زمان انتشار : ۱ آبان ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۴۲ | کد خبر : 487737 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل آینده نگرانه«آفتاب یزد» به تبعات انباشت زباله در شمال ایران/ تذکر«جوان» به تولید ویدئوی شجریان و قربانی در «ایران مال»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه آفتاب یزد گزارش تکان دهنده ای از بحران انباشت زباله در شمال ایران کار کرد و در تیتر نگران کننده ای نوشت: «شاید تا چند سال دیگر نتوان به شمال سفر کرد!» روزنامه توضیح داده، سال هاست که این صدا از گیلان شنیده می شود: «فکری به حال انبوه زباله ها کنید!» اما گویا گوش شنوایی وجود ندارد و هربار بحث بودجه و مشکلات بیشتر مطرح می شود. در این میان خود اهالی بومی ساکن در بخش های زباله خیز از شرایط ایجاد شده ناراضی هستند. آن ها می گویند در حق ما ظلم و تحمل این وضعیت نابسامان برای ما سخت شده است. اهالی از وجود انبوه مگس ها و حشرات موذی در این منطقه ناراحتند و می گویند مگس ها وارد باغ ها و منازل روستاییان می شوند و آسایش را از آن ها سلب کرده اند. در بخش دیگری از این گزارش تاکیده شده که بیشتر مناطق شمالی کشور تا قبل از گیلان و حتی بعد از گیلان آلوده به زباله است که تردد مداوم و حتی زندگی در این بخش ها مشکلات و بیماری های زیادی می تواند در درازمدت به همراه داشته باشد. مردم مازندران هرچقدر هم که شاکی باشند، باز هم شهرداری بخش های مختلف مدعی است که فضا برای سوزاندن و دفن نداریم و در نتیجه چاره ای نداریم و هر نقطه جدید برای تفکیک زباله ها عمراش خیلی زود به پایان می رسد، چون اشباع می شود و دیگر فضایی برای دفن ندارد. به این دلیل که حجم ورودی و تولید زباله بالا است.

تولید ویدئوی همایون شجریان و علیرضا قربانی برای آلبوم «افسانه چشم‌هایت» در مجموعه تجاری – تفریحی «ایران مال» با انتقاد گسترده اهالی موسیقی و فعالان رسانه‌ای مواجه شده است.  روزنامه جوان هم امروز عکس یک خود را به اقدام این دو خواننده اختصاص داد و در تیتری انتقادی عنوان کرد:«برای ایران بخوانید نه «ایران مال»!». با اینکه تیتر شبیه به بیانیه است اما در متن انتقادهای جدی مطرح شده که قابل تامل است. روزنامه با اشاره به اینکه هنرمندان جایگاه رفیعی نزد مردم دارند این نکته را یادآوری کرده که هنرمند مردمی باید در مکان های عامه پسند به فکر تولید البوم باشد. برای همین مکان هایی چون مقبره حافظ و سعدی را نام می برد که می توانست بهترین مکان برای اجرای آن ها باشد. به همین خاطر انتخاب«ایران مال» از سوی این دو هنرمند را نماد ابتذال سرمایه و انفعال اخلاق و سمبل مصرف و مصرف‌گرایی خوانده است. در بخشی از این متن آمده«چگونه غزل‌های عارفانه تاریخ معرفتی ایران زمین یا ترانه‌های عاشقانه شاعران معاصر را در یک «مال» می‌خوانید؟! لابد از سعدی می‌خوانید که «ما گدایان خیل سلطانیم»؟! یا از حافظ می‌خوانید که «حجاب چهره جان می‌شود غبار تنم»؟! آن هم در جایی که خود حجاب عالم امکان است! یا از احمد شاملو، «درد مشترک» را می‌خوانید؟! کدام درد؟! مشترک با که؟! نه این «کنسرت‌های همایونی» جایی برای مردم نمی‌گذارد و جایی برای اخلاق! بیایید برای مردم بخوانید. قرار بود در خیابان و مقابل مردم اجرا کنید، چه شد که سر از «مال» در آوردید؟!»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here