زمان انتشار : ۹ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۴ | کد خبر : 487978 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش میدانی«ایران» از تبعات تولدهای لاکچری نوزادان/ پیشنهاد«همشهری» برای بهترین محل سرمایه گذاری/ هشدار«آفتاب یزد» به خطرات ازدیاد فرونشست در تهران

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، این روزها با فرا رسیدن هشتمین روز از هشتمین ماه سال ۹۸ اخبار مربوط به دستکاری در تاریخ تولد بحث داغ رسانه ها شده که با واکنش هایی هم همراه بود. «زایمان های رُند» تیتر عالی روزنامه ایران درباره تولد لاکچری نوزادان در برخی از بیمارستان های خصوصی است. فریبا خان احمدی، خبرنگار روزنامه ایران در گزارش اش توضیح داده است که « خبر تاریخ تولدهای لاکچری نخستین بار ۸/۸/۸۸ مطرح شد، بعد از آن تاریخ معروف «لاکچری» هر وقت تقویم روزهای خاصی را نشان می‌دهد صف‌های طولانی زایمان نیز در بیمارستان‌ها ایجاد می‌شود. مشاهدات میدانی ما نیز حکایت از افزایش زایمان‌ها در دومین هفته آبان دارد. مادرانی که به نظر می‌رسد حتی با وجود خطرات احتمالی برای سلامت نوزاد‌شان به این راحتی‌ها از تاریخ ۸/۸/۹۸ نگذشته‌اند و با اصرار زیاد تاریخ زایمان را دو هفته زودتر یا دو هفته دیرتر جابه‌جا کرده‌اند. گزارش‌های میدانی ما نشان می‌دهد که انتخاب تاریخ رند برای انجام عمل سزارین اغلب به این دلیل اتفاق می‌افتد که پدر و مادر به‌خاطر هماهنگی با تاریخ تولد پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، سالگرد عقد و عروسی و… نوزادشان را در تاریخ‌های ویژه‌ای به دنیا می‌آورند و تاریخ سزارین را بر اساس آن انتخاب می‌کنند. موضوعی که از آن به‌عنوان دستکاری یا جابه‌جایی تاریخ تولد نام برده می‌شود و به گفته مدیران وزارت بهداشت، هر گونه دستکاری در تاریخ تولد نوزادان نه فقط میزان بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را افزایش می‌دهد بلکه منجر به اختلالات تنفسی، نارسایی قلبی، ریوی و آسیب‌های مغزی به نوزاد نیز می‌شود.»

«سرمایه گذاری های پربازده» تیتر توجه برانگیز روزنامه همشهری است و سعی کرده توضیح دهد در شرایطی که میانگین نرخ تورم سالانه به ۷/۴۲ درصد رسیده برای حفظ ارزش دارایی های نقدی چه باید کرد و به دنبال پاسخگویی به این سوال باشد که بهترین محل برای سرمایه گذاری کجاست؟ با توجه به شرایط اقتصادی و نوسان های سرمایه گذاری در ایران، پرداخت روزنامه به این مسئله و معرفی بهترین محل برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش دارایی های نقدی می تواند در آگاه بخشی به مردم نقش موثری داشته باشد.

« شاه کلید فرونشست زمین در تهران» گزارش خوب روزنامه آفتاب یزد از دلایل به وجود آمدن فرو چاله در سطح شهر تهران است. در این گزارش اخباری از مناطق بحران خیز تهران که می تواند در هنگام بارندگی حادثه آفرین باشد، آمده است که هشدار خوبی برای نهادهای تصمیم ساز است. مهدی زارع زمین شناس در رابطه با موضوع فرونشست شهر تهران و خطرات ناشی از آن به آفتاب یزد گفته تهران و همه استان‌های مربوط به آن هر سال با چند میلیمتر فرونشست رو به رو هستند که این فرو نشست‌ها در مناطق غرب و جنوب غرب تهران با شدت بیشتری رو‌به‌رو است. دلیل عمده آن تخلیه آب‌های زیر زمینی و حفر چاه‌های عمیق و کشیدن بار خارج از توان از آبهای زیرزمینی است. او توضیح داد« مسئله دیگری که به غیر از کشاورزی موجبات فرونشست زیاد در تهران را فراهم کرده است، بار جمعیتی است که در سال‌های اخیر به این شهر تحمیل شده، به طوری که از فاصله زمانی سال ۶۸ تا ۹۸ جمعیت تهران نزدیک به ۳ میلیون نفر افزایش یافته است. این مقدار بار جمعیتی عملاً فراتر از توان آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی است که در این منطقه وجود داشتند. بنابراین فراهم کردن آب و تامین آب از چاه‌ها تعادل را در محیط به هم زده است، در واقع می‌توان گفت تمرکز جمعیت در تهران و استانهای شهر تهران شاه‌کلیدی است که فرو نشست شهر تهران را رقم زده است.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here