زمان انتشار : ۱۲ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۸ | کد خبر : 488121 |

ویترین روزنامه‌ها/ انتقاد «جام جم» به رشد قارچ گونه گالری ها / تیتر هوشمندانه «شهروند» در واکنش به حذف نام و اشعار برخی ادیبان در کتاب های درسی/ هشدار «همدلی» به تبعات شعارهای تفرقه آمیز در فوتبال

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه شهروند عکس یک خود را به موضوع «حذف تعدادی از اشعار و نام ادیبان از کتاب های درسی دوره دوم متوسطه» اختصاص داد و در تیتری انتقادی و هوشمندانه نوشت: «به کجا چنین شتابان». تیتر انتخاب شده بخشی از شعر محمدرضا شفیعی کدکنی است که گویا روزنامه از حذف نام و اشعار این شاعر بزرگ هم در تصویر خبر داده است. چرا که تصویر انتخاب شده، کتاب فارسیِ شسته شده و آویزان بر روی طناب است که گویی نام بزرگان ادبی چون «شفیعی کدکنی، هوشنگ ابتهاج، رهی معیری، بزرگ علوی، اخوان ثالث و…» در حال حذف و افتادن است. انتخاب تیتر و طرحِ عالی از نقاط قوت این مطلب به حساب می آید چراکه روزنامه سعی داشته در قالب تیتر، متن و طرح، انتقاد خود را از چنین مسئله ای بیان کند و طراح آن؛ هادی حیدری هم به خوبی توانسته است این مسئله را به تصویر بکشد.

روز جمعه ۱۰ آبان ماه تیم فوتبال تراکتورسازی و استقلال در ورزشگاه یادگار امام تبریز دیدار داشتند که با حاشیه هایی همراه بود از جمله اینکه گفته شد، در چند نوبت از بازی تماشاگران تیم فوتبال تراکتورسازی با سلام نظامی از دولت ترکیه در مقابل کردهای سوریه حمایت کردند و به شدت به «کردها» و «وریا غفوری»، بازیکن کردزبان استقلال که مدتی پیش در حمایت از کرد‌های سوریه در برابر تهاجم ترکیه موضع‌گیری کرده بود، تاختند. روزنامه همدلی به بهانه چنین حرکتی، پیامد تلخ برخی رفتارهای ساختارشکنانه را بررسی کرد و در تیتر کوتاهی از «وحدت در سیبل» نوشت. روزنامه توضیح داد که شعارهای تفرقه آمیز و رفتارهای ساختار شکنانه قبلاٌ هم در استادیوم تبریز رخ داده و به رویه ثابت این تماشاگران تبدیل شده است. به همین دلیل تاکید کرد که «بازی فوتبال در همه کشورهای جهان به مکانی برای پیوند ملت‌ها و حتی حذف و نابودی دشمنی و خصومت دولت‌ها تبدیل شده است. وقتی که رسالت این ورزش حفظ یکپارچگی است، باید جلوی شعارهای ساختارشکنانه را گرفت و نگذاشت که زمین فوتبال عرصه‌ای برای بداخلاقی و رفتار تفرقه‌آمیز تبدیل شود.»

روزنامه جام جم هم در عکس یک به رشد قارچ گونه گالری ها در تهران اعتراض کرد و توضیح داد که این رشد قارچ گونه نه تنها کمکی به هنر تجسمی نبوده بلکه به شغلی کاذب تبدیل شده که هیچ نظارت جدی بر عملکرد آنها وجود ندارد». البته روزنامه به تزئینی بودن عکس انتخاب شده اشاره کرده و در تیتری انتقادی از «اجاره دیوار، روزی یک میلیون!» خبر داد و انتقاد کرد که «برگزاری نمایشگاه روزگاری برای هر هنرمند جوان آرزویی بود بزرگ و دست نیافتنی. باید کار می‌کرد و سطح آثارش را به جایی می‌رساند که رضایت و توجه گالری‌دار و برخی استادان مرتبط با فعالیت هنری اش را جلب کرده و برسد به مرحله برآورده شدن آرزویش، اما حالا فاصله‌ها خیلی کوتاه شده. هر هنرجو و حتی نیمه‌هنرجویی می‌تواند نمایشگاه برگزار کند، آنقدر که می‌شود گفت، این آرزو دیگر آرزو نیست، اما نتیجه و ثمری هم برای صاحب آثار ندارد…».

البته روزنامه ضمن اشاره به تبعات چنین کاری، علاوه بر مقصر دانستن هنرجویان جوان کم تجربه، به نقش انفعالی دفتر تجسمی وزارت ارشاد هم اشاره داشت و توضیح داد که « نمی‌توان از نقش منفعل دفتر تجسمی وزارت ارشاد هم چشم پوشی کرد. دفتری که طی سال‌های گذشته بیشتر به نظارت محتوایی آثار مشغول شده و بعد هنری آنها را تا حد زیادی نادیده گرفته است. در حالی که باید شرایط را به سمتی ببرد تا گالری دارها صنفی منسجم داشته باشند و هر‌کدام طبق تعرفه‌های حرفه‌ای مشخص عمل کنند، نه این‌که از هنرمند ورودی گرفته و مانند مردم عادی بشوند تماشاگر آثار به نمایش درآمده! »

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here