زمان انتشار : ۵ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۳۵ | کد خبر : 487857 |

پور محمدی: حذف یارانه نشریات الکترونیکی از نقاط مثبت شیوه نامه یارانه مطبوعات است

شفقنا رسانه– مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه «روزان» توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و به تبع آن شرایط اقتصادی مطبوعات و حذف نشریات الکترونیکی از شمول یارانه را از نقاط مثبت این شیوه نامه می داند و تاکید می کند که در نظر گرفتن سقف حمایتی هم نقطه قوت این پیش نویس است که باید هم شامل تعداد نشریات حمایتی و هم شامل میزان حمایت از هر کدام از نشریات شود.

شمسی پورمحمدی مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه «روزان» درباره پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات در سال ۹۸  به شفقنا رسانه می گوید: استناد این شیوه نامه به مصوبه سال ۸۸ هیئت وزیران است و هدف آن نیز به طور ضمنی ارتقای کیفیت مطبوعات در نظر گرفته شده است. در عین حال فرمول حمایتی شیوه نامه هفت مؤلفه دارد که تنها یکی از آنها ضریب کیفی است. کیفیت در مطبوعات نیز، در حوزه محتوا و ارتباط آن با مخاطب تعریف می شود و تعریف مشخصی دارد که شامل زبان، ادبیات، سبک، گرافیک و سایر مؤلفه های تخصصی است. در حالی که در شیوه نامه رویکرد تخصصی کمتر برجسته شده است.

او ادامه می دهد: به همین منظور اگر به جای اولویت های موضوعی، اولویت های تخصصی جایگزین شوند، به هدف مورد نظر نزدیکتر می شویم. به این معنا که با هدف توسعه ملی و توسعه فرهنگی، رویکردهای تخصصی مانند تولید، اشتغال، گردشگری، محیط زیست، زنان، سبک زندگی و سایر مباحث اجتماعی و فرهنگی برجسته شوند و به تناسب در هر روزنامه یا نشریه ای مورد توجه قرار گیرند.

صاحب امتیاز روزنامه «روزان» در ادامه به بیان نقاط قوت و ضعف این پیش نویس اشاره می کند و توضیح می دهد: از نقاط مثبت شیوه نامه می توان به توجه آن به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و به تبع آن شرایط اقتصادی مطبوعات اشاره کرد. دیگر اینکه در این شیوه نامه نشریاتی که به صورت دیجیتال منتشر می شوند از شمول یارانه حذف شده اند که این هم یک نکته مثبت است. مورد دیگر در نظر گرفتن سقف حمایتی است که به نظرم باید هم شامل تعداد نشریات حمایتی و هم شامل میزان حمایت از هر کدام از نشریات شود. فراموش نکنیم به اندازه ای که نگران توزیع فقر در جامعه و ترویج آن در فرهنگ عمومی هستیم باید نگران توزیع رانت در جامعه مطبوعات و نخبگان سیاسی و رسانه ای نیز باشیم. رانت سیاسی نیز بدترین نوع رانت است که گریبانگیر جامعه کنونی و مطبوعات است. هدف شیوه نامه باید هدفمند نمودن توزیع یارانه ها باشد و با توجه به اهداف ذاتی رسانه ها تعیین و تنظیم شود. آنچه مطبوعات را از وظایف و اهداف ذاتی خود دور نگه داشته، همین سیطره دوگانه معیوب و فساد زاست که در دو قطب به هم پیوسته سیاسی و اقتصادی تعریف می شود.

پور محمدی به بیان پیش بینی آینده این شیوه نامه می پردازد و می گوید: به نظرم در جامعه ای که ما زندگی می کنیم همه چیز در حرف و روی کاغذ خیلی خوب است ولی مهم این است که بتوانیم آن حرف ها، ضوابط و یا قوانین را خوب هم اجرا کنیم. شیوه نامه نیز چنانچه درست اجرا شود خوب است. یعنی همه چیز بستگی به اجرای درست و مطلوب یا حرکت در مسیر اجرای مطلوب دارد. در این زمینه هم چنانچه مدیران و کارشناسان بیطرف، کارآمد و مستقل در راس کار باشند و از قدرت تصمیم گیری لازم برخوردار باشند، مساله مهمی است که  در شرایط کنونی این مهم نیز تا حدود زیادی برآورده شده است.

با این حال بهترین روش حمایت از رسانه ها چیست؟ مدیر مسئول روزنامه روزان پاسخ می دهد: من فکر می کنم مطبوعات ما مثل طفلی هستند که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند. دولت مطابق وظایف قانونی خود موظف است شرایط را برای توسعه و رشد مطبوعات مهیا کند، ولی وابستگی مطبوعات به کمک های دولتی به شکل و شیوه کنونی، در نهایت آنها را از رشد و توسعه و ورود به بازار رقابت  باز می دارد. توجه داشته باشیم، اینکه بخواهیم برای حمایت از مطبوعات آنها را دسته بندی کنیم و گزینشی عمل کنیم، این اساسا با اهداف مورد نظر در توسعه مطبوعات مغایرت دارد. هر چقدر دولت به وظیفه ارشادی و حمایتی خود نزدیکتر شود و از اعمال سلیقه و دخالت در حوزه اجرا پرهیز کند، هم به نفع خودش است و هم به رشد مطبوعات کمک می کند. در عین حال با این نظر هم که کار داوری درباره مطبوعات را به کسانی بسپاریم که خودشان ذینفع هستند، شدیداً مخالفم. این هم از عدالت دور است و هم اساسا کار غیر حرفه ای و به عبارتی نقض غرض است. به نظرم کارگروه های تخصصی، ادواری و انتخابی یکی از شیوه های مناسب برای این هدف هستند که خوب است در تشکیل کارگروه ها مد نظر قرار گیرند. به هر حال هم اکنون ما در ابتدای مسیری هستیم که امیدواریم نتیجه اش رشد و توسعه مطبوعات مستقل و حرفه ای باشد.

 

مطالب مشابه:

صالح آبادی: اختصاص ضریب کیفی، مهم ترین شاخصه شیوه نامه جدید یارانه مطبوعات است

سردبیر «سیاست روز»: شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات برای بسیاری از روزنامه‌ها هزینه زاست

سردبیر «همشهری»: به جای پرداخت یارانه به فکر تقویت جایگاه حرفه ای خبرنگاران باشیم

رحمانیان: پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات، یک گام رو به جلو است

سیامک رحمانی: یارانه مطبوعات فساد آور است/ نظارت بر نحوه تخصیص یارانه را بر عهده انجمن صنفی مطبوعات بگذارند

بررسی شیوه نامه جدید مطبوعات در گفتگو با بهروز بهزادی/ یارانه رسانه ای فساد آور است

مدیر مسئول«آفتاب یزد»: تعیین ضریب کیفی در شیوه نامه جدید مطبوعات یک گام رو به جلو است

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here