زمان انتشار : ۶ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۲ | کد خبر : 487870 |

ویترین روزنامه ها/ سوژه پردازی جالب«هفت صبح» در تیتریک/ تحلیل«شرق» درباره کاندیداهای انتخابات ۹۸/ موضع گیری«رسالت» علیه به کارگیری پرستاران خارجی

شفقنا رسانه- با توجه به تعطیلی رسمی روز یکشنبه و سه شنبه رویه همیشگی تمایل به روحیه کم کاری با بهانه میان تعطیلی به جان روزنامه ها افتاد و روزنامه هایی چون همشهری، ابتکار، ایران، سازندگی، آفتاب یزد، اعتماد، ستاره صبح، روزان، صبح نو، سیاست روز، اطلاعات، جوان، جمهوری اسلامی، همدلی، خراسان، فرهیختگان، کیهان و آرمان ملی هم به استقبال تعطیلات رفتند و تنها روزنامه هایی چون رسالت، شرق، دنیای اقتصاد و هفت صبح منتشر شدند.

به گزارش شفقنا رسانه،  روزنامه هفت صبح که ذائقه مخاطب را در روزهای بین تعطیلی به درستی تشخیص می دهد در تیتر یک امروز گزارشی از کافه بازار در گوشی های اندرویدی تهیه کرد و در تیتر خوبی عنوان کرد:« اپلیکیشن های پولساز ایرانی». در این گزارش، خبرنگار مروری بر آمار دانلود برنامه های مختلف کاربران داشته که جالب و خواندنی است. در یکی از قسمت های متن به درصد کاربران هر برند تولید کننده گوشی های هوشمند اشاره شده که سامسونگ و هوآوی مجددا سرلیست این بخش هستند. در بخشی دیگر به ساعت پیک خرید اشاره شده که «طبق گزارش کافه بازار، اکثر کاربران کافه اگر بخواهند برنامه خریداری کنند تقریبا طی ساعت های ۱۰ و ۱۱ صبح اقدام به خرید برنامه می کنند اما در مقابل خرید بازی به ساعت های پایانی روز موکول می شود و کاربران این مارکت پلیس ساعت ۱۰ و ۱۱ شب سراغ خرید بازی می روند.» از قسمت های خواندنی این گزارش تغییر ذائقه کاربران است که علاقه کاربران به برنامه های ورزشی، آب و هوا، آشپزی و رستوران و همچنین خبر و رسانه به شدت کاهش یافته و در سویی دیگر برنامه های آموزشی، ماجراجویی، شبیه سازی، رانندگی، اکشن، تفننی، رفت و آمد و عکاسی افزایش پیدا کرده است. روزنامه با مروری ساده بر گزارش کافه بازار گزارشی جالب از فعالیت این روزهای کاربران در گوشی های اندروید منتشر کرده که می تواند در این ایام برای مخاطب قابل توجه باشد.

روزنامه شرق تیتر یک خود را به گمانه زنی ها درباره نامزدی مطهری، پزشکیان و قاضی زاده هاشمی در انتخابات ۹۸ اختصاص داد و در تیتری سوالی نوشت:« سرلیست اصلاح طلبان چه کسی است» در بخشی از این گزارش آمده«نام‌هایی که در روز‌های اخیر به گوش می‌رسد، خود حکایت از نبود شخصیتی محوری میان اصلاح‌طلبان است. برای مثال علی مطهری با وجود تمام نقاط قوتی که دارد، هنوز اصرار دارد که اصلاح‌طلب نیستم. شنیدن اسم سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی که از عجایب است؛ زیرا او هیچ‌گاه اصلاح‌طلب نبوده است. نکته دیگر آنکه اگرچه گفته می‌شود عارف برای برنامه‌ریزی بر انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ در صحنه انتخابات مجلس حاضر نمی‌شود، اما این احتمال هم وجود دارد که ترغیب او به کناره‌گیری از مجلس با وعده ریاست‌جمهوری، زمینه انزوای سیاسی او و عبور از عارف را ایجاد کند.»

«پرستاران وارداتی!» سوژه انتقادی روزنامه رسالت است که در گفتگو با کارشناسان به بررسی موضوع به‌کارگیری پرستاران خارجی پرداخت و توضیح داد که «در کشاکش و جدال میان مطالبات پرستاران و خواست و نظر وزارت بهداشت، «تدوین پیش‌نویس اولیه آیین‌نامه جذب پرستاران خارجی»، ما را در بهت و حیرت تاریخی فرو برد، هرچند معاون پرستاری وزارت بهداشت آن را از اساس تکذیب کرد، اما انگار این تکذیب، نمادین بود و به نوعی اصل ماجرا را تأیید می کرد. «مریم حضرتی» معاون پرستاری وزارت بهداشت، با بیان این عبارت که «در استان‌های مرزی تقاضا برای پرستار وجود ندارد»، نخستین چراغ سبز را نشان داد و تأکید کرد: «چنانچه پرستار بیگانه در این مناطق تقاضای کار کند ما مجوزهایش را صادر خواهیم کرد.» اما پس از اینکه با واکنش افکار عمومی روبه رو شد، به منظور دفاع از حقون پرستاران ایرانی، حق آنان را در جذب و استخدام محفوظ دانست و تدوین این آیین‌نامه‌ را اقدامی در جهت رفع موانع قانونی برای جذب پرستاران خارجی عنوان کرد. ناظر بر سخنان حضرتی، «اگر در یک منطقه هم پرستار ایرانی جویای کار داشته باشیم هم پرستار خارجی، اولویت با ایرانیان است، هرچند که در این آیین‌نامه جدید نیز پرستاران اتباع بیگانه جذب استخدام رسمی دولت نمی‌شوند.»»

روزنامه دنیای اقتصاد در یکی از مطالب فرعی خود گزارشی مهم و خواندنی دارد که به بررسی شباهت ها و تفاوت های پایان رونق سهام سال های ۹۸ و ۹۲ پرداخت و توضیح داد که بازار سهام از اواخر مهر وارد فاز اصلاحی شد و تحلیلی مبنی بر مقایسه رفتار بورس تهران با پایان رونق سال ۹۲ رایج شد. در نگاه کلی، جهش سودآوری ناشی از رشد نرخ ارز و تورم در کنار ورود پرشتاب پول‌های تازه شباهت‌های انکارنشدنی دو دوره یادشده است. اما در جزئیات تفاوت‌های محسوسی بین شرایط سهام امسال با سال ۹۲ وجود دارد که بدون توجه به آنها احتمال انحراف در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد. این روزنامه در تیتر از «سه الگوی بورس بازی در دوران اصلاح» نام برد و عنوان کرد که «گروه اول شامل کسانی است که با مشاهده نخستین نشانه های زیان با سرمایه خود از بازار فرار می کنند و احتمالاً تا اوج گیری بعدی قیمت ها نظری به بورس نمی اندازند، گروه دوم را سهامدارانی تشکیل می دهند که احتمالاً بخش مهمی از سرمایه خود را نقد کرده و برای یادگیری بیشتر و درس از اشتباهات گذشته با دقت معاملات را رصد می کنند و دسته دیگر بورس بازانی هستند که بر عدم تغییر فضا اصرار دارند و همچنان با ریسک بالا معاملات خود را بدون توجه به معاملات جدید ادامه می دهند». دنیای اقتصاد، مخاطب مطلب خود را گروه دوم و سوم عنوان کرد تا بتوانند با تکیه بر جزئیات در فضای مبهم این روزها تصمیم گیری صحیح تری انجام دهند.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here