زمان انتشار : ۲۳ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۵:۴۲ | کد خبر : 487437 |

بررسی شیوه نامه جدید مطبوعات در گفتگو با بهروز بهزادی/ یارانه رسانه ای فساد آور است

شفقنا رسانه-حدود یک ماه پیش، پیرو دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر توزیع و محاسبه حمایت‌های مطبوعاتی براساس سیاست‌های و شیوه‌نامه‌های جدید با تأکید بر سنجه‌های کیفی، راستی‌آزمایی شمارگان، حذف نشریات بی‌کیفیت از شمول دریافت یارانه، تعیین سقف تعداد نشریات مورد حمایت و… اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات در سال ۹۸ را منتشر کرد. اما اهالی مطبوعات چه نظراتی درباره این متن و شاخصه های آن دارند؟ آیا تغییرات جدید در این متن می تواند مثمر ثمر و قابل اجرا باشد؟ مهم ترین ایرادات این متن شیوه نامه چیست؟

بهروز بهزادی جانشین مدیر مسئول و رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه «اعتماد»، پرداخت یارانه ها را عامل مهمی در حیات و قوام رسانه های نمی داند و به شفقنا رسانه می گوید: به نظرم پرداخت یارانه به رسانه ها، فساد ایجاد می کند. دولت به جای پرداخت یارانه به این شیوه ها،  به درخواست های خبرنگاران رسیدگی کند. مطبوعات ما در حال حاضر از نبود خواننده رنج می برد که ریشه این اتفاق در کم بود حقوق عوامل تحریریه است و همین مورد باعث می شود که خوب کار نکنند و انگیزه ای برای فعالیت رسانه ای نداشته باشند.

او توضیح می دهد: هر چند تعداد کمی از رسانه ها یارانه را در راه درست استفاده کرده ولی بیشتر آنها از یارانه های رسانه ای، سوء استفاده می کنند. مثلا اغلب امتیاز یک مجله را گرفتند تنها برای اینکه کاغذ دریافت کنند و من خیلی از افراد رو می شناسم که با کسب امتیاز یک روزنامه،  ماهی ۳۰ یا ۴۰ میلیون درمی آورند و زندگی خود را با همان روزنامه می گذرانند.

بهزادی پیشنهاد می دهد: اگر دولت می خواهد به رسانه ها کمک کند، باید به فکر تقویت سطح زندگی و سواد خبرنگاران باشد که آن ها را ارتقاء دهد. مثلا برایشان دوره های آموزشی برگزار کنند و به آنها آموزش دهند که روزنامه نگاری با وخامت حاصل می شود نه اینکه عادت به کپی برداری کنند. الان مشکل جامعه ما این است که دو جناح سیاسی داریم. یک جناح از چند کانال اینترنتی برای بیان مواضع و تحلیل های خود استفاده می کند و جناح مقابل هم همین کار را انجام می دهد و دیگر اثری از گزارش های میدانی، یادداشت های خواندنی نمی بینیم.

او با انتقاد به خلاء گزارش های تحقیقی در مطبوعات بیان می کند: امروزه خیلی از رسانه دارها می گویند ما در روزنامه گزارش تحلیلی کار می کنیم. گزارش های تحلیلی آن ها به این صورت است که خبری را از فضای مجازی و یا رسانه های برخط کپی می کنند و بعد یک مقدمه کوتاه در بالای آن می نویسند!! خب این ها گزارش تحلیلی نیستند.

بهزادی با تاکید بر ساماندهی وزارت ارشاد بر دستمزدهای خبرنگاران خاطر نشان می کند: واقعا الان دستمزدهای که خبرنگاران دریافت می کنند باعث فشارهای زیادی بر روی زندگی آنان شده و نمی توانند امرار معاش کنند. خب همه این عوامل باعث می شود که خبرنگار در چندین رسانه کار کند و تمرکز اصلی خود را بر روی یک گزارش یا تحلیل از دست دهد پس اگر یارانه ای می دهند باید به زندگی خبرنگاران رسیدگی شود.  مطبوعات ما الان دچار بحران مخاطب هستند. این بحران با انتشار گزارش های مخاطب پسند حل می شود. الان روزنامه های ما می گویند مشکل از محتوا نیست. چون فضای مجازی هست،  کسی سمت ما نمی آید. در حالیکه ما شاهد هستیم در سایت های خبری هم مخاطب و بیننده ای وجود ندارد. چون که دیگر اثری از دغدغه و مشکلات زندگی  عامه مردم در هیچ کدام از رسانه های نمی بینیم. پس باید یارانه را به نیروهای مطبوعات بدهند.

او می گوید: به نظرم تا الان معاونت مطبوعاتی و وزارت ارشاد در حوزه پرداخت یارانه اشتباه کردند و الان باید اشتباهات خود را جبران کنند.

مطالب مشابه:

صالح آبادی: اختصاص ضریب کیفی، مهم ترین شاخصه شیوه نامه جدید یارانه مطبوعات است

سردبیر «سیاست روز»: شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات برای بسیاری از روزنامه‌ها هزینه زاست

سردبیر «همشهری»: به جای پرداخت یارانه به فکر تقویت جایگاه حرفه ای خبرنگاران باشیم

رحمانیان: پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات، یک گام رو به جلو است

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here