زمان انتشار : ۷ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۰:۱۸ | کد خبر : 487890 |

سواد رسانه ای طلیعه ای برای پیوستن به پویش های سایبری

شفقنا رسانه- امیر حسین عباسی*: پرداختن بیش از حد به یک موضوع در فضای سایبری و کمپین های مختلف، عادت این روزهای فعالان این فضا شده است‌. بطور متوسط در هفته پنجاه پویش مختلف راه اندازی می‌شود و در نهایت پویش هایی به ظاهر موفق تر است که با حاکمیت مخالفت کند و هفته سایبری خود را به پایان می رسانند.

در بسیاری از این پویش ها مخاطب اصلاً علت مخالفت یا موافقت خود را نمی داند و طبق نظریه «مارپیچ سکوت» فقط موافقت ها و مخالفت های بی دلیل و پیرو گونه از خود نشان می دهد.

بطور مثال، پایه ثابت یکی از همین پویش ها، موضوعِ پرداختن به حقوق حیوانات است. پویش هایی نظیر، نه به شکار حیوانات یا احترام به حقوق حیوانات و از این قبیل پویش ها، در حالی‌که به ندرت، شرکت کنندگان و کامنت گذاران این پویش ها ، خودشان اندک اطلاعی از حقوق حیوانات دارند و فقط صرف مثلا روشنفکری به این پویش ها می‌پیوندند، بسیاری از آنها گمان می کنند حفاظت از حیوانات به معنای عدم شکار آن ها است.

وقتی با آن ها به گفتگو می پردازیم با این جمله مواجه می شویم که نسل این حیوانات در حال انقراض است. اما هیچ درکی از انقراض و مفاهیم تنوع زیستی ندارند، اما باید بدانیم برخی حیوانات، با وجود عمرهای طولانی اگر هنوز در جامعه خود باشند، نه اجازه تولید مثل به جوانترها می دهند و نه غذایی برای همنوعان خود باقی می گذارند.
پس در این مواقع، شکار به دلیل حفاظت از خود آن‌ها است، جالب این است که درسراسر دنیا موضوعاتی شبیه شکار، دارای رکورد هم است، اما در ایران به دلیل ترویج ندادن مطالبی از این دست در رسانه ها و نبود آموزش هایی در محیط خانواده، مدرسه و دیگر نهادهای اثر گذار در این حوزه، شاهد نفی آن در افکار عمومی هستیم .

اما راه حل این جوزدگی ها تنها و تنها اندکی تفکر و مشورت با افراد خبره در حوزه مربوط به آن است. همواره به خاطر داشته باشیم اگر قرار است به پویشی ملحق شویم، قرار است چه چیزی به دست بیاوریم و چه چیزی را از دست دهیم؟ بعد از این سنجش ساده، اگر دیدیم که فقط زمان می دهیم و نفرت می‌گیریم، ادامه ندهیم، اما اگر پویشی متعالی در پیش رو ما باشد، به آن می پیوندیم. در اینجا ضرورت بالا بردن سواد رسانه ای برای کاربران الزامی و اهمیت دو چندان دارد. تا بی دلیل به هر پویشی نپیوندیم و تنور آنها را داغ نکنیم .

*کارشناس ارشد علوم ارتباطات

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here