زمان انتشار : ۳۰ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۸ | کد خبر : 487680 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش آماری جالب«شهروند» از دلایل تنبلی ایرانیان/ انتقاد تحلیلی«رسالت» از خلاء حمایت برای صادرات کشاورزی/ گزارش تکان دهنده ی «جام جم» از پشت پرده شکار پرندگان مهاجر

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «۱۳ساعت می خوابیم پس تنبلیم» تیتر جالب شهروند از بررسی شاخص های تنبلی در ایران به بهانه ۲۰ اکتبر (روز جهانی تنبلی) است. روزنامه در ابتدای این گزارش آماری، به پیشینه این روز در میان مردم جهان به خصوص کلمبیایی ها پرداخته که آن را جشن می گیرند. در ادامه تلاش کرده بر اساس اطلاعاتی که از گزارش مرکز آمار ایران درباره نحوه گذراندن وقت ایرانی ها استخراج کرده، به این نتیجه برسد که تنبلی ایرانیان بالاتر از متوسط جهانی است و تنها کشورهای عربی و آفریقای بیش از ایرانیان دچار تنبلی اند. یکی از نکات قابل تامل این گزارش ارائه راهکار هایی برای غلبه بر تنبلی و بیان عوامل موثر بر تنبلی اجتماعی است که آن را خواندنی کرده است. دسته بندی اطلاعات و آمار از زندگی ایرانیان در ۲۴ ساعت، شاخص تنبلی در کشورهای مختلف جهان در جدول های مختلف از دیگر نکات خوب این گزارش است. سوژه هایی از این دست که بر اساس آمار مراکز مختلف است می تواند جزء موضوعاتی باشد که روزنامه ها دنبال اطلاعات تکمیلی آن بروند و آن را در قالب های مختلف به مخاطب ارائه دهند. به علاوه بر اینکه روزنامه ها قرار نیست تنها صفحات خود را با اخبار مسائل سیاسی و فرهنگی و ورزشی پر کنند گاهی موضوعات مناسبتی از زاویه ای جدید می تواند سوژه خوبی برای آن ها و مخاطب باشد.

رسالت امروز صفحه خوبی بست و تیتر یک خود را به گزارشی از وضعیت صادرات محصولات کشاورزی و ظرفیت ارزآوری آن اختصاص داد و در تیتری صریح نوشت:«کشاورزی در بن بست حمایت». گزارشگر در ابتدا به این نکته اشاره کرده که «متاسفانه نگاه اصلی صادرکنندگان به صادرات محصول کشاورزی با میزان مازاد محصول رابطه مستقیمی دارد؛ یعنی هر چه مازاد محصول بیشتر، صادرات نیز بیشتر. در صورتی‌که هرگز و در هیچ برهه زمانی وجود چنین سیاستی نتوانسته پشتوانه محکمی برای صادرات محسوب شود. هر چند سود و ارزآوری صادرات محصولات کشاورزی به دلیل نوسان قیمت نهاده ها و ارز موجب می شود صادرکنندگان محصولات کشاورزی به سود مورد انتظار بازار دست نیابند، اما اساسا صادرات محصولات کشاورزی در فضای تحریمی، می تواند دستاورد ارزشمندی برای کشور به حساب آید، اما شاهدیم که صادرات بخش کشاورزی جدی گرفته نمی شود و به قولی «بگیر، نگیر دارد.»». بر همین اساس خبرنگار سراغ گفت و گو با عیسی کلانتری معاون اول رئیس جمهور رفت و او هم بی آبی را مهم ترین معضل صادرات محصول کشاورزی در ایران عنوان کرد و گفت«برای برنامه ریزی کوتاه مدت در حوزه صادرات محصولات کشاورزی، تامین کود و تجهیزات کافی مد نظر قرار می گیرد اما برای برنامه ریزی بلندمدت، منابع آبی کشور اجازه نمی دهد ما محصولی را تولید و آن را صادر کنیم.»

روزنامه جام جم گزارش تکان دهنده ای از پشت پرده شکار پرندگان مهاجر در شمال کشور کار کرد و در تیتر خوبی از «مافیای مهاجرکُش» سخن گفت. روزنامه توضیح داد که با آغاز فصل مهاجرت پرندگان، کشتار آن ها هم در فریدون کنار آغاز می شود و براساس ادعای نشریه ساینس «یک میلیون پرنده مهاجر در فصل مهاجرت فقط در یک نقطه از ایران کشته می شوند، به عبارتی افراد محلی روزانه جان ۳هزار پرنده را می گیرند». روزنامه علاوه بر رد استدلال های بیان شده از سوی شکارچیان بومی درباره دلیل این حجم از کشتار پرندگان مهاجر توضیح داده که فریدون کنار تبدیل به مهمانخانه مهمان کش شده است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here