زمان انتشار : ۲۵ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۸ | کد خبر : 487528 |

ویترین روزنامه ها/ صفحه آرایی نامناسب«فرهیختگان» در نمایش عشاق حسینی/نگاه آینده نگرانه«ابتکار» به مسائل اقتصادی ایران

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه فرهیختگان در عکس یک قصد داشت، دو مرقد امام حسین(ع) و یاران باوفایش از جمله ابوالفضل (ع)و فاصله آن ها(بین الحرمین) را در میان انبوه عاشقان در کانون توجه مخاطب قرار دهد. هر چند در کانون توجه دادن این فضای معنوی  موفق بوده است اما در زمینه نشان دادن ارادت و عشق مردم به سالار شهیدان موفق نبوده. چراکه خواسته نشان دهد از هر سمت و سوی  جغرافیایی که می روی هدف و مقصود یکی است و آن هم راه و سیره امام حسین (ع). این بخش در عکس به حدی دستکاری شده که وضوح جمعیت  عاشقان کربلا از بین رفته است. در چنین سوژه هایی بهتر است از عکس های دستکاری نشده و هلی شاتی با وضوح بیشتر استفاده کرد تا حضور پرشور مردم و حقیقت اربعین از زاویه واقعی تری برای مخاطب نمایان شود. شاید این دستکاری ناشیانه را همان نظر بنیامین دانست که تکثر این چنینیِ رسانه ای می تواند آیینی بودن و جلوه های خاص یک آیین را تحت شعاع قرار دهد.

«اقتصاد در گرداب تورم» تیتر خوب روزنامه ابتکار برای پیش بینی اوضاع اقتصاد ایران است. روزنامه در ابتدا مروری بر وضعیت اقتصادی ایران با توجه به تحریم های آمریکا داشته و در ادامه به انعکاس گزارش صندوق بین‌المللی پول پرداخته که گفته اقتصاد ایران امسال با افزایش تاثیر تحریم‌های آمریکا، ۹.۵ درصد آب برود. این در حالی است که در پیش‌بینی قبلی این صندوق، میزان این افت اقتصادی ۶ درصد اعلام شده بود. بر همین اساس خبرنگار تلاش کرده برای آینده نگری به مسائل اقتصادی با حیدر مستخدمین‌حسینی، اقتصاددان گفت و گویی انجام دهد. او با انتقاد از شرایط فعلی اقتصاد ایران گفت«من در پاییز سال ۹۷ عنوان کردم که اگر دولت در بودجه و سازوکارهای اقتصادی خود تغییری ایجاد نکند قطعا ما در سال ۹۸ با رشد منفی بالایی مواجه خواهیم شد. این پیش‌بینی نیاز به آمارهای بین‌المللی هم نداشت و بسیاری از کارشناسان اقتصادی در داخل کشور هم این زمینه را پیش‌بینی کرده بودند. ما باید بدانیم که زمانی اقتصاد می‌تواند از وضعیت منفی فاصله بگیرد و به سمت تثبیت و پس از آن رونق حرکت کند که ما تغییرات اساسی در برنامه‌های جامع اقتصادی داشته باشیم. دولت وعده داده است که در بودجه سال ۹۹ چنین زمینه‌هایی را ایجاد کند و ما منتظر هستیم ۱۶ آذر فرا برسد تا ببینیم که دولت چگونه می‌تواند سازوکارها را تغییر دهد. به عبارتی دیگر دولت چشم خود را بر بودجه سال ۹۸ بسته و برنامه خود را در غالب بودجه ۹۹ می‌بیند. هرچند که اکنون در مهرماه هستیم و هنوز فرصت برای یک‌سری تحرکات وجود دارد.». تحلیل شرایط موجود توسط رسانه ها می تواند کار بسیار ارزشمندی باشد اما اینکه رسانه با توجه به این تحلیل نگاه آینده نگرانه داشته باشد و به دنبال پیدا کردن راه حلی برای ترمیم اوضاع وخیم اقتصادی باشد، حاکی از نگاه مسئولانه روزنامه دارد و این کارها باید در رسانه ها تداوم داشته باشد.

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here