زمان انتشار : ۱۳ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۵ | کد خبر : 488193 |

ویترین روزنامه‌ها/ انتقاد صریح «دنیای اقتصاد» به غفلت «سامانه رسمی اطلاعات بازار املاک ایران» در بروز رسانی قیمت‌ها/ صفحه بندی متفاوت «فرهیختگان» به مناسبت ۱۳ آبان/ پرسش انتقادی «آفتاب یزد» از وزیر میراث فرهنگی

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «سیگنال غلط به قیمت مسکن» انتقاد به موقع و صریح روزنامه «دنیای اقتصاد» نسبت به جاماندن سامانه رسمی اطلاعات بازار املاک ایران است. روزنامه توضیح داد که «قیمت های پاییزی بازار مسکن تهران به طور میانگین حدود ۷ درصد نسبت به ماه های ابتدایی سال کاهش یافته است؛ اما «سامانه رسمی اطلاعات بازار املاک ایران» که این روزها به شاخص اصلی معاملات برای خرید و فروش تبدیل شده، «علامت» قیمت بالاتر را به بازار ارسال می کند. داده های مربوط به قیمت آپارتمان های فروش رفته در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران که تحت مدیریت و نظارت دولت قرار دارد، هم اکنون جزئیات مبایعه نامه های خرداد ۹۸ را برای بازدیدکنندگان سامانه نمایش می دهد. این درحالی است که به علت عبور بازار ملک از عصر جهش قیمتی، درحال حاضر «تاریخ مصرف» قیمت های ۴ ماه پیش بازار مسکن پایتخت منقضی شده است و استناد به آن قیمت ها با سیگنال غلط «سامانه» می تواند باعث انحراف پرمخاطره فعالان بازار ملک شود. با توقف عملیات ساده به روز رسانی اطلاعات در این سامانه، فعالان بازار مسکن تهران از دسترسی به نبض واقعی قیمت ها در محله های مختلف شهر محروم مانده اند. جا ماندن سامانه رسمی در بازار مسکن از تغییر و تحولات قیمت ها، نوعی «غفلت» متولی بخش مسکن از ساده ترین اقدام –اعلام اطلاعات صحیح بازار- محسوب می شود که آفت هایی برای آینده این بازار در پی دارد؛ از جمله اعتماد کاربران به داده های قدیمی سامانه برای تعیین قیمت پیشنهادی باعث ورود فایل های تقاضا گریز به بازار خواهد شد.»

روزنامه «فرهیختگان» امروز به مناسبت ۱۳ آبان و ۴۰ سالگی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، صفحه متفاوتی بست و سعی کرد به جای استفاده از عکس رنگی به القای حس نوستالوژیک از طریق چینش مطالب و سیاه و سفید کردن روزنامه بپردازد و اینگونه بین سوژه و متن تناسب خوبی برقرار کند. از طرفی روزنامه در تیتر یک ۱۳ آبان را مصداق عقلانیت انقلابی خواند و اشاره کرد که پرونده ویژه ۱۱ صفحه ای برای ۴۰ سالگی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران کار کرده است.  تناسب صفحه بندی روزنامه و سوژه پردازی آن به نوعی یادآور مطبوعات دوران انقلاب اسلامی است.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه جلسه هیئت دولت گفته بود: »در ۶ ماهه اول سال ۹۸ حدود ۵ میلیون نفر گردشگر خارجی داشته ایم و امید داریم که تا پایان سال از مرز ۱۰ میلیون گردشگر عبور کنیم». سخنان مونسان واکنش روزنامه آفتاب یزد را به همراه داشت و در تیتری سوالی نوشت: «اگر ۵ میلیون گردشگر آمده چرا تاثیری بر اقتصاد نداشته است؟!» آفتاب یزد سعی کرد با دکتر معانی، دکترای باستان شناسی و مدرس دانشگاه در رشته های میراث فرهنگی و گردشگری صحبت کند. معانی ضمن تایید نکردن آمار ارائه شده از سوی وزیر تاکید کرد که آمار گردشگران خارجی در کشور هر اندازه باشد ۸۰ درصد آن را زواری تشکیل می دهند که از کشورهای مسلمان و شیعه نشین اطراف برای عتبات وارد کشور شده اند، وگرنه توریست اروپایی که برای دیدن آثار باستانی یا طبیعت ما وارد کشور شده باشد خیلی کم است و… . روزنامه تاکید کرد که «به نظر می رسد با توجه به اینکه زیر ساخت ها در کشورمان مهیا نیست و همچنین از نظر اقتصادی در شش ماه اخیر با روند روبه رشدی مواجه نبودیم، آمار ارائه شده توسط وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با درنظر گرفتن ترانزیت ها صورت گرفته است و این موضوع به نوعی، بازی با اذهان عمومی به شمار می آید.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here