زمان انتشار : ۸ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۵:۰۷ | کد خبر : 487951 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از عذرا فراهانی؛ فعال رسانه ای

عذرا فراهانی؛ فعال رسانه ای/ عکس از مجید خواهی

شفقنا رسانه– شنیدن خاطرات اصحاب رسانه از زمان ورودشان به عرصه خبررسانی علاوه بر بازتابی از چالش‌ها و مسائل آنان در زمان خود، می‌تواند تجربه‌ای وزین برای نسل جدید خبرنگاران باشد تا از زوایای دیگری به کار رسانه‌ای نگاه کنند و آن را به کار بگیرند. این تجربه علاوه بر بهره گیری خبرنگاران، می‌تواند برای مدیران رسانه‌ای هم کاربرد داشته باشد تا با نگاهی به نقاط ضعف و قوت رسانه خود، در راستای اصلاح و انتشار مطالب اثرگذار قدم بردارند.

این بار شفقنا میزبان عذرا فراهانی از فعالان رسانه ای بود. فراهانی که در اوایل سال ۷۱ به هفته نامه حوادث معرفی می شود، بعد از دو ماه به دلیل داشتن روحیه و تلاش بالا، خبرنگار اخبار مربوط به دادگستری می شود. البته در یک سال اول فعالیتش در این بخش فقط «خبر بیار» بود و در سال های اول نزد افرادی چون یونس شکرخواه، شهامی پور، فریدون صدیقی، مرتضی کریمیان و… با فنون خبرنویسی و کار خبری آشنا می شود.

بعد از آن فراهانی وارد روزنامه ایران می شود و در نزد محمد بلوری اخبار مربوط به دادگاه ها را پوشش می دهد. بعد از روزنامه ایران برای چند هفته نامه از جمله  «پیک آزادی» ، هفته نامه «تلاش» و… کار می کند. البته همزمان با این فعالیت ها در مجله «روزهای زندگی» داستان های کوتاه جنایی هم می نویسد.

این فعال رسانه ای در سال ۷۵ وارد روزنامه «سلام» می شود. اگرچه در این روزنامه هم خبرنگار دستگاه قضا بود ولی کارش فراتر از بخش حوادث می رود و تمامی دادگاه ها را پوشش می دهد. او زمانی که در روزنامه سلام فعالیت می کرد، در جشنواره های مطبوعات شرکت می کند و دو سال به عنوان خبرنگار نمونه شناخته می شود که این را مدیون تلاش بزرگان و افرادی چون یونس شکرخواه، شهامی پور، فریدون صدیقی، مرتضی کریمیان و…  می داند.

فراهانی که دبیری سرویس حوادث روزنامه «آفتاب امروز» را هم در کارنامه خود دارد بعدها  عضو شورای سردبیری روزنامه هایی چون «یاس نو»، «وقایع اتفاقیه» و «اقبال» می شود و آخرین فعالیت خبری اش در روزنامه «توسعه» است.

او از سال ۷۹ شروع به جمع آوری اسناد و پرونده های مطبوعاتی در دادگاه ها می کند. به عبارتی با وحید پور استاد به صورت جداگانه پروژه ای انجام می دهد و برخی از پرونده های مطبوعات مثل «سلام»، «آوا»، «خرداد» و… را که به دادگاه رفته و لغو امتیاز شده اند، در قالب کتاب در می آورد. به عبارتی با اسناد و مدارک نشان می دهد که ماجرای این پرونده چه بود و به کجا ختم شد.

فراهانی در کنار این کار به گردآوری اسناد تمامی دادگاه های مطبوعات می پردازد و می گوید: اگر کتاب اسناد و پرونده های مطبوعاتی ایران در دهه ۷۰ را که سه جلد است در دست بگیرید چیزی حدود ۹۵ درصد از جلسات محاکم، آرای دادگاه ها، آرای تجدید نظرها را می بینید.

او همچنین مجموعه پرونده های مطبوعاتی ایران در دهه ۸۰ را  هم در سال ۹۶ منتشر می کند و در حال حاضر مشغول گردآوری اسناد پرونده های مطبوعاتی دهه ۹۰ و دهه ۶۰ است.

فراهانی در سال ۹۳ نشریه «دنیای قلم» را منتشر می کند که بخش اعظمی از شکستش در این نشریه را ناشی از سیاست های نادرست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می داند.

فراهانی، دکترای فرهنگ و ارتباطات، کارشناس ارشد علوم ارتباطات و کارشناس حقوق و روان شناسی را در کارنامه علمی خود دارد. همچنین او چند دوره با رای جامعه مطبوعاتی به عنوان بازرس و عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران انتخاب شد. او در حال حاضر عضو هیات مدیره انجمن صنفی مدیران رسانه و رئیس هیات مدیره انجمن راز (رسانه، اندیشه و زن) است.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here