زمان انتشار : ۲۸ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۵ | کد خبر : 487578 |

ویترین روزنامه ها/ راه حل«آفتاب یزد» برای سامان دادن به تب مدرک گرایی در ایران/ پیگیری مسئولانه«شهروند» از تحقق وعده های مسئولان به خانواده های شهدای «پلاسکو»/ بازنمایی زیبای«اطلاعات و جمهوری» از اجتماع عظیم عاشقان حسینی در کربلا

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، آفتاب یزد امروز گزارش خوبی از وضعیت فارغ‌التحصیلان کشور تهیه کرد و در تیتری کلی نوشت:«افزایش فارغ‌التحصیلان بی کیفیت در کشور». جمله ای کلیشه ای که بارها مخاطب آن را شنیده و خوانده است. روزنامه می توانست با توجه به صحبت های کارشناسان در این گزارش آن ها را به صورت سوتیتر در صفحه اول می آورد تا خواننده به داخل متن کشیده شود. امیر محمود حریرچی جامعه شناس علت این مسئله را در این می داند که ما هنوز نمی دانیم در چه رشته هایی نیاز به متخصص داریم. به همین خاطر پیشنهاد «آمایش آموزش عالی» را می دهد. او در ادامه با انتقاد گفت«بزرگترین مشکل ما این است که مدرک گرایی شــکل گرفته و این روزها شــاهدیم که مدرک را برخی مســئولان عالی هم خیلی به رخ می کشند. نتیجه اش هم این شده که شب میخوابیم و صبح بیدار میشویم و میبینیم همه دکترا گرفتند! همین موضوع سبب میشود تا خیلی ها به سمت مدارک جعلی رو بیاورند در واقع برخی مسئولین ما به جای اینکه کارنامه عملکردشان را برای مردم روشن کنند و لیاقت ها و توانایی شــان را به مردم نشان بدهند، مدرک به رخ کشیدند و این موضوع سبب شده تا یک تب مدرک گرایی در جامعه به وجود بیاید. وقتی از بالا همه مدرک گرا و اشــرافی باشند متاسفانه جامعه هم به همان ســمت و سو کشیده می شود، به همین دلیل هم وقتی می گوییم جوانان ما ناامید هســتند دلیل عمده آن این است که تحصیلکرده هستند اما بیکارند!». دغدغه خوبی که روزنامه می تواند با گزارش های مستمر، پرونده ای جامع از آسیب ها و تبعات افزایش فارغ التحصیلان دانشگاه تهیه کند و به ارائه راه حل برای این معضل، پیش روی کارشناسان قرار دهد.

روزنامه شهروند امروز صفحه خوبی بست و در گزارشی پیگیر خواسته های خانواده های شهدای پلاسکو شد و در تیتری صریح و انتقادی نوشت:« سرگردانی خانواده شهیدان راه خدمت». روزنامه در اقدامی خوب پس از گذشت سه سال از حادثه پلاسکو، سراغ خانواده های آتش نشانان رفته و اغلب آن ها گفته اند که مجلس و بنیاد شهید به تعهدات شان عمل نکرده اند. علاوه بر پیگیری صحبت های خانواده ها، شهروند سراغ مسئولان شهرداری و بنیاد شهید هم رفته و همین نکات و پیگیری  ها،  گزارش را خواندنی تر کرده است. در بخشی از این گزارش آمده « شهرداری بنیاد شهید را مسئول تحت‌ پوشش قراردادن خانواده آتش‌نشانان پلاسکو می‌داند و بنیاد شهید چنین موضوعی را قبول ندارد، در این‌باره یکی از مسئولان بنیاد شهید که نمی‌خواهد نامش در گزارش بیاید، گفته«آتش‌نشانان پلاسکو «شهید راه خدمت» هستند؛ بنابراین به بنیاد شهید ارتباط ندارند، البته در بعضی مواقع محیط‌بانان جزو شهدا محسوب می‌شوند و بنیاد شهید آنها را پوشش می‌دهد چون آنها در مبارزه با اشرار به شهادت می‌رسند و مصداق همان شهید راه ایثارند.»»

برخی از روزنامه های امروز سعی کردند اجتماع عظیم عاشقان حسینی در کربلای معلی و حضور مردم در مراسم جاماندگان اربعین حسینی در شهرهای مختلف کشورمان را به تصویر بکشند که تصاویر انتخاب شده روزنامه اطلاعات و جمهوری بیشتر مورد توجه قرار گرفت. به طوری که عکس یک روزنامه اطلاعات بازنمایی از یک واقعه تاریخی را به تصویر می کشد که روز گذشته با هواداری میلیون ها عاشق و دلداده حسینی برگزار شد. زاویه دید عکس انتخاب شده با تیتر هماهنگی خوبی دارد و نشان دهنده شور، اشتیاق و ازدحام جمعیتی دلداده است که می خواهند شور حسینیِ دیگری بیافرینند.
عکس یک روزنامه جمهوری اسلامی هم از زاویه دیگری به شور و اشتیاق زائرین حسینی در برپایی اربعین پرداخته است. زاوایه مورد تاکید این روزنامه می تواند مرکز ثقل قرار دادن بارگاه ملکوتی سالار شهیدان باشد که عاشقان حضرتش پروانه وار خود را از بین الحرمین به دور بارگاهش می رسانند تا طواف عشق را از سر گیرند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here