زمان انتشار : ۲ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۳۳ | کد خبر : 487792 |

ویترین روزنامه ها/ هشدار به موقع«اعتماد» به دولت در خصوص انتقال آب از دریای «خزر به فلات مرکزی ایران»/ پیش بینی«ابتکار» از خسارت های وقوع زمین لرزه در «تهران»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران همچنان یکی از سوژه های اصلی رسانه هاست. روزنامه اعتماد هم امروز در اقدامی خوب تیتر و عکس یک خود را به انعکاس نظر متخصصان آب و محیط زیست در خصوص این طرح اختصاص داد و در تیتر هشدار دهنده ای عنوان کرد:« دولت محترم، لطفا صدای کارشناسان را بشنوید». روزنامه در ابتدا به پیشینه و تصویب این طرح در زمان احمدی نژاد و مخالفت ها در همان دولت اشاره کرده و در ادامه توضیح داده که بر خلاف آنچه برخی مسوولان تبلیغ می‌کنند؛ مخالفت با طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران صرفا محدود به نمایندگان استان‌های شمالی یا مخالفان سیاسی دولت نیست و مرور دیدگاه‌های کارشناسی روشن می‌کند که منتقدان بیشتر نگاه تخصصی دارند و کمتر از منظر رقابت سیاسی با دولت مستقر نقدهای‌شان را طرح کرده‌اند چرا که همین نقدها عینا در دولت محمود احمدی‌نژاد هم مطرح شده بود. تبعاتی چون ناپایداری زمین، بالا رفتن شوری آب، هزینه های هنگفت و نبود برنامه مشخصی برای چشم انداز صنعتی سمنان، از مخاطراتی است که کارشناسان به آن اشاره کرده اند. ضروری است برای پیشگیری از این مخاطرات، روزنامه ها قبل از وقوع بحران به صورت مستمر به انعکاس نظرات متخصصان به دور از جنجال های سیاسی بپردازند.

روزنامه ابتکار گزارش مهمی درباره خطر بافت های فرسوده در پایتخت تهران کار و در تیتر خوبی که با عکس تناسب دارد، نوشت: «تهران روی خطِ خطر». روزنامه توضیح داده است هربار که زمین‏ لرزه‌ای با مقیاس‌های بزرگ در اعماق زمین، یکی از استان‌های کشور را به لرزه می‌اندازد، این خطر که تهران چگونه قرار است با زلزله مواجه شود، در اذهان زنده می‌شود. مدل‏سازی‌های زمین‌لرزه تهران پیش‌بینی کرده‌اند که اگر در شب حادثه‌ای رخ دهد ۸ میلیون نفر و اگر در روز حادثه‌ای رخ دهد ۱۲ میلیون نفر از آن متاثر خواهند شد. افرادی که به حتم بیش از ۴ میلیون نفر از آنها را ساکنان بافت‌های فرسوده و ناپایدار تشکیل خواهند داد. مناطقی که سال‌هاست در انتظار نوسازی هستند اما این کار به کندی نوسازی چند‏ساله پلاک به پلاک خانه‌های قدیمی این مناطق انجام می‌شود.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here