زمان انتشار : ۱ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۲۴ | کد خبر : 487746 |

مدیر مسئول«آفتاب یزد»: تعیین ضریب کیفی در شیوه نامه جدید مطبوعات یک گام رو به جلو است

شفقنا رسانه- مدیر مسئول روزنامه«آفتاب یزد» با پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات۹۸ از حیث شاخص هایی چون ضریب کیفی، اولویت های محتوایی و توزیع روزنامه ها موافق است و می گوید تعیین این شاخص ها یک گام رو به جلو است.

منصور مظفری مدیر مسئول روزنامه «آفتاب یزد» به شفقنا رسانه می گوید: شیوه نامه جدید به صورت صد در صدی مورد قبول یا انتقاد من نیست. بالاخره این شیوه نامه خالی از اشکال نیست. ولی نسبت به گذشته می تواند یک گام رو به جلو در رابطه با هدفمند کردن یارانه ها و آگهی ها باشد. یکی از نکات خوب این شیوه نامه تعریف و مشخص شدن روزنامه ها است. تعریف ما از روزنامه این است که هر روز باید منتشر شود نه اینکه در بین تعطیلی منتشر نشود و یا اینکه روزهای پنج شنبه منتشر نشود و مدیر مسئول با بهانه هایی چون نداشتن کاغذ روزنامه اش را چاپ نکند.

او ادامه می دهد: به نظرم روزنامه باید روزهای جمعه هم منتشر شود. فکر می کنم بیشترین اعتراض به این شیوه نامه از سوی نشریاتی است که روزهای پنج شنبه روزنامه چاپ نمی کنند و با شاخص کیفی مورد نظر در این شیوه نامه معترض هستند.

مظفری با اشاره به شاخص توزیع روزنامه در این شیوه نامه بیان می کند: از طرفی دیگر روزنامه باید دیده شود. ولی وقتی روزنامه ای در کیوسک های مطبوعاتی نباشد و یا در استان ها و شهرستان ها دیده و توزیع نشود، نمی توان عنوان روزنامه را بر آن گذاشت. هر چند در بعضی از استان ها مشکل حمل و نقل برای توزیع داریم، ولی باید حداقلی را برای توزیع روزنامه خودمان در نظر بگیریم. مثلا اگر۳۱ استان داریم در ۲۴ استان توزیع صورت بگیرد. با این مورد هم در شیوه نامه خیلی از دوستان مشکل دارند و به شیوه نامه انتقاد می کنند.

او با توضیح درباره توجه شیوه نامه به اثر گذاری روزنامه ها می گوید: ما شاهد هستیم که تیراژ روزنامه ها پایین آمده ولی روزنامه ها باید تاثیر گذاری خود را در جامعه داشته باشند. صرف اینکه مجوز و دفتر روزنامه ای داشته باشند،  برای حفظ یک رسانه کافی نیست. روزنامه باید اطلاعات دست اول برای اطلاع رسانی داشته باشد.

این مدیر مسئول ادامه می دهد: اینکه حرف از قطع شدن یارانه می زنیم، به این منظور است که اگر مدیر مسئولی توان چاپ روزنامه را دارد و روزنامه اش فروش دارد و می تواند ملزومات چاپ فراهم کند و نیروی کار حرفه ای بگیرد، در این صورت می تواند متکی به یارانه نباشد البته من به همه روزنامه هایی که حتی در یک صفحه و نامنظم هم چاپ می شوند، احترام می گذارم و برایم ارزشمند هستند.

مظفری می گوید: حال که دولت محترم توانایی تنظیم بازار کاغذ و زینک را ندارد باید، حمایتی از روزنامه کند که چراغ آن روشن بماند و از طرفی دیگر رسانه ها هم باید رسالت اصلی خود را که اطلاع رسانی است، حفظ کنند.

او درباره بهترین راه حمایت از رسانه ها تصریح می کند: بهترین راه حمایت این است که دولت، بازار کاغذ و زینک را مدیریت کند، دست دلالان را کوتاه کند و رانت آگهی های دولتی را هم بردارد.

صالح آبادی: اختصاص ضریب کیفی، مهم ترین شاخصه شیوه نامه جدید یارانه مطبوعات است

سردبیر «سیاست روز»: شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات برای بسیاری از روزنامه‌ها هزینه زاست

سردبیر «همشهری»: به جای پرداخت یارانه به فکر تقویت جایگاه حرفه ای خبرنگاران باشیم

رحمانیان: پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات، یک گام رو به جلو است

سیامک رحمانی: یارانه مطبوعات فساد آور است/ نظارت بر نحوه تخصیص یارانه را بر عهده انجمن صنفی مطبوعات بگذارند

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here