زمان انتشار : ۲۳ مهر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۳ | کد خبر : 487425 |

آیا تلگرام محلی برای تجمع آنلاین افراط گرایان شده است؟

شفقنا رسانه-به گفته متخصصان پروژه مبارزه با افراط گرایی ، تلگرام که ​​یک برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده است ، از واتس اپ ، توییتر و سایر سرویس های پیام رسانی پیشی گرفته است تا به محلی برای تجمع آنلاین افراط گرایان و داعشی ها تبدیل شود.

به گزارش ایران آنلاین، جوشوا فیشربیرچ ، محقق حوزه شبکه های آنلاین در این خصوص می گوید: در حال حاضر ۶۵ کانال افراطی در معرض دید عموم کاربران در تلگرام است و کانالها طی یک ماه گذشته افزایش تعداد کاربران را تجربه کرده اند و هر کانال از صدها عضو جدید استقبال می کند. به طور متوسط ​​، هر کانال ۲۵۶ عضو یا به عبارتی دقیق تر  ۴۳ درصد رشد ماهانه دارد.

اما شاید برای شما سوال باشد این رشد و کوچ ناگهانی در تلگرام چگونه رخ داده است. هم چیز از زمانی شروع شد که سایت افراطی موسوم به ۸chan از کار افتاد و به عبارتی از دسترس کاربرانش خارج شد. این سایت مثل یک فضای تبلیغاتی یا بیلبورد آنلاین عمل می کرد و بستری از پلتفرم های آماده را در اختیار تندرو ها و تروریست ها، نژادپرستان و گروههای افراطی مثل داعش قرار می داد تا به راحتی اعلان ها و تبلیغات خود را در این فضا منتشر کرده و حتی زیرمجموعه بگیرند.

اما در سال ۲۰۱۹ و پس از پیدا شدن نشانه هایی از تحریک افراد در این سایت به تیراندازی های مرگبار و به ویژه پس از تیراندازی در ال پاسو تگزاس دامنه ثبت شده این سایت از دسترس خارج شد و کاربران این سایت نیز سرگردان شدند. در ماه سپتامبر ، جیمز واتکینز ، صاحب امتیاز ۸chan صراحتا اعلام کرد که اگرچه در تلاش است سایت خود را باز گرداند اما حاضر نیست هیچ یک از اعلان ها و محتواهای سراسر نفرت پراکنی را از سایت خود بردارد.

 

اکنون در غیاب ۸Chan، تلگرام به دلیل مقررات و ویژگی های محافظت شده چت های داخلی خود، محبوبیت ویژه ای بین برخی گروههای تروریستی پیدا کرده است. به نظر می رسد این برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده از زمانی که ۸chan در ماه آگوست به حالت آفلاین رفته شاهد تشدید نشر محتوای خشونت آمیز است.

تلگرام نیز مانند ۸chan، از ارائه محتویات خود به پلیس خودداری کرده است. این در حالی است که بیش از ۱۰۰ کانال از  مجموع ۱۵۰ کانال راست افراطی تلگرام در ۸ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ ایجاد شده است. ۲۲ کانال بلافاصله پس از تیراندازی یک  نژادپرست در نیوزیلند (هنگامی که یک تیرانداز،  مسلمانان را در مسجد حین برگزاری نماز جمعه هدف قرار داد) ساخته شده است. این اطلاعات تعداد کانال های چت خصوصی روی تلگرام را که برای عموم افراد نامرئی هستند را محاسبه نکرده و صرفا کانالهای عمومی را شامل می شود، بنابراین تعداد ذکر شده می تواند چندین برابر باشد.

اعتراض اخیر پیرامون کانال های افراطی نه تنها از جهت سرعت رشد نگران کننده این کانال ها  است، بلکه به علت سطح افراط گرایی و خشونت کانال ها نیز حائز اهمیت است. برخی از کانالها یک فلسفه حاشیه ای به نام “شتاب گرایی مشترک” دارند؛ یک ایدئولوژی تروریستی که  در تلاش است ” سفیدپوستان نژاد پرست را به آرزوی خود برای تسریع در فروپاشی جامعه  امروزی (متشکل ازنابودی نژادهای غیر سفیدپوست) برساند.”

افزایش  ناسیونالیست های سفید پوست در تلگرام ، جناح های افراطی دیگری را نیز تحریک کرده که از تلگرام استفاده کنند. برای مثال داعشی ها و حامیانشان نیز به شدت در تلگرام نفوذ کرده اند. یک نمونه از نحوه استفاده تروریست ها از پلتفرم مذکور ارسال محتواهای اضطراب برانگیز، تهدید امیز و حتی فرمانهای حمله است. در دسامبر سال ۲۰۱۶ یک کاربر داعشی تلگرام نوشت: “کریسمس نزدیک است، بنابراین بیایید هدیه ای آماده کنیم. برای خوک های کثیف / میمونها.”  در پی این پست ، یک حمله تروریستی در برلین ۱۲ کشته و ۴۸ زخمی برجای گذاشت و داعش مسئولیت حمله را به عهده گرفت.

طبق گزارشی در سال ۲۰۱۷ ، تلگرام آگاهانه به داعش و سایر گروه های تروریستی و افراط گرا اجازه داد علی رغم افزایش شواهد و مدارک در زمینه نقش خود در حملات تروریستی متعدد ، از بستر پیام رسانی استفاده کنند. این در حالی است که تلگرام متعهد شده است حساب های عمومی داعش را از بین ببرد. در وب سایت این شرکت آمده است: “در حالی که ما کانال های اصلی و کانالهای حامی اقدامات تروریستی (مانند داعش) را مسدود می کنیم ، اما هیچ گروهی را از ابراز عقیده محروم نمی کنیم.”

عدم تنظیم مقررات برای کانال های خصوصی باعث جذب گروه های تروریستی می شود. تروریست ها از تلگرام برای عضوگیری، گسترش تبلیغات ، جمع آوری کمک های مالی و حملات خشونت آمیز هماهنگ استفاده می کنند. بخش “چت امن” برنامه تلگرام می تواند حداکثر ۵،۰۰۰ عضو را در خود جای دهد و گروه های عمومی آن می توانند حداکثر ۲۰۰،۰۰۰ شرکت کننده را در اختیار داشته باشد.

باور کردنی نیست اما در رابطه با محتوای غیرقانونی داعش در تلگرام در بخش سؤالات متداول در وب سایت شرکت تلگرام آمده است: “همه چت های تلگرام و چت های گروهی بین شرکت کنندگان آنها خصوصی هستند. ما نیز هیچ درخواستی راجع به آنها را پردازش نمی کنیم

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here