافت و در سخنانش به مواردی اشاره کرد که می‌توان آن را تشویق به چندهمسری تعبیر کرد.»

پدیده چند همسری تا جایی واکنش ها را برانگیخته است که موضع گیری صریح و قاطع  رهبری را نیز به دنبال داشته است وی در اظهارنظری نقل کرده است: «آقایان حتی به شوخی هم نباید درباره تعدد زوجات حرف بزنند.».

 

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here